Smäd

(festivalový názov)
  • Česko Žízeň (festivalový názov) (viac)

Režijný debut Svetly Tsotsorkovej je objavom bulharskej kinematografie z roku 2015, ktorý si získal aj poroty viacerých Európskych festivalov. 16-ročný chlapec žije s rodičmi na kopci konča dediny. Rodina sa živí praním posteľnej bielizne pre miestny hotel, no zdroje vody sú nestále a dedina sa často ocitá bez vody. Dvojica studniarov - otec s dcérou prídu problém s vodou riešiť, no s ich príchodom sa rodinná idyla roztrhá na kúsky. (Medzinárodný filmový festival Trenčianske Teplice)

hygienik

Sto rokú v šachctě žil, sto rokú kopal jsem, až som vykopal tento bulharský diamant. Minimalistické dialógy, takmer žiadny dej, ale krásne obrázky. Len turecký dabing mi trochu vadil, že nič nerozumiem, ale po 3 rokoch hľadania, som ostal v nemom úžase, že Smäd predsa len vidím. Vďaka Bohu!! ()

Malarkey

Silně poetické a nemluvné. Není se ale čemu divit. Bulharská Sahara je přesně ta oblast, kde když už musíte žít, tak se slovem zbytečně namáhat nebudete. Pokud Vás ale prostředí a tiché postavy zaujmou, tak budete mít vyhráno. Žízeň je příkladný bulharský film, který ukazuje, jak je tamní kinematografie na špici, když si dovolí natočit i něco takového. ()