Rhaenyra přeruší svou cestu po Západozemí a Daemon princezně ukáže, jak vypadá Hedvábná ulice po setmění. (HBO Max)

filmfanouch

První sezóna Rodu Draka má dohromady pokrýt celkem 27 let dynastie Targaryenů, bylo proto jasné, že musí v jistých případech docházet i k přeobsazení některých rolí. S nástupem čtvrté epizody je tak nutné se nejen rozloučit s bujnou kšticí Daemona Targaryena, ale i tato epizoda slouží i jako rozlučka s Milly Alcock, kterou v roli Rhaenyry Targaryen v přespříští epizodě nahradí Emma D´Arcy. Právě D´Arcy to poté bude mít v nástupnicních botách těžké, protože Alcock na sebe dokázala upoutat slušnou pozornost skrze velmi působivý výkon, kdy minimálně načrtla postavu s minimálně nezajímavějším vývojem. Což ostatně ukazuje i právě čtvrtá epizoda seriálu. Režie čtvrté epizody s názvem Král Úzkého moře se chopila Clare Kilner, která na rozdíl od takového Miguela Sapochnika nemá s původní Hrou o trůny žádné zkušenosti, přesto v jejím uchopení u čtvrté epizody ke kdovíjak výraznému poklesu nedochází. Zatímco předchozí epizoda Druhý svého jména v režii Grega Yaitanese sázela na poměrně velkolepou akci, čtvrtá epizoda místo akce sází na dialogy. Čtvrtá epizoda je prakticky postavena především na konverzacích a vykopávání půdy pro další epizody, přesto platí, že jsou dialogy tak působivé a pohlcující, že to vůbec není na škodu.  Opět probíhá nepatrný souboj o to, kdo se stane následníkem trůnu a král Viserys Targaryen v podání Paddyho Considinea, který za svého působení v seriálu zatím udělal poměrně dost chyb rázem působí více kompetentně (jen je na to možná už příliš pozdě a vyloženě chybovat pořád nepřestane). Rhaenyra má poté pořád problém v tom, že je žena a potenciál je v ní vidět maximálně v silném manželském svazku a rození. Svět Západozemí holt pořád zůstává poměrně sexistický, minimálně rozhodně pokrytecký.  Daemon Targaryen se vrací nejen s novým titulem a novým sestřihem, vrací se i s potvrzením toho, co bylo doposud tak zjevné. Už v zárodku to působilo dojmem, že mezi ním a jeho neteří Rhaenyrou funguje něco jako silné pouto, čtvrtá epizoda to poté potvrzuje. Incestní vztahy ostatně nejsou v rodu Targaryenů tabu, přesto je vášeň mezi strýcem a neteří menším problémem. Zvláště i díky tomu, že Rhaenyra riskuje i jinde a tyto přešlapy by ještě více mohli pošramotit její potencionální nástup na trůn. Linka Rhaenery díky tomu zůstává zajímavá, protože prohlášena dědička trůnu už nyní šlape tak trochu vedle. A dá se velmi snadno říci, že jí to časem vymstí. Silný moment je ten, kdy dochází ke konfrontaci Rhaenyry a její formální nejlepší přítelkyně Alicent Hightower v podání Emily Carey. Přátelství rozdělila především manipulace Alicentina otce Otty Hightowera v podání Rhyse Ifanse (kterému se ovšem i zde jeho plány krapet lámou pod rukami) i slabost samotného Viseryse, i přes status královny ovšem prozatím z toho Alicent prozatím též vychází jako krapet tragická postava. A i vývoj její postavy tak bude rozhodně zajímavý.  Čtvrtá epizoda tak dál stojí na silných výkonech, kteří pronášejí skvěle napsané dialogy a i opět jde o seriál, který má neskutečné produkční zázemí a několik bravurních vizuálních momentů. Přesto čtvrté epizodě vlastně chybí kdovíjak památný moment a především jen staví půdu pro další vývoj. Přesto dochází k několika silným momentům (najednou je snadné přeci jen litovat i samotného Viseryse) a především k náznakům toho, že to nejzajímavější teprve přijde.... () (menej) (viac)

T2

Na zatiaľ po štvrtom diely by som povedal že je to dosť za očakávaniami. Obsadenie žiadna veľká sláva, zatiaľ okrem démona Matta Smitha, tam nikto nejak zvlášť neupúta, príbeh s intrigami len klasika, akcia a súboje tiež nedostanú zrovna do kolien. Bolo by dobre sa troška prebrať. /50%/ ()

KarelR

Další trefa do černého. Je docela smutné sledovat, jak Pána prstenů drží nad vodou hlavně výprava a hra na "kdo je kdo", zatímco Rod draka roztáčí parádní drama s jedním hradem a podhradím a asi šesti postavami, které se snaží navzájem převézt a zastínit. Hltal jsem to od začátku do konce, teď už jen aby Graham McTavish přestal být nepochopitelně upozaděným křovím. ()

Marius

Zatiaľ najlepšia časť s geniálne nastrihanou (a ozvučenou!) party návštevou Kings Landing, keď vďaka strihu vidíme rozdiel medzi plnením manželských povinností a príjemne bohapustou je****ou. Jediné čo by som vytkol je zvedenie Colea pretože podľa knihy chodila Rhaenyra s Daemonom do bordelov š***ť prvú ligu práve preto aby dostala sera Cristana, čo sa jej ale nepodarilo a napokon jej pokusy spôsobili, že definitívne ozelenel. Každopádne tento diel ma zatiaľ bavil najviac a keby nebol Viserys pako, ožení brata s dcérou. Ale to by nebol žiadny tanec s drakmi. 8/10 ()

Kaka

Zbytečně komplikovaný scénář plný intrik. Máme tu kupu hlavních hrdinů více čí méně zajímavých, kteří se noří stale hlouběji do problémů, přičemž některé z nich jsou doslova vycucané z prostu a nemají příliš silný základ v jinak obstojně napsaném epickém seriálu. GoT měl v tomhle přece jen více šťávy a tvůrčí finesy. ()

darkrobyk

Hra o trůn pokračuje, pikle se kují, dokud jsou žhavé. Daemon sleduje své cíle a konečně řekl králi, co by chtěl. Ovšem manipulace s Rhaenyrou mu nevyšla, jak by si byl přál. A nebýt princezny, tak král snad nepoznal to, co divák už věděl z minula. Králův pobočník je zákeřný a lstivý had, kterého si král hřál na prsou. Nu, o svém potomkovi to asi ještě neví, ale doufám, že to zjistí, aby ho s plnou parádou předhodil drakům, páč z dračí krve v sobě nemá ani kapku. A konečně sex! Že jim to ale trvalo. Kamera šikovně ukazuje všechno a nic, což je správné - tříbí to fantazii a člověk nemá pocit, že by sledoval prvoplánové porno. Dekadentní špína podhradí je přesně svět, co jsem měl u Martina rád. Vynikající je temný vizuál s oranžovým světlem svíček, krbů a pochodní navozující tu správnou atmosféru dávnověku. A nechyběl drak! ()

Cappuccino

King of the Narrow Sea je za mňa doposiaľ najlepšia časť a prvá, ktorej dávam plný počet. I keď sa odohrávala prakticky iba v jednom meste, nechýbal jej svieži vývoj, napätie a super dialógy. Daemon sa ukazuje v plnej miere, Rhaenyra sa čoraz viac mení a ani Viserys vôbec nezaostáva. ()

Frajer42

Spoilery! Trvalo to sice hezkých pár dílů, ale konečně jsme se dočkali nějakého toho prznění teenagerů a hlavně dlouho očekávaného incestu. Z puritánské a asexuální princezny je po podivné zrychlené proměně rázem sexuální mašina, která by při návštěvě Brna ani na vteřinu nezaváhala a omrdala tamní orloj. Vesměs solidní díl, který byl sice strohý na akci, leč velmi bohatý na nejrůznější formu pletichaření a nešetřilo se ani zmiňovaným mrdem. Jestli jsem dobře koukal, tak se zde ani neobjevil žádný albínský negr, takže spokojenost. Samozřejmě se seriál v žádném ohledu nepřibližuje vynikající Hře o trůny, ale s tím už jsme se asi všichni smířili, že k něčemu takovému v životě nemůže dojít. V rámci vlastního vesmíru se však jedná o koukatelný počin, který překonává sám sebe i moje propastně nízká očekávání. [77 %] ()

predators

Za mě zatím nejhorší díl. Nuda. Chybí to, v čem vynikal GoT...exteriéry, střídání lokací, charizmatičtí herci a snad nespočet jejich charakterů. Za mě zatím až na jednu epizodu bída a též nechápu zdejší hodnocení. ()

marhoul

Rozvleklá nuda. Jediná scéna, která zaujala, byla s nezletilým nápadníkem. Díl, který divák musí posouvat dál, protože se v něm nic neděje, je snad nejpřeceňovanější bídou s nouzí. ()

Necrotongue

No, já nevím, zatím si k celé záležitosti hledám cestu marně. Přesto jsem byl částečně příjemně překvapen, protože se mě poprvé začal zmocňovat dojem, že by mohly mít dialogy konečně jinou funkci než obvyklé bezobsažné šumění, jenže hned nato si tvůrci zase zavzpomínali, jak kdysi viděli necenzurovaného Caligulu, a zpoza záclon a lehkých závěsů začaly vykukovat obvykle skrývané součásti lidské anatomie. Nevím, jak toho na HBO pravidelně dosahují, protože se erotice ani pornu nebráním, ale tohle jejich prvoplánové hákování nenáročných diváků mě buď nudí, nebo přímo otravuje. A pokud pro mě někdo dokáže udělat z ženského těla nudnou nebo otravnou záležitost, musí to být neumětel par excellence. / Poučení: Donašeči byli, jsou a budou, problém proti minulosti spočívá v tom, že má dneska téměř každý chytrý telefon. ()

Praxis

Konečně pořádná jebačka, která šikovně ukáže všechno a vlastně vůbec nic. Parádní rodinné drama v jedněch kulisách s nádhernou hudbou. Letošní seriálový podzim zatím suverénně válcuje Drak. Ať se jde Pán Prstenů vysrat. ()

Bordoshut

7,5/10 – Samotného mě to překvapuje, ale postupně, epizodu po epizodě, si mě tento seriál začíná získávat. Za to, že jsem k němu zprvu byl velmi kritický, může hned několik faktorů, mezi nimiž určitě má své místo řekl bych až nadměrná poplatnost Hře o Trůny. Ačkoliv ústřední konflikt dvou bratrů byl vystaven vcelku povedeně už od začátku, nemohl jsem se zbavit dojmu, že kromě toho se v seriálu vlastně nic moc neděje a že ačkoliv proletáři všech zemí zasedají s králem u stolu a křečovitě se snaží tvářit, jakože možná kují nějaké pikle, konflikt není dostatečně silný, aby utáhl celou zápletku. Mno... mýlil jsem se. Show se ve čtvrté epizodě konečně trošku utrhla ze řetězu, a i když většina bojů se sváděla v posteli, poprvé to na mě emočně působilo a upřímně jsem si pletichaření užil. Tentokrát bych se ho s velkolepou Hrou o Trůny nebál srovnávat... alespoň přibližně. Myslím, že hlavní přísada, která Rodu Draka dosud chyběla, byly dopodrobna prokreslené postavy. Ve čtvrté epizodě se jich několik vybarvilo a hned to bylo mnohem záživnější. Pokud se v budoucích dílech dozvíme více o motivaci ostatních postav, má seriál potenciál na velice napínavou hru intrikánů. To se ale samozřejmě uvidí, záleží, jak si Clare Kilner poradil s choreografií bitev – protože zatím v tomhle ohledu nic extra nepředvedl – a hlavně jestli přinesl na stůl něco originální, anebo jen slepě papouškoval již viděné. Nemístná poznámka: "Hlavně že už Rhaenyra není taková otravná feministická pipka s hlavou v oblacích a nosíkem nahoře." ()

Martrix

Konečně epizoda s typickým Martinovsky piklícím smrádkem. Sice mi to piklení k Daemonovi moc nesedne, protože jeho postava postrádá vychytralost Varyse i intrikánství Malíčka, ale pořád budu raději za tohle, než za podivné bitvy. Takže, přestože se opět vlastně nic zásadního nestalo, karty jsou zamíchány a hra působí o něco zajímavěji, než doposud. ()

Lenka.Vilka

Tak jak to teda je? Nejlepší nebo nejhorší epizoda zatím? No, asi byla chyba, že byla trojka tak skvělá. (Málokdy mám chuť si po dílu pustit ho znovu.) Já beru čtvrtý díl jako hodně povedený. Mám ráda tyhle skryté intriky, kdy nevím, kdo vlastně koho zrovna odrbává. A s pohledem na špínu musím být taky spokojená. A ohledně těch věcí, které na první pohled nedají smysl. Fotřík je prostě trubka a naprosto chápu, proč se z lásky s dceruškou vykecával místo toho, aby jí poslal udělat, co se v těhle situacích dělá. A pokud někdo nechápe, tak asi nedával pozor. V téhle rodině to totiž chodí jinak úplně ve všech ohledech. Kdyby ne, tak už je Rhaenyra dávno vdaná a tohle se neřeší. Myslím, že právě minulý díl už napevno ukázal královu pozici (i tomu, kdo to do té doby nevěděl, teď to měl černé na bílém) a že on má sice korunu, ale to pro něj vlastně nic neznamená... ()

LasT_Olt

Jakmile se tam kluk představil jako Blackwood, tak mi bylo jasné, že se tam určitě objeví i nějaký Bracken a určitě se poperou. Bloodraven to musel o 150 let později určitě sledovat ve flash backu z toho svýho stromu za Zdí, zavzpomínat na Bittersteela a hlupě se smát. Alicent je docela salty, ale ve skutečnosti jenom Rhaenyře závidí její sex life. ()