Z nakrúcania

dO_od

// Velkolepý návrat k tomu, co Hru o trůny poprvé udělalo tolik populární. Prolog vás vcucne, během následné představovačky postav si každou zamilujete, a první pohyby figurkami po šachovnici ve druhé polovině pilotu vás zaháčkují takovým způsobem, že vaše pondělky budou v následujících pár letech opět ve znamení jediné věci – hltání každičkého momentu, který vám tvůrci seriálu spolu s G. R. R. Martinem v tomhle světě naservírují. Chybělo mi to a jsem moc rád, že se to vrací v takhle líbezném stylu. Více zde. 9/10 ()

LasT_Olt

Takhle dobře jsem se u seriálu nebavil už pár let. Je to krvavý, krutý, bezohledný; stejně jako sám život. V malé radě všichni top, Rhaenyra a Dračí rytíř...co k nim dodat a nic nevyspolerovat? Jakožto člověk, co přečetl Oheň a krev dvakrát, ti můžu slíbit, že pokud se investuješ, budeš bohatě odměněn. Corlys Velaryon je možná černej (poserte se z toho všichni, fakt jak děcka), ale herec je super, nemám s ním problém. Jsem totálně nadržený na další díly. btw. král Viserys I. byl poslední frajer, který osedlal Baleriona Černého děsa. Byl už hodně přestárlý (myslím draka) a když umřel, Viserys už nikdy na žádného draka nevlezl. Škoda, že zase vidíme jenom jeho lebku. ()

Nevka

I když jsem se obával, že první epizoda bude spíše klasickou oťukávačkou, opak je pravdou. Po krátkém pohledu do minulosti se vrháme přímo do centra vznikajícího konfliktu. Postavy usedají k jednacímu stolu, kolem poletují draci a rytíři se snaží vymlátit jeden z druhého duši při slavnostním turnaji (pro mě vrchol epizody). Tradičně nechybí ani štědré množství sexuálních scén. Když Matt Smith v rozhovorech říkal, že toho sexu je tady na něj až příliš, rozhodně nepřeháněl. Minimálně jeho postavě se nevyhnula snad jediná z nich. Na druhou stranu… I když s tím nemám žádný větší problém, osobně bych ocenil, kdyby se na jednotlivé linky šlo trochu pomaleji. Ač všechno funguje víceméně tak, jak má, například budování charakteru hlavního záporáka je zbytečně hektické. Je sice názorně ukázáno, čeho je ten psychicky labilní magor schopný, ale chybí prostor na to, aby se s ním divák dokázal lépe ztotožnit. Což je škoda, protože postava Daemona je tvůrci seriálu prezentována jako někdo, koho budete zároveň milovat i nenávidět. No, zatím bych mu přejel tak maximálně nožem po krku… Podobně je na tom i politika. V jádru skvělá věc, která vás však dokáže utopit v záplavě jmen. Kolem a kolem, epizoda má rozhodně své nedostatky, ale ve svém závěru napovídá, že teď už to bude jenom lepší. A na to já se těším! P.S.: Černý Targaryen opravdu není Targaryen. Bruh. (viděno na HBO Max předpremiéře) ()

Kaka

Jako by ani nebyla žádná pauza, natož jiný seriál. Jednička House of the Dragon pokračuje suverénně ve šlépějích GoT. Velkolepý úvod, silná režie, vycizelovaný vizuál, se kterým si tvůrci hrají podobně, jako v posledních sériích slavnějšího předchůdce a i postavy jsou dobře definované a zapamatovatelné. První díl je bezpochyby vtahující a nabízející paletu silných a mnohdy typicky kontroverzních scén. ()

BROKEN_

Úžasný návrat v jaký jsme doufali! Původní seriál Hra o trůny před třemi lety neskončila úplně nejlíp a mnoho diváků po závěrečné řadě zanevřela nad celým seriálem. Dnes se ale píše rok 2022 a HBO nám přináší první spin-off jménem Rod Draka. A jak zatím seriál působí po první epizodě? Je to super! Hned na první pohled jde vidět, že HBO do seriálu nasypalo výrazně více peněz než do původního seriálu a jde to znát. Efekty působí propracovaněji a celkově na vizuální efekty nejde nadávat. Samotní draci sice nejsou pořád dokonalí, ale je to pořád televizní tvorba, která se posouvá kupředu a není pochyb, že za pár let budou seriály na stejné úrovni jako filmy. Přeci jenom si musíme uvědomit, že peníze se více a více investují. Ale zpátky k hlavnímu tématu. Rod Draka dělá přesně to, co by měla Hra o trůny dělat. Propracované dialogy, zajímavé postavy, intriky. Původní seriál v tomto exceloval a ve své nejlepší formě patřil k tomu nejlepšímu co na televizních obrazovkách diváci mohli spatřit. Rod Draka směřuje k tomu, aby se stal pravým nástupcem svého staršího bráchy. A když do toho započítáte výborného režiséra Miquela Sapochnika s kameramanem Fabianem Wagnerem (dělali společně Bitvu bastardů) a skladatele Ramina Djawadiho (jeho hudba je pořád vynikající a při závěrečných titulcích, kdy začne hrát původní hudba ze Hry o trůny jsem měl skoro slzy na krajíčku), tak se není popravdě čeho bát. Seriál začal parádně a je jen otázka jestli se zbytek epizod povede. Já osobně jsem znova zamilovaný a po zpackané osmé řadě Hry o trůny jsem nadšený. Nemůžu se dočkat dalších dílů! ()

• Viserys (Paddy Considine) je uváděn se všemi tituly, tedy „Král Andalů, Rhoynarů a Prvních lidí“. Hra o trůny (od r. 2011) obvykle vynechávala zmínku o Rhoynarech, protože byl Dorne představen až ve 4. sérii a scenáristé si zpočátku nebyli ani jisti, zda se vůbec někdy v seriálu objeví. (Arigato)
  • Mnoho scén z ulic Králova přístaviště bylo natáčeno ve španělském městě Cáceres, které bylo již dříve využito pro natáčení Hry o trůny (od r. 2011), počínaje sedmou sérií. (Arigato)
  • Prvá epizóda lámala rekordy sledovanosti, za prvých 24 hodín si ju pozrelo viac ako 10 miliónov divákov. V niektorých krajinách pre masívny záujem vidieť ju hneď po zverejnení padali servery. (krasomama)