Americká filmová verzia knihy od švédskej detektívnej dvojice (Per WAHLÖÖ a Maj SJÖWALL) - Den skrattande polisen, ktorá vyšla v češtine viackrát pod názvom Noční autobus. Dej príbehu začína 13. 11. 1967, kedy je v dvojposchodovom autobuse zastrelených 8 ľudí vrátane šoféra a jeden je vážne zranený. Kto mohol niečo také urobiť? Ide o dielo psychopata, alebo je zamýšľanou obeťou jeden z cestujúcich? Prečo bol medzi pasažiermi policajt? (arto)

Han22

Tradiční policajtské krimi, kde dva poldové vyšetřují masakr v autobuse. Je tu Dern, překvapivý Matthau, který se svým zmačkaným ksichtem do role poldy docela hodí a také Gossett se zbytky vlasů. A je v tom cítit snaha o realismus ala Francouzská spojka, takže pátrání je pomalé se spoustou slepých uliček a odboček. Bohužel je to i dost nudné, kromě výborného začátku, zásahu proti jednomu psychopatovi a slušného finále je to bez akce a rozřešení případu je docela o ničem. A ústřední dvojice poldů není nijak zvlášť zajímavá, ani sympatická. Zkrátka celkem normální, průměrná kriminálka na 3*. ()

Lacike

Klasická pomalá sedemdesiatková kriminálka v ktorej dvojica policajtov pátra po vrahovi, ktorý vystrieľal celý autobus plný ľudí. Najlepší na celom filme je práve drsný začiatok v autobuse. Vyšetrovanie je až príliš pomalé. Chémia medzi parťákmi príliš nefunguje. Nemajú sa radi a príliš spolu nekomunikujú. Walter Matthau tu akurát dokazuje, že vie zahrať aj serióznu úlohu drsniaka. Na konci sa dočkáme aspoň trochu akcie. Naháňačka a krátka prestrelka. Proste celkovo to je dobový priemerný štandard. 5/10. ()

Bluerider

Se švédskou románovou předlohou toho film pohříchu moc společného nemá. Zápletka je sice stejná, ale divák, který očekává známé charaktery z knih Sjowallové a Wahlooa, bude zklamán. Walter Matthau rozhodně není Martin Beck, navíc jeho permanentně naštvaná postava mě celý film dost iritovala. Pokud odhlédneme od tohoto (pro mě ale dost podstatného) nedostatku, zůstane nám standardní americká kriminálka z přelomu 60. a 70. let, která poměrně realisticky ukazuje policejní práci v atraktivním prostředí San Francisca. Děj je ovšem ponekud roztříštěný, parťácká "chemie" mezi Mathauem a Dernem moc nefunguje a závěr je sice akční, ale v rámci příběhu působí dost uměle. Ve srovnání se soudobou kriminální sanfranciskou klasikou (Bullit, Dirty Harry) průměr. Slabé tři hvězdy. ()

bloom

Dvojice policistů vyšetřuje masakr v autobuse, při kterém byl zavražděn i jeden z jejich kolegů. Nemají téměř žádnou stopu, a tak se chytají každé maličkosti. Do vyšetřování se však začne prolínat jeden z dávných nevyřešených případů...Na začátku filmu jsou muži zákona ve slepé uličce a my celou dobu sledujeme jejich snažení se z ní dostat. Jelikož je předmětem vyšetřování hromadná vražda několika lidí, policisté prošětřují všechny podezřelé okolnosti a osoby s nimi spojené. Tato šetření jsou obvyklou součástí policejní práce, ale v kriminálkách probíhají jaksi mimo děj nebo je pozornost věnována pouze těm, která budou dříve či později souviset s dějem. Synopse Smějícího se policajta je ovšem tak nesystematická, že se právě na tyto zbytečné momenty zaměřuje, takže jsme vlastně po většinu času svědky řady výslechů a policejních zásahů. Spousta z nich je ale pro děj absolutně nepodstatná a divák se v příběhu přestává orientovat, a tím pádem se prakticky ztrácí jakékoli napětí. Atmosféru Kalifornie sedmdesátých let se ovšem podařilo zachytit úspěšně, takže kdo hledá odpočinkovou krimi, při které nemusí moc přemýšlet, může film bez problémů zvolit. Mně dojem kazil kromě zmateného vyšetřování otravně ukecaný Bruce Dern. Walter Matthau je jako neustále podebraný policsta tradičně dobrý, škoda, že nenatočil víc krimiflmů. Z jeho tří filmů tohoto žánru z počátku sedmdesátých let je tento ovšem jednoznačně nejslabší. ()

Javert

San Francisco jakožto oblíbené to místo filmařů se zde stává dějištěm zamotaného kriminálního případu. V poměrně dobře vymyšleném příběhu je namixováno napětí, drsné hlášky a pestré postavy (a tím nemyslím jen ty hlavní). Pochválit musím hlavně Bruce Derna (a samozřejmě casting, který ho do role vybral) za to, jak skvěle ztvárnil roli rádoby badasse ve stylu Dirty Harryho. Buldočího výrazu Walthera Matthaua si naproti tomu divák užije až až. ()