Mrs. America

• USA Mrs. America
USA, 2020, 7 h 38 min (Minutáž: 45–55 min)

Tvorcovia:

Dahvi Waller

Hudba:

Kris Bowers

Cate Blanchett, Uzo Aduba, Elizabeth Banks, Rose Byrne, Kayli Carter, Jay Ellis, Ari Graynor, Melanie Lynskey, James Marsden, Margo Martindale, Niecy Nash (viac)

Mrs. America vypráví skutečný příběh boje za schválení dodatku k Ústavě Spojených států o stejných právech bez ohledu na pohlaví, proti němuž se zformovalo nečekaně silné hnutí odporu v čele s konzervativní aktivistkou a někdejší královnou krásy Phyllis Schlaflyovou v podání dvojnásobné držitelky Oscara Cate Blanchettové. Seriál nahlíží očima žen této éry – jak Schlaflyové, tak i představitelek druhé vlny feministického hnutí Glorie Steinemové, Betty Friedanové, Shirley Chisholmové, Belly Abzugové a Jill Ruckelshausové – na jednu z nejtvrdších bitev v kulturních válkách sedmdesátých let minulého století, která přispěla ke vzniku tzv. morální většiny a navždy změnila politickou scénu. (HBO Europe)

kiddo

Když člověk čte reakce a vidí, kolik zmatenců otevřeně přiznává, že ději nerozumí na úrovni úplně základních historických souvislostí (přitom stačí mít povšechné povědomí z wikipedie, že v kolébce druhé vlny není rovnost pohlaví v ústavě, vyšla tam celosvětově vlivná knížka o stepfordkách a jako bonbonek že jedna ýbrkonzervativní káča dostala do ksichtu dortem), musí se až divit, odkud se všichni ti superznalci femynystycké hrozbi berou. ()

Arbiter

Líbí se mi, jak se seriál zaměřuje i na důlěžitost mikropolitik, kdy změnu věcí veřejných ukazuje jako dlouhodobou intenzivní práci, v rámci které je třeba působit stejně tak v oválné pracovně jako v místním zapadlém čtenářském klubu. A vedle toho Mrs. America připomíná, že ani výhra zpravidla neznamená výsledek, za jaký se člověk původně zasazoval. Zejména když strukturální nerovnosti staví příliš pevné bariéry. __ Phyllis Schlafly byla - v seriálu řečeno uštěpačně -, největší feministkou své doby. Jen jí to nedocházelo. V plnění svých ambicí, při cestě za seberealizací, šplhala po zádech a na úkor ženských práv. Sváděna rasisty a popirači univerzálních lidských práv, sama čelící šovinismu a neustále konfrontovaná s vnitřní rozporností své cesty. Cate Blanchett byla fenomenální. ()

SlecnaSmilly

Tý kráso, Phyllis Schlaflyová byla větší megera než Cruella de Vil a ta sakra vraždila štěňátka, aby si z nich ušila kožuch. Tahle bloncka byla konzervativnější než hrášek Bonduelle, fakt. Základní premisa Phyllis Schlaflyové byla ta, že žena by měla být šťastná, když nemusí chodit do práce a může se jen starat o domácnost. Aha, já bych milou Phyllis přihlásila do Výměny manželek. Luxovat se musí aspoň třikrát denně a běda, jak starej najde na podlaze při příchodu z práce drobek. Záchod se meje v potu tváře über kyselinou dokud se neleskne jak křišťál. Mop a prachovka se ani nepouští z ruky. Nakoupit jít můžeš, ale až poté, co složitou matematickou operací propočítáš, kolik lze utratit za jídlo pro šestičlennou rodinu, potom co odečteš cíga a lahváče pro manžu. Vařit lze jen tradiční a osvědčené recepty, co zasytí. Ať žije buřtguláš! Aha, Phyllis, šťastná to každá žena, co si najde osvíceného muže, který se nebojí umejt nádobí a přivřít oči před bordelem na podlaze. ()

Malarkey

Je jednoznačný, že námět u tohoto miniseriálu je čistě americký a pro Američany jak dělaný. Nicméně se tu pořád skrývá řada hezkých rolí a především série hereček, které se tu herecky doslova předvádí. A i z toho důvodu si myslím, že stojí za to tento příběh shlédnout, aniž bych musel být nutně amerikanista. Mrs. America je určitě dobře zpracovaný, dle předpokladů hodně politický a kdyby z něj tvůrci neudělali mini sérii o devíti dílech, tak si myslím, že by si klidně vystačil s dvouhodinovým filmem. V první polovině seriálu jsem až měl pocit, že tu ty ženský bojují za logickou rovnoprávnost a mají snahu vysvětlit, že rovnoprávnost ano, ale v omezeném množství. Přece po nich nikdo nemůže chtít, aby šli povinně na vojnu, nebo aby otcům jejich dětí platily alimenty, že? Ve druhé polovině seriálu se to ale letmo překlopí a seriál nabídne, kromě skvělého herectví Cate Blanchett, Elizabeth Banks, Rose Byrne i jednu fiktivní postavu, které se zde chopila Sarah Paulson a byla ze všech jednoznačně nejlepší. Nakonec musím říct, že ač je seriál zdlouhavý, má pár zajímavých momentů, o kterých jsem v rámci americké historie neměl ani ponětí a stálo za to jej shlédnout. ()

BoredSeal

Velmi zajímavý seriál, kvalitně obsazený (o čemž jsem předem díky Kate Blanchett nepochyboval) o složité americké společnosti. Otravovala mě lehce jen fiktivní postava zahraná Sarah Paulsenovou, která slouží jen jako jakési vodítko k pochopení pro méně soustředěné diváky (takže pár klíčových střetů ve finálních epizodách moc nefungovalo). ()

• Cate Blanchett musela kvůli své roli Phyllis Schlafly nosit falešné zuby. (M__)
  • Tato epizoda byla ve skutečnosti natáčena jako poslední v 1. sérii seriálu. (oli009)
  • Andrew Schlafly, syn Phyllis Schlafly, se na svých webových stránkách Conservapedia ohradil proti této minisérii s tím, že neodpovídá skutečnosti a nejedná se o nic víc než levicovou propagandu. (oli009)

Watchmeni vedou Emmy nominace

Watchmeni vedou Emmy nominace

28.07.2020

Televizní akademie oznámila své nominace pro 72. ročník cen Emmy. Ty se každoročně udílejí nejlepším seriálům, minisériím, televizním filmům a zábavním pořadům, přičemž jejich výběr probíhá na… (viac)