Bez poskvrny

• Nórsko Frikjent (viac)
Nórsko, (2015–2016), 13 h 21 min (Minutáž: 43–47 min)

Když byl Aksel ještě teenager, byl obviněn z vraždy své dívky Karine. A ačkoliv byl zproštěn viny, stejně jej každý dál podezříval, a tak Aksel nakonec opustil své rodné město. Vrací se do něj až po dvaceti letech, tentokrát jako jeho zachránce. Největší firma v Lifjordu, která drží místní obyvatele nad vodou, je na pokraji bankrotu a jen Aksel může zkázu odvrátit. Jeho návrat připomene místním dávný a nikdy nevyřešený zločin. Je jasné, že Aksel není v Lifjordu vítán. (Filmbox)

VLADEK

Ano je opravdu těžké obhájit u totoho seriálu své hodnocení a nespoilerovat. Budu tedy hodnotit v heslech. 1) Skvělý výkon Leny Endre v roli matky. Ona má být protivná a hysterická. Je to trochu divadelní projev emocí, ale pokud hodíte očko na její biografii, tak vám to bude jasné. 2) Prostředí je opravdu filmařsky vděčné, filmařské drony létají sem a tam, ale pozornému divákovi nemůže ujít, že časová stavba děje nesedí s prostředím a postupem léta v Norsku. 3) Norové z toho vychází jako nekonzistentní magoři, jejichž motivace může být Středoevropanům hodně vzdálená. Na děti tam všichni kašlou. 4) Scénáristické díry ve vyprávění. 5) Posledních 10 minut bylo jak z nějaké detektivní aktovky od Járy Cimrmana. ALE všem doporučuji a v celku je to za 75%, jen se to opravdu mohlo vejít do 8 dílů. ()

Malarkey

Skandinávie je obecně silná v kramflecích, ale jestli na mě nějaká kinematografie z tamní produkce působí nejslaběji, tak jsou to právě Norové. A ti se ukázali i v případě tohoto seriálu. Námět působí známě, jde na jistotu, v podstatě nepředpokládáte, že by to mělo dopadnout nějak špatně. Navíc se odehrává v prostředí norského fjordu a tak je zaděláno i o super záběry na norskou přírodu, které se nikdy neomrzí. Jakmile ale Aksel přijede do své domoviny, rozjíždí se vztahové drámo, které nejenom, že nebaví, ale působí jak z nějaký mýdlový opery. Osm dílů o ničem, první a poslední jakž takž s nápadem. Škoda. Jeden z nejslabších skandinávských seriálů, co jsem dosud viděl. ()

LadyPupu

Je těžké obhájit mé nízké hodnocení a přitom nespoilerovat. Svým způsobem jde o parafrázi na Rodinná pouta či podobný blábol v norském hávu s jednou vraždou, která už by vlastně mohla být dávno promlčená, ale není. Nemůžu si pomoct, ale tady nefunguje nic. Krimi linka, psychologie postav a jejich vzájemných vztahů, dialogy, logika a činy všech zúčastněných... Na kvalitě seriálu se dost podepsalo i nesmyslné rozdělení do 10ti částí, které celé dílo jenom uměle natahuje. Celkově je tenhle seriál důkazem, že ne všechno, co pochází ze Severu, má smysl sledovat. Dvě hvězdy dávám za skvělou kameru. ()

nemer

Možná severská, ale pořád jen hloupá telenovela pro ty, kdo na tohle mají nervy. Možná kdyby aspoň někdo odstranil tu psychopatickou starou ježibabu, tak by se na to dalo chvilkama dívat, ale takto pro sadomasochisty. Odpad nedávám jen kvůli přírodě. Většina hl. postav je otřesná, tak nesympatické a protivné herce (Aksel a Eva především) jsem snad ještě neviděla. ()

evulienka3

Zatiaľ pridávam iba priebežné hodnotenie po prvej časti. Naozaj ma to zaujalo a nielen kvôli Akselovým (Nicolai Cleve Broch) krásnym očiam. Vyzerá to byť ešte na zaujímavú zápletku s postupným odhaľovaním minulosti. Ak to niekomu pomôže v rozhodovaní o tom, či sa do tohto seriálu pustiť, tak len v krátkosti napíšem o čo kráča...Aksel sa po dvadsiatich rokoch strávených v Malajzii, kde si za roky vybudoval zázemie a majetok, vracia do rodného Nórska, aby pomohol krachujúcej firme. Majiteľkou firmy je však matka ženy, zo smrti ktorej bol kedysi Aksel obvinený. Jeho návratom sa teda otvárajú staré rany a začína celý seriálový príbeh. Už sa teším čo bude ďalej! ()