Bez poskvrny

• Nórsko Frikjent (viac)
Nórsko, (2015–2016), 13 h 21 min (Minutáž: 43–47 min)

Když byl Aksel ještě teenager, byl obviněn z vraždy své dívky Karine. A ačkoliv byl zproštěn viny, stejně jej každý dál podezříval, a tak Aksel nakonec opustil své rodné město. Vrací se do něj až po dvaceti letech, tentokrát jako jeho zachránce. Největší firma v Lifjordu, která drží místní obyvatele nad vodou, je na pokraji bankrotu a jen Aksel může zkázu odvrátit. Jeho návrat připomene místním dávný a nikdy nevyřešený zločin. Je jasné, že Aksel není v Lifjordu vítán. (Filmbox)

emma53

Sever nás opravdu v poslední době zahrnuje nebývalým množstvím krimiseriálů a není tomu jinak ani tady. Vypadá to na vyšetřování smrti jedné ženy a s tím spojeného návratu Aksela, který byl před mnoha lety z tohoto činu obviněn. Samozřejmě ho jeho nejbližší okolí nemá v oblibě, obzvlášť, co se vrací jako majetný člověk, který má o toto nádherné místo eminentní ryze pracovní zájem. Jeho střetnutí s příbuznými zemřelé, obzvláť matky zemřelé není vůbec jednoduché. Takže se těším, co mě norská kinematografie nabídne v dalších dílech............ a v dalších dílech se rozvíjí tajemná záhadná smrt pomalejším tempem, dalšími možnými podezřelými a v závěru mě čeká překvapující a nečekané rozuzlení. Sever zase boduje. ()

bllm

Poměrně napínavé krimi drama. Dostatek zvratů, i když možná trošku zbytečně natahované. Tentokrát jsem se netrefila, od začátku jsem sázela na jiného koně. Ale nějak mě ten závěr neuspokojil, tak nějak narychlo se to seběhlo a byl konec. Docela jsem litovala Akselovu manželku, chudák k tomu všemu přišla jak slepej k houslím. Eva je tak strašlivá postava, manipulující naprosto kýmkoli ve svém okolí, včetně svých nejbližších, tím nejhorším způsobem, člověk vůbec neměl chuť s ní soucítit. On tam snad kromě Akselova syna a možná manželky nebyl snad nikdo kladná postava, i ta Tonye se nakonec zachovala hnusně. ()

Malarkey

Skandinávie je obecně silná v kramflecích, ale jestli na mě nějaká kinematografie z tamní produkce působí nejslaběji, tak jsou to právě Norové. A ti se ukázali i v případě tohoto seriálu. Námět působí známě, jde na jistotu, v podstatě nepředpokládáte, že by to mělo dopadnout nějak špatně. Navíc se odehrává v prostředí norského fjordu a tak je zaděláno i o super záběry na norskou přírodu, které se nikdy neomrzí. Jakmile ale Aksel přijede do své domoviny, rozjíždí se vztahové drámo, které nejenom, že nebaví, ale působí jak z nějaký mýdlový opery. Osm dílů o ničem, první a poslední jakž takž s nápadem. Škoda. Jeden z nejslabších skandinávských seriálů, co jsem dosud viděl. ()

Broen

Severský seriály patří mezi moje topovky, ovšem nemůžu dát plný počet. Fakt je ten, že jsem to zhltla jak malinu. Ovšem konec mi přišel lehce přitažený za vlasy a tak nějak kýčovitě zakončen. Určitě by závěr šel lépe zpracovat. Hysterická matka Eva mi lezla krkem, tu bych přejela hned v druhým díle autem. Akselovy románky v celistvém ději taky pro mě nějak postrádaly smysl, to bych asi taky vyškrtla. Celkově postavy jsou jen tak nějak lehce načtrnuty. Vyčnívá zde také románek v další generaci v podobě Heleny a Tima. Tohlé téma jsem taky moc nepochopila a v podstatě jsme se závěru ani nedočkal. No,když to tak po sobě čtu, možná to není ani na ty čtyři. ()

nemer

Možná severská, ale pořád jen hloupá telenovela pro ty, kdo na tohle mají nervy. Možná kdyby aspoň někdo odstranil tu psychopatickou starou ježibabu, tak by se na to dalo chvilkama dívat, ale takto pro sadomasochisty. Odpad nedávám jen kvůli přírodě. Většina hl. postav je otřesná, tak nesympatické a protivné herce (Aksel a Eva především) jsem snad ještě neviděla. ()