Film Karel nie je a ani nemá byť prehliadkou nespornej slávy Karla Gotta, jeho speváckeho talentu a úspechov. Režisérka Olga Malířová Špátová vstúpila so svojou kamerou tam, kde sa sláva končí a kde sa z fenomenálneho Zlatého slávika Karla Gotta stáva iba Karel – nadšený maliar, milujúci manžel a otec. Tvorcovia totiž zachytili Karla Gotta nielen pri jeho vystúpeniach a stretnutiach s fanúšikmi, ale predovšetkým v jeho domácom prostredí. Či už v Prahe, na chalupe alebo v dedinke, kde trávil detstvo. Spevák sa vo filme vydáva na miesta, ktoré zohrali v jeho živote dôležitú úlohu. Odhaľuje neznáme zákulisia koncertov, svoj život s rodinou a súkromie, ktoré sa inak snaží s pokorou a láskou chrániť. Na divákov tak čaká autentický a jedinečný filmový portrét, plný nečakaných spomienok. (Bontonfilm SK)

Ainy

Největší Čech (hned po Cimrmanovi) z jehož odchodu jsem cítila beznaděj, že odešel člověk, který náš národ spojoval. I když jsem neměla všechny jeho nahrávky srovnané podle abecedy na osobním, přísně střeženém oltáři umění, na svém ošacení jsem nenosila jeho podobiznu s nápisem I♥Karel a neměla autogram z každičkého koncertu, přesto jsem k němu cítila bezmeznou úctu a jeho hlas z rádií a z pohádky o psychicky týraném děvčátku, jež ke královskému štěstí přišla, mi vždy zněl jako balzám na duši. Jeho smrt jsem skutečně obrečela a i závěr tohoto vydařeného dokumentu mi znovu vehnal slzy do očí. Karel Gott měl neskutečně bohatý život, spoustu toho zažil a je nemožné vše dostat do "normální" stopáže celovečerního dokumentu. Takže děkuji alespoň za ty důležité střípky z jeho kariéry i z nahlédnutí do jeho soukromí. Moc pěkně natočené a dojemné. ()

Cival

Škoda že je to víc manželčino extrémně dlouhé selfpromo než špičkový portrétní dokument. Gott by klidně mohl být Senna. ()

Gemini

Jeden z těch filmů (ano, jistě, je to dokument...), o nichž se dá říct, že jsou dvě a půl hodiny krátké. Režisérka věnovala práci na něm mnoho času a dostala se Karlu Gottovi velmi blízko. A vystavěla Mistrovi velmi důstojný pomník - možná až příliš. Kontroverze nehledejte, Anticharta a vůbec věci týkající se budování hvězdné kariéry za minulého režimu jsou brány velmi zlehka, Gottova záliba v konspiračních teoriích není vůbec zmíněna, ale jako portrét starého otce rodiny, který ví, že konec se blíží, a umělce cele oddaného jeho fanouškům, je Karel vynikající. Jímavý, řemeslně skvěle zpracovaný... jen to zkrátka není výpověď o osobnosti Karla Gotta v celém jejím "historickém" kontextu. K tomu si můžete přečíst knihu Pavla Klusáka, kterou paní Ivana rozhodně neautorizovala:) Když už jsem ji zmínil, nejde neříci, že ať si o Ivaně Gottové myslíte cokoliv, dokument ji zachycuje ve velmi těžké životní etapě, a i když nevyhnutelně česká mysl zabíhá k vidině bohaté pozůstalosti, nejde zpochybnit, že svému muži byla oporou - a že jeho odkaz bude bránit jako lvice nejen ze zištných důvodů. Jako film rozhodně Karel patří "do červeného", ale když jsem dal 70% i Mekymu, byla by tady vyšší známka poněkud nepatřičná. 70% ()

Tosim

Olga Malířová Špátová si u Karla bohužel nevzpomněla, jak točili její rodiče, ani na své nejlepší práce (Jednou skautem - navždy skautem, Oko nad Prahou) a natočila typický bilanční dokument o Čechovi, o kterém všichni Češi a hlavně Češky téměř všechno ví. A co neví, to jim bohužel Gott, zde ani jinde už nikdy neřekne. Mám k našemu "věčnému" zlatému slavíkovi dost ambivalentní vztah - neupírám mu jeho geniální pěvecké nadání, na druhou stranu, nejpozději od začátku 80. let jel z hlediska hudby na setrvačník a hlavně zpíval vždy a za každého režimu, což dává jeho kariéře logický i štiplavý ráz. Takže - nic nového jsme se nedozvěděli a odpočívejte v pokoji, pane. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA ║ Tržby Celosvetovo $2,779,402▐ Na to že som Gotta až tak nevyhľadával ma to celkom chytilo. Dosť dobre vystavaný dokument, ktorý chytí za srdce. /80%/ ()

Fr

„A PROTO HO MAJ LIDI DODNES RÁDI…“   Rodina Karlovi, Karel rodině. A nejvěrnějším fanouškům. Nejde o žádný bilancování, ale o poslední měsíce jeho života s malými ohlednutími na největší životní milníky. Taky je potřeba (do)vysvětlit kontroverzní události, aby mohl s klidem… Doufám, že jednou někdo projede všechny Goťákovi dokumenty a filmy, aby z nich poskládal „mistrovi“  opravdovou (filmovou) poctu.     /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Prvního října vždycky doma zapalujeme svíčku. 2.) Nedočkal jsem se Karla na „Benátský“ v Liberci.  ///   ()

Djoker

Špátová dostala unikátní šanci točit poslední měsíce života vážně nemocného starce, takže těžko někdo mohl očekávat agresivní konfrontaci s jeho diskutabilní minulostí. Gott prožil turbulentní život a do dvou hodin se tedy vešly pouze nejzásadnější okamžiky s občasnou glosou. Prakticky celou dobu navíc hrají jeho největší hity, při kterých si každý divák uvědomí, že tady po jeho odchodu zůstala velká mezera. Manželka se ve své roli až moc snažila zalíbit. Sympatie davů nevybojovala, ale její počínání je pochopitelné. Roky se na Gottovou chystal bulvární lynč, ovšem Mistrova aura je tak velká, že ho nikdo neměl odvahu zrealizovat. ()

ORIN

Nic nového pod sluncem. Zarazilo mě, jak vyprázdněný ten film je. Dokument o hvězdném statusu estrádního baviče posilující hvězdný status. Cokoliv zajímavého a vůči Gottovi kritického se jen letmo naznačí pár větami a jde se od toho. A tak jedinou zajímavou věcí je vyrovnání se člověka tváří tvář s vlastní smrtelností a rychle se blížícím konci. Gott měl svůj mediální obraz téměř vždy pevně pod kontrolou a dokument o něm tento fakt jen posiluje. Ostatně, mohlo to dopadnout jinak? ()

Gilmour93

Velmi osobní píseň, kterou střídavě pějí gentlemanský labutí samec a slavík, co si vylétával z klece tam a zpět. Antropomorfismus božského Karla je příjemný, ale některé epizody z reality show Gottovi působily až patologicky.. ()

TeeAge

Takhle to bohužel vypadá, když producentský záměr převálcuje podstatu: a to naprosto výjimečné životné dílo nejvýznamnější české osobnosti na světě. To, čím byl ten producentský záměr, už musíte ohodnotit sami, ale jednou věcí jsem si jistý: z toho neskutečně pestrého životního díla bylo v tomto dokumentu mnohem méně, než by si mistr Gott zasloužil :( Ps: Nestranného dramaturga potřebuje každý projekt, který se nechce ztratit sám v sobě... ()

sportovec

V podobě tohoto Špátové-Malířové filmu Karel Gott dostal to, co si zasloužil. Film zachycuje s věcnou láskou a poučenou úctou Gottovo soukromí, uměřeně se noří do jeho života a lze-li poznat člověka soukromě a současně i s taktním odstupem, bylo mladší Špátovou vykonáno mnoho. Pro přátele a fanoušky tohoto mimořádného zpěváka bylo buďjakbuď dosaženo maxima. ()

castor

Ivana Karlovi pucuje společenskou obuv, klečící Ivana hledá Karlovu zatoulanou pilulku na srdce, Ivana v mrazu instaluje kýčovitého svítícího soba, Ivana Karlovi obouvá boty, sledujeme záběr na Ivanin sklíčený obličej. Dobře, nebudu rýpat... Něco ze zpěvákova života, něco z jeho vědomého a pokorného loučení. Výsledek neoslní, žádné převratné myšlenky nebo zajímavého sdělení se nedočkáme, ale řadu silných okamžiků nabídne. Třeba když se na plátně objeví (oproti jiným nestrojený) Ladislav Štaidl, když vnímáme drobné záblesky vědomí blížícího se konce, když je viditelně vyčerpaný po posledním koncertním vystoupení, když vzpomíná na Louise Armstronga, který rovněž neodmítnul ani posledního žadatele o podpis. Ne vždy se ve zpěvákově rodině držíme výhradně všedních/přirozených/spontánních situací, ale ty autentické, které přeci jenom přijdou, si užijeme. Dokumentaristka Malířová Špátová se nicméně do hloubky určitě neponořila. Kamera samozřejmě nebyla vždy a všude, ale Gottova vyrovnaná smířenost odzbrojuje. Legenda žije dál. A žila by i bez tohohle nekonfliktního a uhlazeného portrétu. ()

troufalka

Olga Špátová odvedla dobrou práci bez ohledu na to, jestli je divák fanda Karla Gotta nebo ho zrovna nemusí. Dokument byl orientovaný více do rodiny, vkusně dokořeněný archivními záběry. Aťsi říká kdo chce co chce, Karel Gott si pořádný dokument zasloužil a Olga ho natočila dobře. ()

Xmilden

Měl jsem Karla Gotta rád, mám rád všechny Čechy, kteří nás proslavili v zahraničí. Mám rád lidi co něco skutečně dokázali. Stejného respektu jako Karel Gott se u mě může pyšnit snad jen Jarda Jágr a pak už bych musel hodně přemýšlet. Či-li Karel byl velikán, takový velikán v jehož přítomnosti se museli cítit všichni více než dobře. Pokládám ho za člověka, který vědomě nikomu neubližoval, což ovšem neznamená že ve svém životě neměl nepřátele, ale vzhledem k tomu jak veliký byl, jich mnoho neměl. Karel nikomu nevadil, lidé jej mají stále rádi, je oblíbený.... dokument? Co k němu dodat, mohlo to být určitě lepší. S blížícím se nevyhnutelným závěrem začíná chytat za srdíčko, i mě se na konci vehnaly do očí trošku slzy, když jsem si uvědomil, že někdo takhle veliký odešel. Že už nebude. Už ho nemáme. Naše Republika najednou ztratila osobnost, kterou jsme se mohli chlubit. Gott byl náš! Nevím jestli si tohle lidé u nás uvědomují, ale tyhle skutečné osobnosti je velmi těžké nahradit. Karle odpočívej tedy v pokoji. 65% ()

liborek_

Smutný film o umírání estrádního umělce, jenž si své publikum dlouhodobou a systematickou prací na svém mýtu vychoval tak, aby v něm vidělo cosi jako modlu a národní poklad. Tento dokument je ale bohužel bezcenný, pokud jde o to kriticky zhodnotit Gottův přínos české kultuře (na to příliš opakuje a utvrzuje ony mýty). Určitá cena dokumentu spočívá v zobrazení celebrity na sklonku života, v situacích, které sice sám Gott a jeho okolí stále pevně kontrolují, ale za okolností, které nemohou ovlivnit: stáří a nemoc... Otázka je, zda toto opravdu chceme vidět (zda chceme přistoupit na tu úroveň bulvárnosti, kterou film nabízí). ()

DJ_bart

"Většinou na tebe choděj starý báby." "No jo. Jenže ty jejich úsměvy, to je k nezaplacení. Největší radost jim dělá, když mi ty, co na mě chodí opakovaně, říkají, jestli si na ně pamatuju z minulých koncertů. A já jim odpovídám 'Samozřejmě, že ano!" "Leda hovno si pamatuješ." ________ Když božský Kája 1. října 2019 zemřel, byl to šok, který zacloumal prakticky s každým, nehledě na to, jestli jeho šlágry měl rád, anebo ne. Muziku tohoto několikanásobného Zlatého Slavíka jsem sice vyloženě nemusel, osobně jsem od něj preferoval vždy starší evergreeny z jeho ranný tvorby, ale jeho kulturní impakt je prostě nepopiratelný. Ať už jde o estrády, vánoční koledy, hitový singly, či obyčejná televizní vystoupení, Karel Gott byl, je, a s největší pravděpodobností nadále bude bezesporu národní fenomén, který nemá sebemenší obdoby...... Nadaná dokumentaristka Olga Malířová Špátová, která s mapováním Gottovy kariéry má již zkušenosti díky snímku 'Fenomén Gott', se rozhodla natočit biografický portrét k jeho jubilejním 80. narozeninám - dokument získal i jednoduchý a přesto zapamatovatelný název, 'KAREL'. Pořizování materiálu se však výrazně protáhlo, a na Karlovo přání se dokument natáčel až do jeho posledních dnů. A je nutno si uvědomit, že dokument je to velmi osobní. Navíc vzhledem k tomu, že původní střih měl neuvěřitelných 7 hodin, bylo obtížný okleštit všechen materiál na stravitelných 133 minut. Špátová ovšem vynaložila veškerý svý úsilí, a natočila intimní sondu do sklonku Karlova života, kdy nevěřícně zíráte, že stěží popadá dech, a i přes svůj vážný zdravotní stav si neustále udržuje úsměv, šarm, nadhled a specifický entuziasmus při koncentrování napříč republikou. 'KAREL' samozřejmě nezapomíná na věrné fanoušky, takže velmi polopaticky rámuje jak autentické archivní záběry, jež rekapitulují Gottovu hektickou kariéru, tak zároveň obsahuje dosud nezveřejněné záběry z jeho každodenního rodinného života, z nichž má divák při sledování téměř na krajíčku. Dokument je to přesto prostý, neklade si vysoký nároky a ambice, takže zamrzí, že je v mnoha okamžicích příliš idylický, kýčovitý, a nikterak konfrontační. To ale vůbec nemění nic na tom, že jde o důstojnou rozlučku s Goťákem. Mějte na něj jakýkoliv názor, ale jedno je jasný: Karlovy kultovní šlágry budou znít v rádiích navždy. Doufejme tedy, že jeho dcery snad půjdou v jeho šlépějích – ten umělecký potenciál a talent tam prostě je. ________ "Áh, nese se večeře. Prášky. S brejlema vypadá, že jich je ještě víc." ()

Hunt

90% velmi osobní, o Karlu Gottovi toho bylo natočeno mnoho, zároveň tentokrat jeho soukromí a nelehké období je velmi otevřené a upřímné. Obrázky z pohřbu a piety bych do filmu nedával, spíše bych volil zapracovani do závěrečných titulků, ale to je jen osobní pohled. Přestože stěžejní linka jsou roky 2018-2019, podařilo se nastínit nejdůležitější události za dobu 79let života, přestože se skáče mezi jednotlivými lety, věci na sebe navazují a nenudí.Velmi pobavil Ladislav Štaidl, delší písně dávají smysl i vypovídajici hodnotu, zpracovat tolik materiálu muselo byt nesmírně složité. ()

Kina v Česku znovu zavírají

Kina v Česku znovu zavírají

08.10.2020

Očekáváné vyhlášení je tady. Ministr zdravotnictví Roman Prymula oznámil, že počínaje pondělkem 12.10. dojde minimálně na 14 dní k omezení veškerých volnočasových aktivit, čehož se logicky dotýkají… (viac)

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)