Vojna v Perzskom zálive, 3. apríl 2004. V deň sviatku Aššura milície šiitského klerika Muktadu As-Sadra, podporované džihádistami, rozpútajú povstanie v poľskej stabilizačnej zóne. Americké velenie prikáže Poliakom ubrániť radnicu v meste Karbala, sídle miestnych úradov a polície, verných stabilizačným silám. Na bojisku zostane 80 poľských a bulharských vojakov. To vedie k najhrdinskejšiemu boju, aký Poliaci viedli po druhej svetovej vojne. Tvárou v tvár smrti vojaci štyri dni prechádzajú peklom. Vďaka hrdinstvu, odhodlaniu a vôli zvíťaziť poľsko-bulharský oddiel nielenže boj vyhrá, ale dokonca sa to udeje bez straty jediného vojaka. (MFFK Febiofest)

EvilPhoEniX

Na polské poměry poměrně slušné a ve srovnání s českou kinematografií klobouk dolů( Naší filmaři se leda zmůžou na komedie a pšonci valí válku v Iráku) Zajebišče! Samozřejmě když to srovnám s 13. hodinami, tak by Barkala propadla v každém ohledu, akce není příliš vzrušivá, je podivně ozvučená a krve je zde poskrovnu, ale technická stránka je alespoň pěkný standart a psychologie mezi postavami jakžtakž také funguje byť žádný vztah jsem si k vojákům nevytvořil. Na jedno zhlédnutí to jde. 60% ()

Remivsremi

Polský pokus o jejich vlastní verzi Black Hawk Down a musím říct, že celkem podařený. Film na nic nečeká a diváka rovnou vrhne do víru boje v iráckém Karbalu. Nehraje se zde na přehnaný heroismus ale spíše na realistické podání spletitostí moderních bojů. Herci si odvádí svou práci s lehkostí, technická stránka je též na vysoké úrovni. Přesto ve vás snímek nezanechá nějakou výraznou stopu či pamětihodný okamžik. Rozhodně ale stojí tento válečný počin vidět, aspoň pro porovnání, na jaké úrovni je dnešní evropská kinematografie. 60% ()

emma53

Vůbec nejsem žádný odborník a znalec takových konfliktů, který se odehrál v Karbale. Dokonce by se dalo říct, že se s nimi podrobněji seznamuji právě pouze díky takovým filmům jako je tenhle. O námětu se tady nedá asi moc psát, protože přece jen museli čerpat ze skutečností a to není pro tvůrce asi vůbec jednoduché, takže se občas stávalo, že jsem v tom měla mírný hokej. Nicméně těch akcí a různých situací, týkajících se počínání některých jednotlivců tam bylo dostatečné množství na to, abych si uvědomila, že si sama sebe nedovedu v některých vyhrocených situacích ani představit, co bych na jejich místě dělala já. Naštěstí jsem v tomhle případě žena, kde se to dá pochopit. Když jsem o tom pak ještě chvíli přemýšlela, tak musím ocenit polskou kinematografii, protože si absolutně nedovedu představit, že by něco podobného natočili naši. A nebo natočili, ale já o tom nevím. Víc se do toho raději pouštět nebudu, přece jen jsou na válečné filmy daleko fundovanější lidé a já jen pouhý laik, který to vidí možná úplně jinýma očima a hlavně srdcem. ()

Morholt

Technická stránka není vůbec špatná a to i přes místy až příliš se klepající kameru. Nicméně pokud jde o snahu přiblížit nějakým způsobem jednotlivé postavy, tak režie selhává a totéž platí i pro minipříběhy, které by měly být na prostou kostru "Poláci střílejí Íráčany" nabaleny. Závěrečná gerojovina či vstup amerických důstojníků tak nenesou kýžený efekt. Nicméně Poláci i tady ukazují, že zvládnout válečný film západního střihu jim není cizí, tak snad to bude příště lepší. 40% ()

TheDon

Oi kurwa ! Czarny śmigłowiec spadł część druga. No, co k tomu napsat, abych si moc neošoupal klávesničku? Asi toliko, člověka překvapí naprostá absence těžkých zbraní na straně Bolka a Lolka. Nelogičnost některých rozhodnutí taky zlehka mlátí do ksichtu, ale řemeslně je to docela pocitvě odvedenej flick a jelikož jsem na tyhle fájty s šátkařeme docela ujetej, nezbývá mi než nadělit tomu slabší čtvereček. 65% P.s.: škoda jen, že se Kryštůfek tak moc nechal ovlivnit Černým jestřábem, je to poznat v každé druhé scéně ()

• Väčšina natáčania prebiehala v Jordánsku, no filmári navštívili aj Kurdistan na severe Iraku a natáčali aj doma v Poľsku. (MikaelSVK)

Nelítejte za filmem, zůstaňte v Praze!

Nelítejte za filmem, zůstaňte v Praze!

23.10.2016

3 kinosály, 4 země, 5 workshopů, 5 dní, 18 hostů, 40 filmů. MFF 3Kino – Praha 2016 proběhne ve dnech 2. až 6. listopadu ve dvou sálech kina Atlas, ale nově i v kině Evald. Festival se i letos… (viac)