Policistka vyšetřující zmizení mladé dívky v pevně semknutém galicijském městečku odhaluje tajemství spjatá i s její vlastní těžkou minulostí. (Netflix)

Trajektt

Tak tu máme jedno z dalších překvapení z Pyrenejského poloostrova ve kterém se setkáme s velkém množstvím mrtvol, které čekají zakopané v zemi pěknou řádku let. Samozřejmě některé jsou čerstvější, ale některé hnijí pod zemí i neskutečných deset let. Příběh začíná nevinným zmizením jedné dívky na které pošle okresní policejní ředitelství jednu ze svých vyšetřovatelek, jelikož v té době má místní buňka četnické stanice mnoho práce s příjezdem papeže do poutního místa všech katolíků s názvem Santiago de Compostela, které sídlí nedaleko tohoto vidláckého města. Poručice Rosa začne vyšetřovat zmizení jedné dívky, ale u místních buranů doslova pohoří, protože jejich buranství je neskutečné, tak začne improvizovat a my se nestačíme divit kolik úchyláků a podivných deviantů nám vyleze ze dna pytle v této malebné galicijské krajině. Taktéž se zdá, že tato hlavní vyšetřovatelka to v hlavě nemá úplně srovnané o čemž se přesvědčíme v překvapivě zamotaném závěru tohoho překvapivě kvalitního seriálu překvapivě z produkce Netflixu. A jsem moc zvědavý, jaké překvapení mě čeká v druhé sérii tohoto vcelku tajemného příběhu ve kterém je všechno jiné než jaké se zdá být. Za milé překvapení a překvapivě kvalitní scénář, který je kvalitně natočen a zahrán dávám překvapivých prozatímních 90%. ()

amy.M

Váhala jsem mezi 3 a 4 hvězdičkami, ale nakonec díky závěrečnému rozuzlení můžu dát s klidným srdcem 4. PLUSY: Skvěle vystavěný děj, kdy to do sebe všechno v závěrečným díle perfektně zapadne. Zároveň jsou právě v tom posledním díle všechny „záhady“ dostatečně vysvětleny, takže to divákovi nesebere takovýto uspokojení ze zakončení, jak občas bývá u kriminálek zvykem (aby náhodou neupřely divákovi interpretační prostor, nebo aby mohla být další série). Díky postavě hlavní vyšetřovatelky to není jenom kriminálka, ale tzv. kriminálka s překvapením, kdy tušíte, že v tom bude nějakej poděl, ale zároveň dostanete dostatečně dlouhej čas nad tím uvažovat. Trochu mi to připomíná Deavera, který u svých knížek vždycky na konci předvede nějakej šílenej plot twist. MINUSY: Do třetího dílu se to extrémně táhne, až jsem si chvíli myslela, že to vzdám (takže vydrž, Prťka, vydrž, stojí to za to). Stejně tak jsem měla zezačátku problém si alespoň k některý z postav vytvořit sympatie (tomu, kdo psal, že měl tenhle problém u Élite, bych doporučila zkouknout tohle, to je jinej hardcore :-)). Občas jsou tam nějaký ne úplně dobrý scénáristický zkratky (např. Rosa a její noční návštěvy bordelu, šílená bába s vajíčkama nebo proces vracení zatoulanýho psa). Taky z toho hrozně křičí, že je to udělaný pro TV, ta automobilová „honička“ z předposledního dílu mě přenesla cca do roku 1998 a první série Kobry 11. Což asi (doufám) nebyl záměr, ale dneska už to prostě jde i líp. K tomu ta galicijština, no… Věřím, že většině lidí vadit nebude, ale mě jako člověka, co umí španělsky, prostě s*ala a kolikrát jsem měla problém se kvůli ní soustředit na děj. Ale to je marginálie. Celkově bych to viděla tak na 77 %, ať to máme hezky souměrný. ()

Necrotongue

Kromě jednořádkového obsahu jsem netušil, do čeho tady jdu, přesto (nebo právě proto) to pro mě byl velice příjemný zážitek. Užíval jsem si podivnou atmosféru malého města,ve kterém to byl jeden zmetek vedle druhého a jediným pevným bodem se tak stal nastupující penzista Albert. Příběh byl až na nějaké ty zbytečné chyby v samotném závěru výborný, děj měl velmi slušné tempo a já jsem téměř úplně spokojený. ()

bearmeedek

SÉRIE 1: Celkem bez výhrad. Dobrá kriminálka. Jednotlivé epizody mají na dnešní dobu až velkou délku. Děj je pozvolný, ale takovým způsobem, že to vůbec neubírá na poutavosti. A poslední epizoda najednou nabere tempo, jaké by si asi všichni přáli po celou dobu, a naprosto potvrdí zajímavost této minisérie. Překvapení na konci asi nemohl předvídat nikdo. SÉRIE 2: Tady jsem valil oči z něčeho jiného. Je to jiný film se stejnou hlavní postavou. Zamlžené kouzlo buranského venkova je pryč. V první řadě je to velké zklamání a pocity jsou hned na nižším hodnocení. Celé provedení je úplně jiný film. Ale pak jsem si zvyknul a přijal jsem, že se dívám na něco jiného. V tom případě jde o hodně akčnější sérii se spoustou překvapení. Jediné co mě štvalo, byly psychické stavy Evy - amnézie a schizofrenie. Které v první sérii nebyly nijak zvlášť předkládány. Tématem je druhá řada temnější a s nepříjemným tématem zneužívání nezletilých. Celkové hodnocení se mi ale vrátilo na úroveň první řady. Drobné výhrady k závěru samozřejmě mám. Hromadné vybití "škodné" na večírku zavánělo Marvelovkou a úplný konec s paní psycholožkou už bylo nepotřebné nastavování. ()

kiros179

Po první sérii jsem byl ze se seriálu poměrně nadšen. Jednoduché, ale poutavé zpracování. Bohužel druhá série se zvrhla do jedné velké berličky, související s psychickým stavem hlavní postavy. Fakt, že to bylo celé postavené okolo toho, že má příležitostné výpadky paměti, mě přišel ubohý. Škoda, první série byla opravdu podařená, druhou jsem nebyl schopen dát. 1. sére - 85% 2. série - 10% ()

• Hlavní hrdinka (María Mera) používá v obou sériích stejné vozidlo značky KIA. V první sérii má dané vozidlo registrační značku 1449 JYC, avšak ve druhé sérii má registrační značku mírně odlišnou, a to 1449 JVC. (Muffino)