Sněží. Teplota v Severní Makedonii a Řecku je hluboko pod bodem mrazu. Přesto si Adam nestěžuje. S Martinem Stráníkem právě tohle počasí potřebují k boulderingu, tj. k lezení obtížných balvanů... Původně měl celý seriál boulderingem v Severní Makedonii začínat. Jenže drobné zranění v roce 2018 nedovolilo Adamovi vyjet na výpravu, a jakmile se u města Prilep oteplí, nelze se pokoušet o ty nejtěžší výstupy. Mrazivý konec ledna 2019 je extrémní zase na druhou stranu. Adam si přizval svého kamaráda a jednoho z nejlepších světových skalních boulderistů Martina Stráníka. Bouldering získává v poslední době na popularitě: jeho halová varianta bude součástí olympijské kombinace v roce 2020. Od překážek v tělocvičně se však skála značně liší. Už jen očistit zasněžené žulové balvany od sněhu a ledu není v mínusových teplotách nic triviálního. Nejprve Martin a pak Adam zvládají nejtěžší balvan z malebné skupiny poházených skalisek pod vrcholem kopce. Ještě týž večer oslaví i makedonský Nový rok, který je zde kvůli gregoriánskému kalendáři posunutý. O den později už zkouší štěstí na jiné lokalitě, kde si vytipovali zřejmě nejtěžší makedonský boulder. Husté sněžení však donutí pokus přerušit, a jelikož počasí se nelepší, vyrážejí Adam s Martinem do Řecka. Cestou nevynechají termální lázně, jejich cílem jsou však skalní věže poblíž slavných klášterů Meteora. V zimě je tu liduprázdno, mínusové teploty nedovolují nic extrémního, přesto se naši horolezci podívají na vrchol jedné monumentální věže. Čeká je návrat do Prilepu, kde soutěží o to, kdo první zdolá vytipovaný balvan. Úspěchem jednoho z nich mise skončí. Kdo to bude? Adam má v Martinovi více než zdatného konkurenta! (Česká televize)

Marze

Lezl jsem dřív jen jako příležitostný druholezec s různýma lidma v Čechách,pak už jsem se jako fotbalista bál neléčitelných zranění. Ale hezky se na to dívá společně s divokou krajinou Makedonie. Jsou to borci, světová špička. ()

zdeny99

Závěrečný díl se odehrává znovu v Makedonii, na tzv. Kamenné Babě u Prilepu. Jsou to takové velké balvany, které se zdolávají bez lan. A kvůli tomu je lepší lézt tam v zimě. Teda mě by nikdy nenapadlo, že v Makedonii může být taková zima a tolik sněhu. A v sousedním Řecku dokonce je minus 17 stupňů. Přírody tentokrát tolik vidět. Co se týče památek, tak v Prilepu je jen mešita. Za to zasněžené Meteory v Řecku to vynahradily. [8. hodnocení, 1. komentář, -%] ()