Balkánem nahoru a dolů s Adamem Ondrou

Réžia:

Petr Horký

Scenár:

Petr Horký

Adam Ondra, Ondřej Vetchý (rozprávač), Jan Adámek (rozprávač), Růžena Dvořáková (rozprávač)

Setkání s jeptiškou – horolezkyní, balkánská kuchyně, historické centrum Skopje a hlavně monumentální jeskynní převis: to vše čeká na Adama a jeho tým... Vynechat Skopje by opravdu byla škoda. Město má úžasnou atmosféru, kombinuje muslimský i křesťanský balkánský svět a nebylo poničeno během občanské války. Adam Ondra však především spěchá do národního parku Mavrovo, kde mu místní horolezci vytipovali gigantický portál skalní jeskyně. Zde už je navrtána cesta, která je nejtěžší v Severní Makedonii. Adam je z tréninku nadšen, cesta vyžaduje zase nové dovednosti: leze se po obřích krápníkových strukturách až pod vrchol jeskyně, kde je nutné přehoupnout se do kolmé stěny s minimem chytů. Tento díl však zastihl Adama ve špičkové formě, takže během pár hodin má cestu vylezenou a ještě týž večer začne vrtat její variantu. Dál pod strop jeskyně! Prodloužení, o kterém se Adam domnívá, že by mohlo atakovat hranici 9b, což už je opravdový extrém, který na Balkáně zatím ani nikdo nenavrtal, natož aby vylezl. V odpočinkovém dnu vyráží do nedalekých klášterů, největší překvapení ho čeká v tom ženském, když zjistí, že zdejší představená kdysi patřila do makedonského horolezeckého reprezentačního týmu. Nazítří odpočatý Adam zlézá svůj navrtaný projekt. Sám ho však sebekriticky snižuje na hodnotu 9a+, čímž pouze vyrovnává své předchozí rumunské a bosenské výkony. Nejnebezpečnější výstup ho tak paradoxně čeká poslední den, na turistickém výletu k vodopádům. Mistr světa v lezení se zapotí na prasklém dřevěném žebříku! (Česká televize)

boshke

(Proč mi ten komentář nejde uložit k seriálu?) Hodnoceno na základě jednoho dílu, ale všechny ostatní budou jistě analogické. Neříkám, že ten koncept je apriori špatný, ale pro horolezce tam bude moc cestopisu, pro cestovatele moc horolezení. Takže cílovka, která si tento pořad může plnohodnotně užít, jsou zřejmě pouze horolezci se sklonem k cestování. A neptejte se mne, jak je tato cílovka velká... Nicméně, jakkoli mi horolezení nic neříká a spíš si myslím, že jsou to blázni, tak před tím, co Adam dokáže, je nutno smeknout... 70% ()

zdeny99

Čtvrtý díl nás po krátkém infu o Makedonii zavádí do parku Mavrovo k obrovské skále s krasovou jeskyní. Zatím ze všech dílů tahle vypadá vizuálně nejkrásněji. Čím se leze výš a výš, tím je složitější. To je doplněno návštěvou místního kláštera, seznámení se s gastronomií atd. Podle mě je to zatím nejhezčí díl celého cyklu. [37. hodnocení, 2. komentář, 82%] ()