Poklidný život Caleba Coltona (Adrian Pasdar) z jednoho malého oklahomského městečka nabere nečekané obrátky, když potká pohlednou dívku Mae (Jenny Wright). Jejich prazvláštní romantický vztah začíná kousnutím do krku a pokračuje pro Caleba nepříjemným zjištěním, že se právě stal členem nepočetné komunity nočních tvorů, upírů, vedených veteránem Jessem (Lance Henriksen). Pro Caleba nyní nastává obtížné dilema: strávit budoucnost po boku Mae (kterou, ač saje krev, miluje) a přijmout pravidla její upíří „rodiny“, anebo se vrátit k rodině vlastní, k otci a malé sestře, a riskovat tím život svůj i jejich? Přestože odmítá svou lačnost po krvi ukojovat na úkor životů nevinných lidí, uvědomuje si, že nemůže hladovět věčně. Existuje z této zoufalé situace nějaké jiné východisko než smrt, případně trvalé členství v Jesseho bezohledné smečce? Tato v jistých kruzích kultovní upířina nebývalého žánrového rozpětí proslula mimo jiné tím, že v ní jedinkrát nezazní slovo „upír“ a dodnes je považována za jeden z nejpozoruhodnějších snímků Kathryn Bigelow. (Matty)

ledzepfan

Velké a příjemné překvápko.. Parádní atmosféra, povedené charaktery, chytlavý scénář. Bigelow buduje jednotlivé scény precizně, přesně v tempu a s citem.. Do romance umí dát jiskru stejně zručně jako do zabíjení děs a až špinavou zvrhlost. Hudba která to celé podkresluje temně industriálním soundem(chvílema mi to až připomělo geniální soundtrack z Decodera) je prostě úžasná a vše to uzamyká v jeden skromný a nenápadný, ale zároveň i hustý, vyživný a chutný celek. Klidně dám za 5- mně to prostě sedlo do nálady, v rámci upířiny to bylo zase něco neokoukaného a jako bonus bych našel i pár prvků filmu které cituje Rodriquez ve svém From Dusk Till Dawn. ()

ScarPoul

Nebyť Pasdarovho stoporeného herectva, dal by som tomu asi plný počet. Kreatívné nápady Kathryn Bigelow sú tu citeľné. Má cit pre atmosféru a baví ju sa hrať so žánrovými pravidlami. Upíry v tomto filme majú blízko k tým Rodriquezovým a Carpenterovým. Čo ale nepovažujem za chybu. Tá béčkovosť tomu dodáva správnu špinavosť. Neberie sa to moc vážne. Dovoľuje si to prehrávať, ale zároveň to má niekoľko priestorov na poctivo vybudované emócie. A ten koniec hraničí až s poetickosťou. Bigelow nenecháva nič otvorené, všetko čo si predsavzala ukončila, a vďaka servíruje žánrovú lahôdku, ktorá minimálne Carpentorov zárez strčí hravo do vrecka. ()

darkrobyk

Skvělé existenciální drama na téma: jak těžké je býti upírem (samozřejmě za upíra lze dosadit cokoliv). Alegorie o hledání smyslu života a místa na zemi (ve společnosti). Mnohovrstevný příběh lze sledovat v prvním plánu jako upírský horror, v dalších plánech však nabízí mnohem více. Postupně divák pochopí, proč se tak čaruje se stavem člověk-upír-člověk. Výborné efekty, vynikající hudba (njn Tangerine Dream jsou známkou kvality) a vydařená kamera. Syrový příběh, který nemá cenu více rozpitvávat. Lepší je se na něj prostě podívat. ()

eraserhead666

Bez mrknutí oka bych se podepsal pod Obitusův komentář. Dlouho jsem o tom filmu nevěděl, pak jsem dlouho čekal, než jsem si ho pustil. Skoro až osudové setkání. Nevím, co o tomto výborném filmu napsat, skvělý nápad, zajímavé postavy, dobré herectví (škoda, že Bill Paxton už dneska nemá ten šmrnc a jiskru jako za mlada, tady je fakt skvělý), dobrý příběh, výborná hudba, kamera, exteriéry, triky, masky, od Jenny Wright bych se nechal nejen pokousat, ale celý sežrat. Prostě, nemám tomu filmu co vytknout. Hodnocení hovoří samo za sebe. Jsou prostě filmy, které se vám líbí aniž by jste to museli nějak zdůvodňovat a něco o tom psát. Near Dark k nim patří. PS: Nevím, zda-li to někdy bude vůbec třeba nebo opodstatněné, ale hledal-li by někdo dospělější alternativu k Twilight, tohle by byla dobrá volba. Je to jeho pravý opak. Na Near Dark je totiži dobré, správné a fungující všechno, co je na Twilight špatně. Takže vlastně úplně všechno :-). ()

pepo

Šýlová upírska pecka. Kathry Bigelow to mala v oku už od začiatku. Fantastická atmosféra, casting požičaný od manžela Camerona z Votrelcov (Bishop, Hudson, Vasquezová (!)), parádna hudba, dobrý príbeh aj postavy a kto chce môže tam hľadať aj metafory na drogovú závislosť. Vadila mi akurát až príliš terminátorovská scéna s kamiónom v závere. Kultovka, ktorá mohla a musela vzniknúť jedine v 80. rokoch. veľmi silných 8/10 ()

• Poslední film z produkce studia DeLaurentiis Entertainment Group, které zanedlouho po natáčení zkrachovalo. (Terva)