Vojnoví zajatci sú nútení pochodovať naprieč Nemeckom – a Rosie zistí niečo príšerné – zatiaľ čo sa vojna chýli ku koncu. (Apple TV+)

cyphercz

Ale jo, je to velmi dobré zakončení seriálu a určitě trochu vylepšuje reputaci některým slabším epizodám, byť samozřejmě není úplně bez much. Snad až na rozhovor mezi Rosiem a Crosbym zhruba v půlce dílu tu nebylo jediného hluchého místa, úvodní nálet a sestřelení Rosieho připomněl nejsilnější epizody Masters of the Air (ep. 3 a 5), putování zajatců z jednoho tábora do druhého napříč zničeným Německem bylo taky poutavé, zejména pak onen Clevenův útěk či osvobození Stalag VII, no a "potravinový nálet" ke konci dílu s hlavníma hrdinama zase v sedle parádička a well done. Závěrečné shrnutí poválečných osudů bylo ok, jen možná nemuselo být provedené až tak moc dokumentárním stylem (závěr Bratrstva byl na míle lepší) a taky mi tu chyběla ona britská "špionka" či co to bylo zač, ona dívka, kterou klátil Crosby... anebo byla její postava zcela dílem fikce? Budu muset pogooglit. Celkově povedený díl, ale na plný počet pro mě není, byť k tomu nemá daleko. 85% ()

Trevor

Aý po kapitalúciu Nemecka dokonalý záver, potom už taký trochu umelo epicko americký, ale aj tak nádherný záver. Zo seriálu plynie jedno ponaučenie. Ak sa chcete dožiť vysokého veku, minimálne 85 rokov, zamestnajte sa v školstve. Failom je asi iba moment keď sa snažia v tábore vyvesiž americkú vlajku a za svet ju nemôžu nájsť a potom sa to tam hemží vlajkami hádam všetkých krajín kde pristálo čo i len jediné americké lietadlo na medzipristátie ešte dlho po vojne. ()

warrenur

Kvitujem, ze tvorcovia priblizili i jednanie so zajtatcami a i "taktiky" a svinstva, co robilo gestapo vo vyhladzovacich taborov. Nemenej to, ze spomenuli a vyobrazili i misie, ktore sluzili ako humanitarne v zmysle potravinovej pomoci. Zaver uz tradicne silny, s prebehmi skutocnych ucastnikov a ich odkazu. Paradny zaver, hodny serie. ()

Big Bear

Tak mi skončily hody. Člověk má dost podobné pocity jako když dočte naprosto skvělou knížku. Smutně  kouká na zavřenou knihu a má pocit prázdna. --- Co bude dál? Natočí brzy někdo něco podobného? Díky AI jsou dnes možnosti nekonečné. Ale možná že právě díky ní, těm kvalitním filmům odzvonilo... Uvidíme. Leckdo to tu srovnával s Bratrstvem neohroženým a já ani moc nechápu proč. Vždyť to bylo o něčem úplně jiném. Poslední díl je doslova nabušen akcí i notnou dávku sentimentu, ale on k tomu konci války patří a patřil. Ti co si vyslechli zprávy o německé kapitulaci a konci války, chtě nechtě náhle spatřili ty mnohé tváře přátel a druhů, kteří tu kliku neměli. Těch, kteří položili na oltář svobody a boje proti tyranismu oběť nejvyšší. Překvapilo mne, že Stovka do konce války v seriálu létala na Efkách a né Géčkách. Efka byla v roce 1944 a1945 už docela dost zastaralá a to se nebavíme jen o věži pod čumákem, ale i o výkonu atd... Ve filmu je zachycena i operace Mana se kterou začali Britové se svojí RAF. Amíci se přidali až později, ale tady ve filmu to celé vypadá jako zásluha Američanů. O RAF opět ve filmu ani zmínka. To mi dost mrzí, protože je trochu škoda, že si v tom Američané ohřívají jen vlastní polívčičku.  Jinak závěr je dojemný a to si ani řada z těch kluků neuměla představit co je doma čeká. Zatímco oni krváceli a bojovali, v Americe se žilo dál. Ano vyrábělo se pro frontu, kupovaly válečné dluhopisy, ale život tam kypěl dál. Ba co víc díky ekonomickému vzedmutí se toho doma za ty 4 roky hodně změnilo. Jejich místa mnohdy zaplnili jiní. A najednou ze z Evropy a Pacifiku začali vracet vojáci od všech zbraní. Letci byli vysoce kvalikovaní, ale letecké společnosti nemohli pobrat všechny, navíc ty fungovaly se svými firemními piloty i během války. A tak se náhle stalo, že důstojník a elitní pilot nemohl najít po válce práci. Stejně tak tankista, ženista, námořník...ad... Někomu se podařilo zůstat v armádě, někdo využil té další navazující války v Koree a někdo se pokusil se začlenit zpět. Většina kluků to neměla jednoduché. Zapojit se do normálního života mnohým nešlo. Někteří si nesli svá traumata ze zranění nebo z šílených zažitků na obloze  po zbytek života. Doporučuji všem, kdo dokuoukali tenhle seriál skvostný film     Nejlepší léta našeho života (1946). V něm najdete smutné pokračování tohoto seriálu. Mějme proto navždy tyhle kluky, kteří věnovali své mládí, zdraví, mnohdy i život a nejlepší léta svých životů za osvobození Evropy od nacismu a tyranie šíleného diktátora A. Hitlera navždy v úctě. Já to tak budu činit až do konce svých dnů. Dávám za pět bílých hvězd v modrém poli. * * * * * ()

• Doprovodné P-51D Mustang s šachovnicovou přídí v úvodní scéně patří k 78. stíhací skupině. Konkrétně jednotce, která v té době operovala z anglického Duxfordu. (p3tris)
  • Potraviny, které letadla shazovala hladovějícím Nizozemcům v rámci humanitárních operací Manna a Chowhound, ve skutečnosti nebyly na padácích, přestože se to často uvádí. (Jirka_Šč)