Gangster, student a snadno ovlivnitelný mladík. Tři bratři se v drsném světě předměstí snaží přežít a dostávají při tom tvrdé lekce. (Netflix)

Adramelech

Z filmu je patrné, že Francouzům se problémy s menšinami už začínají vymykat z rukou. To, co tam vidíme, je kulturní obohacení Evropy v praxi. Připojuji záznam tematicky korespondujícího snu. - - - Sen o francouzské malířce (v noci ze 27. na 28. listopadu 2017) - - -     Ve Francii zvítězili ve volbách muslimové a republika pomalu transformuje v chalifát. Výtvarník Marek V. mi navrhnul, jestli bych s ním nechtěl jet do Paříže. Účelem cesty je setkání s jednou francouzskou malířkou českého původu; je to dcera slavné surrealistky Toyen. Měli bychom do Čech propašovat nějaké její dílo.      Ptám se, jestli to není nebezpečné. Marek říká, že nám snad nic nehrozí. Ani v Německu se po Hitlerově nástupu k moci poměry nezměnily přes noc, takže Židé s českým pasem tam mohli svobodně přijet a hlavně i odjet. Podobně dnes mohou nevěřící psi s českým pasem zatím ještě relativně bezpečně cestovat do Francie. Bylo by ovšem lepší, kdybychom jeli dva.      Jsme v Paříži. Vedle francouzských nápisů je už leckde vidět arabštinu. Schůzku s malířkou máme na české ambasádě. Výtvarnice je asi čtyřicetiletá žena, která se skutečně trochu podobá Toyen. Mluví lámanou češtinou se silným francouzským přízvukem. Marek na ni spustí francouzsky, ale potom kvůli mně zase přejdou do češtiny. Nicméně jsem vyrozuměl, že výtvarnice hovořila o tom, že je pronásledovaná. Zeptám se jí, proč neemigruje. Vysvětlí, že je trestně stíhaná kvůli obchodování se zakázanými minerály a že nesmí opustit Paříž. Opravdu si koupila malé množství nějakého minerálu, z nějž podle starého receptu namíchala olejovou barvu. Vůbec netušila, že islám používání tohoto minerálu zakazuje. Je to zjevně vykonstruované obvinění.      Výtvarnice říká, že prakticky všechna svá díla už stačila propašovat do ciziny včetně originálu rozsáhlého grafického cyklu. Ten však vyšel i tiskem a ona by ráda jeden z kusů poslala do Čech. Většina nákladu byla konfiskovaná a zničená. Žena vytáhne z tašky tlustý sešit tištěný na krásném papíru. Se zájmem v něm listujeme. Výtvarně je to tak trochu jako William Blake a také motivy jsou biblické. Vyobrazení jsou doprovázená textem, jemuž bohužel nerozumím.      Ptám se, co proti ní muslimové mají. „Třeba tohle,“ řekne žena a nalistuje jedno vyobrazení, které ukazuje potopu světa: Noe v arše se svou rodinou a se zvířaty. Jeden Noemův syn souloží s kozou. Noe na něj něco křičí (francouzská popiska) a syn mu odpovídá (arabská popiska).      Přichází pracovník ambasády a oznamuje nám, že před budovou postávají islámské milice. Měli bychom ve vlastním zájmu urychleně ukončit schůzku a odejít zadním vchodem. Nenecháme se dvakrát pobízet, sbalíme sešit a mizíme. „Stejně to tady asi brzy budeme muset zavřít,“ poznamená diplomat. ()

Malarkey

Syrová francouzská výpověď dnešní doby jedním tamním raperem. Bez příkras, tvrdě, sem tam i bez emocí, ale s o to, pro mě, větším údivem a uvědoměním, že u nás se máme opravdu hezky, na rozdíl od Francie. ()

sochoking

Skôr, ako čisté krimi (nečakajte gangsterský film z predmestia Paríža), ide o sociálnu drámu (je ale teda 'seknutá' s krimi zápletkou) s naliehavým posolstvom sáčasnému Franzúsku. Výborne to je napísané a perfektne realisticky zahrané. Na debut začínajúceho režiséra, ktorý si dal navyše i jednu z hlavných úloh , bomba! 80% ()

Arsenal83

Nie, nenechajte sa oklamať titulnou fotkou, toto nie je remake filmu Gorily v hmle. Rwanda sa totiž už presťahovala do hlavného mesta Francúzska. A bez špeciálneho osvetlenia je protagonistov naozaj niekedy ťažko vidieť. Našťastie sa väčšina filmu odohráva cez deň a začína naozaj celkom gangstersky. Drogy, špinavé obchody na predmestí. Všetko sa prevráti, keď sa na scéne objaví jediná blondýna široko ďaleko Chloé Jouannet a chytí to sociálnejší rozmer. Okrem tohto posolstva o skvelom živote vo Francúzsku majú diváci so znením v anglickom dabingu ďalší negatívny zážitok navyše. Bol jednoducho otrasný, na druhej strane príjemne prekvapil Kery James, ktorý tu bol jediným hercom. ()