Den a hodina

• Francúzsko Le Jour et l'heure (viac)

Therese Dutheilová žije tak, aby válku přežila. Bydlí v Paříži, kam se provdala za bohatého průmyslníka. Kraj, kde vyrůstala a kde ji všichni znají, občas navštěvuje, aby přivezla čerstvé potraviny pro dvě děti, které vychovává. Antoine, její dávný známý, jí nabídne odvoz ve svém nákladním voze. Možná to neměl dělat, když zároveň vezl sestřelené anglické letce, které má předat kdesi v Paříži. Akce je prozrazena a je na Therese, zda se postará o amerického kapitána Allana Morleyho, který jí doslova zůstane na krku. Měla by ho převést do svobodné zóny, odkud má letec šanci být vyvezen z Francie. Mezi Therese a Allanem vzniká silné pouto umocněné všudypřítomnou hrozbou smrti. Filmu Reného Clémenta vévodí silná osobnost Simone Signoretové, která vždy vyzařovala zvláštní sílu a odhodlání. (oficiálny text distribútora)

borsalino

Přesvědčivé drama z nacisty okupované Francie těsně před vyloděním spojenců v Normandii. Therese je nevědomky zatažena do odbojové činnosti, ze které již není do jejího starého života návratu. Potkává na cestě amerického kapitána Allana Morleyho a společně se pokouší proniknout nástrahám gestapa, kolaborantům a jiným spolupracovníkům režimu. Mezitím mezi nimi vznikne silné pouto. Výborný výkon podala Silmone Signoret. Stopáž byla sice poněkudd delší, ale druhá polovina filmu stála opravdu za to. ()

Ony

Zase jeden moc zajímavý snímek odsunutý na periférii filmové historie. Mimo jiné klady obsahuje docela pěknou hudbu. ()

Lima

Film se zpočátku tváří jako thriller z doby tíživého pétainovského režimu Francie 2.svět. války, aby se pak ve druhé půli při neustávajícím útěku ústřední herecké dvojice změnil až na jakýsi dobrodružný příběh, ve kterém o spád a napětí a nečekané dějové zvraty není nouze. A nade vším ční herecký výkon nesmírně charismatické Simone Signoret a její nepřehlédnutelné veliké mandlové oči. ()

vypravěč

Napínavé, originálně komponované, výrazově a emocionálně různorodé drama o neoblomnosti lásky vzdorující nacistické hrůzovládě, v němž nebylo upřeno místo ani humoru, mě vedle toho, jak nápaditě čerpá z různých žánrů (dobrodružný, válečný, milostný, psychologický), aby utvořilo svůj vlastní, jedinečný, oslovilo především věrohodnou psychologizací, podpořenou zajímavě utvářenými scénami (např. zatýkání ve vlaku) a nádhernou hudbou. Na konci filmu jsem měl pocit, že mne René Clément provedl labyrintem okupované Francie, tj. že postupně splétaný příběh přede mnou pozvolna rozvinul velký (a bezmála úplný) obraz jedné temné epochy. ()

Martin741

Rezisewr Rene Clement si tymto filmom potvrdil svoju oblubenu temu - osamely hrdina na pozadi zasadnych dejovych udalosti. Rezisersky an urovni, Michel Piccoli vie hrat, Simone Signoret bola skvelka. Vysoke hodnotenie davam za slusne kulisy a vyborne dialogy. Distributor ma s tou damou menom Signoret veru pravdu : 77 % ()