Jsem REN

(festivalový názov)

V polském filmu překvapivá kombinace thrilleru a sci-fi. Na první pohled obyčejná rodina, sestávající z muže, ženy a jejich syna Kamila, žije daleko od města. Po znepokojivém incidentu muž přemluví své nejbližší k cestě na společnou terapii. Na místě žena zjistí, že se stala obětí spiknutí. Ve skutečnosti je totiž androidem nejvyšší třídy a její muž se jí snaží zbavit. Hrdinka se rozhodne bojovat o svůj život a za každou cenu se snaží se synem uprchnout. (Kino na hranici)

Setcet

Fascinující a neopakovatelné. Z jedněch stránek autora mě vyhodil antivir, z druhých čiší těžká new age fantasmagorie. Ryczskovy ambice naráží na strop rozpočtu a nedostatek talentu. Po vizuální stránce vypadá film překvapivě dobře, v těch nejlepších momentech dokonce jako reklama na škodovku, ale nejde zakrýt fakt, že chybí sety, hudba a zajímavější příběh, od kterého by se dalo odpíchnout. Hrachovou kaši z kantýny nejde zachránit tím, že se do ní přidá modré potravinářské barvivo a párek se schová pod talíř. ()

Enšpígl

Ne, tak tohle absolutně neuznávám. Způsob vyprávění příběhu, je rozstřihán na kusy a ještě ke všemu se tam mísí dramatický momenty s artovýma a je to úplně mimo hřiště. Já budu dobrák a uvedu příklad, v jedné scéně dožene muž, ženu, která chce s dítětem utéct na člunu, situace je dobře dramaticky rozehraná a v tom střih a vidím dlouhý, táhlý záběr jak se postava potápí do hlubin vody, ano nejspíš té mělce vypadající spinavé, zimní řeky u které se odehrávala ta scéna řeky, ale záběr jak odněkud z hlubokého modrého moře nad nimž jsou paprsky sunečního světla. A dost, protože bych se ještě nasral a dal nakonec odpad. ()

POMO

Úmyslně nejednoznačné balancování mezi rodinným psycho-dramatem a smutným sci-fi o odstrčeném androidovi, který cítí jako člověk a je zmatený (originální!). A je na divákovi aby posoudil, jestli režijně sofistikované nebo naopak zmatené jako hlavní hrdinka. Celý film nevíme, jestli je hlavní hrdinka paranoidně porouchaným androidem kterého se jeho majitelé musí zbavit, anebo je to jen chudák nešťastná máma a manželka s nově diagnostikovanou mentální poruchou. Tahle hádanka mě na filmu bavila nejvíc, ale těžko říct, jestli to byl záměr tvůrců. Každopádně za uspokojivý závěr, který zodpoví otázku “jak to tedy s hlavní postavou je” bych i dal třetí hvězdu, ale nedovolí mi to ty rádoby kreativní hrátky se zvukem. Doteď si nejsem jistý, jestli film nebyl ve zvukové stopě chybně zdigitalizován. Pokud to byl taky úmysl a jde o další hru s divákem, dávám filmu spíše 3*. [3Kino Fest] ()