V jednej rozprávkovej krajine žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne. Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné. Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a jeho sestra, grófka Júlia. Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela? (RTVS)

Hudobný videoklip

Rosalinda

Nejhorší pohádka letošních Vánoc. Přišlo mi to strašně umělé, bez nápadu, bez vtipu, žádné napětí, žádné překvapení, prostě nic. Jen krásná příroda, kterou navíc já nemusím, jsem mořská, ale to je jen moje věc. Obraz a zvuk jsem vnímala nechutně odděleně, takže asi mizerný dabing to bude a ty závěrečné titulky... Omlouvám se tvůrcům, ale hodit bílé titulky na pozadí lesů a hor je drobet disgrafické a nešetrné k někomu, kdo nemá zrak jako rys. Já zatím mám, ale i tak to nebylo moc příjemné počtení. Si ráda přečtu titulky, čtu titulky a tento počin mi přišel poněkud nešťastný. Jako celá pohádka. Ale hlemýžď se mi moc líbil. ()

Lachtaan

Já jsem to loni u O zakletém králi a odvážném Martinovi pekelně zakřikl. Vychvaloval jsem si, jak se Slováci vyšvihli s povedenou pohádkou a oni to rok na to zase tak pokazí. Vedle překrásné hlavní představitelky totiž Čarovný kamínek nedisponuje vůbec ničím, co by jej dělalo zajímavým, ba vůbec koukatelným. Během té krátké stopáže se vlastně nestihne ani nic smysluplného stát. Věřím, že se v současné záplavě televizních pohádek těžko přichází s neotřelým nápadem, ten ale musí být dopečený, ne rozdělaný a zamotaný do prapodivného kabátu. ()

Gwaihir

V téhle pohádce se bohužel příliš nepodařilo přetavit krásný námět skýtající obrovské možnosti do lépe promyšleného děje, v němž by ústřední roli hrály opravdu onen kamínek a lesní magie, protože takhle po docela pěkném začátku s vtipnou manželskou dvojicí následuje trochu zvláštní příběh, nad nímž na celé čáře vítězí obrazová složka s nádhernou kamerou a s úžasnými kostýmy a maskami. 65 % ()

Nach

Bohužel nám ekologická pohádka Čarovný kamínek, která zprvu vypadala záživně narazila na nezajímavost celé látky. V podstatě je skvělé když máte nápad, který na papíře funguje, ale jakmile nemáte zajímavé postavy, které by tomu celému daly funkčnost, rozpadne se vám to pod rukama. A to se přesně zde stalo. Nezajímavé charaktery zabily potenciál. Inu další nekvalitní pohádka do mlýnku nekvality. Navíc plná logických děr, kterými by projel i kamion. 40% ()

Brtniik

Jasně, origo pohádku asi nelze sepsat, ale takto bezostyšně a k tomu neuměle vykrást kde co, na to je nutný opravdový talent! Královský pár, velmi podivný nepochopitelně opěšalý faun, či co to bylo i s jeho trapnými, rádoby vtipnými hlody, čarodějnický pár stižený ponorkou, Hobití vrata, docela báječně namaskované bytosti, které se ovšem míhnou jen v titulcích (záběry patrně z jiného filmu jako v Trháku, když rozpočet filmu dosáhl dna), „kamínek“ velikosti pěstě? atp. ... Paní Bydžovská jako čarodějnice? Proč ne, ale lepší byla jako single, např. v pohádce Sedmero krkavců 2015. ---- Těžko hodnotit jinak, než totální sračkou! Ono ČR-SR koprodukce, jakož i export druhořadých herců do ČR se mi čím dál víc zajídá. ---- „Odpad“ nedávám jenom proto, že ho jednak považuji za exaltovaný výkřik, ale hlavně proto, že si nedovedu představit, kterak se projeví v bodovém hodnocení – nejspíš ho vůbec neovlivní. Tedy jedna hvězda film „poškodí“ víc, tj. lépe. Fujtajbl! ()

• Natáčení probíhalo v Rožnově pod Radhoštěm, Kvačianské dolině a v lesích v okolí Lubochně. (Duoscop)
  • Ve scéně, kde komorník Vendelín (Jakub Rybárik) popisuje stromy v lese latinskými názvy, jmenuje je v pořadí: Pinus sylvestris (borovice lesní), Picea abies (smrk ztepilý) a Taxus bacata (tis červený). Stále však ukazuje na smrky, které v onom lese tvoří monokulturu. O několik scén později při kácení smrku opět jmenuje Pinus sylvestris. (Thanoris)