Mladá narkomanka Nikita (Anne Parillaud) ako jediná zo skupiny páchateľov prežije prepadnutie lekárne. Je zatknutá a odsúdená na doživotie, ale tajná služba jej dá ešte jednu šancu, ako sa tomuto osudu vyhnúť – pracovať pre vládu ako tajná agentka. V príbehu niekoľkých rokov Nikitu podrobia výcviku a premenia na dokonalý vraždiaci stroj, ktorý je pripravený vrátiť sa do života s novou identitou... (RTVS)

EvilPhoEniX

Noblesní,melancholický a působivý Bessonův klenot! Nikita je rázná,tvrdá ženská,která se s nikým a ničím nesere a roztrhá vše, co jí zkříží cestu. Ve filmu je spousta úchvatných scén viz. Viktor, čistič! či nářez v restauraci. Tímhle filmem si Besson definitivně vysloužil místo v mých oblíbených režisérech. Pecka! ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Film, který mne dvakrát zaskočil. Poprvé (kdysi) svojí bezohlednou brutalitou. Podruhé (nyní) perfektní Bessonovou režií a zvířecí zuřivostí Nikity Anne Parillaud v kontrastu s oddanou chladnokrevností Viktora Čističe Jeana Reno. Nyní vím, že tužka v ruce může být nejen držená, ale i zaražená, a že Čistič není čistidlo, ale lidský stroj na výrobu a odtah mrtvol. Trailer: http://www.youtube.com/watch?v=167URLa-On0 ()

Necrotongue

I po třiceti letech si Nikita zachovala svou skvělou atmosféru a působila na mě úplně stejně jako tehdy před lety, když jsem ji viděl poprvé. Zase jsem si užíval každý okamžik filmu, tady měly totiž i poklidnější pasáže své kouzlo, navíc jsem se během nich mohl těšit na příchod Viktora. Není mi vůbec jasné, jak se mohl později Luc Besson tak mocně zkazit, a proč začal točit filmy, které se tomuhle ani nepřiblížily. ()

Gilmour93

„There are two things that are infinite: femininity and means to take advantage of it...“ Zatímco Karyo je jako profesor Higgins zajímavý až do posledního uvědomělého úsměvu, jeho emočně nestabilní narko-Líza musí o diváka bojovat stejně intenzivně jako o své vykoupení.. Bessonův zabijácký Pygmalion z dob, kdy jeho postavy ještě nevyklidily pole akci, nicméně do kruté poetiky nemluvného pěstitele fíkusu mu pořád něco schází. Sice ne tolik, jak Viktoru Čističovi do zaměstnance, který dodržuje zásady BOZP, ale schází.. ()

gudaulin

V 80. letech velká studia v Americe přišla se smrští akčních filmů, které převálcovaly artovější tvorbu 70. let a úspěšně plnily kinosály i v Evropě. Bylo to období, kdy evropské národní kinematografie sice dokázaly produkovat vlastní filmy, které se ale nedostaly do distribuce a plnily jen šuplíky výrobních společností. Luc Besson přišel s konceptem evropského akčního thrilleru, který sice nenaplňoval kritiky nadšením, ale obnovil důvěru fanoušků ve schopnosti evropských tvůrců přinést vděčnou zábavu do kin. Film má silný příběh, nanejvýš zajímavé postavy a všudypřítomné napětí. Z Anne Parillaud se stala uznávaná herečka, které Hollywood nabídl několik šancí i v zámoří, a v Americe vznikl i méně kvalitní remake. Celkový dojem: 80 %. O tom, jak to vypadá s naší distribucí, svědčí, že původní název distribuční firmu neuspokojil a musela přidat přívlastek "brutální". ()

• V roce 1991 byl film devětkrát nominován na Césara (za nejlepší film, režii, herečku, mladého nadějného herce, kameru, střih, hudbu, dekorace a zvuk). Sošku si nakonec odnesla pouze Anne Parillaud. (Snorlax)
  • Prvá scéna, v ktorej sa Nikita objaví, bola prvá scéna, ktorú Anne Parillaud pre film vôbec natočila. Luc Besson na ňu minul takmer sto záberov. Parillaud neskôr zistila, že do filmu nakoniec zakomponoval ten druhý. (Arsenal83)

Soderbergh, špióni a bojová umění

Soderbergh, špióni a bojová umění

08.09.2009

Steven Soderbergh si asi umínil, že dotáhne do Hollywoodu co nejvíce holek z „jiných odvětví“. Zkusil to s pornohvězdou Sashou Grey v experimentálním The Girlfriend Experience, teď půjde divácky… (viac)

Besson sa vracia

Besson sa vracia

20.05.2005

V roku 1999 Príbeh Johanky z Arku s Millou Jovovich pomerne nečakane prepadol a jeho režisér - slávny Luc Besson (na obr.), tvorca takých kultov ako Leon alebo Brutálna Nikita - sa odvtedy venoval už… (viac)