Lovecraftova země

• USA Lovecraft Country
Dráma / Fantasy / Horor / Mysteriózny / Sci-Fi / Thriller
USA, 2020, 9 h 54 min (Minutáž: 53–69 min)

Predloha:

Matt Ruff (kniha)

Abbey Lee, Aunjanue Ellis-Taylor, Chase Brown, Jonathan Majors, Wunmi Mosaku, Jurnee Smollett, Courtney B. Vance, Michael Kenneth Williams, Chris Brewster (viac)

Lovecraftova země, nový dramatický seriál z produkce HBO, je inspirován stejnojmenným románem spisovatele Matta Ruffa z roku 2016. Sleduje mladého Atticuse Freemana (Jonathan Majors), který se v padesátých letech minulého století vydává spolu s kamarádkou Letitiou (Jurnee Smollett-Bellová) a strýcem Georgem (Courtney B. Vance) pátrat po zmizelém otci (Michael Kenneth Williams) napříč Spojenými státy, kde platí zákony Jima Crowa. Tak začíná boj o přežití, v rámci něhož jsou nuceni čelit jak všedním hrůzám bílé Ameriky, tak škodolibým duchům, jako vystřiženým ze stránek tajuplných příběhů H.P. Lovecrafta. (HBO Europe)

D.Moore

Velmi zmatený seriál, s úžasnými Watchmen se nakonec nemůže měřit, ačkoliv k tomu prvních pár epizod (vlastně doslova první dvě epizody) docela sympaticky směřoval. Největším problémem je přeplácaný děj a to, že mě po počátečním nadšení postupně docela přestávalo zajímat, co se stane dál, a to se přitom řešila velmi závažná témata. V posledních třech epizodách Lovecraftova země dech zase trochu nabrala, ale už jí to příliš nepomohlo. No co, není každý den posvícení. I tak mi ale seriál nabídl docela hodně momentů, které si zapamatuji (spousta z nich jsou tedy velmi krvavé scény, jaké jsem vážně nikdy neviděl), a na vynikající první epizodu, plnou hmatatelně hitchcockovského napětí, bych se myslím rád podíval znovu. ()

Malarkey

Jako jistě mnoho z nás jsem dle úvodního traileru a názvu předpokládal, že tvůrci budou navazovat na myšlenky H. P. Lovecrafta. I proto jsem se na seriál nemohl více vynatěšit. Po prvním dílu to bylo ale nějaké divné. Jal jsem se tedy studovat, oč se jedná a zjistil jsem, že se jedná o samostatnou knihu, která se inspiruje světem Lovecrafta, ale zároveň poukazuje na jeho nedokonalosti. Třeba na rasismus. Dobře, řekl jsem si, že počkám díl, dva, tři a uvidím, co se z toho vyvrbí. Nakonec se z toho ale vyvrbily jednotlivé příběhy, které oscilují mezi horší a méně horší kvalitou. Nějak jsem v tom nedokázal najít souvislost, nit, cokoliv, co by mě nutilo sledovat dál. Navíc jsem nepochopil, jestli se jedná o poctu dílu mistra a nebo jeho výsměch. Nejhorší je, že si myslím, že se jedná o obojí... ()

KarelR

Originální a neskutečně našlapaný žánrový koktejl, který umí zahrát úplně všechny noty. U HBO po Watchemenech znovu trefili jackpot. ()

Radek99

Jen málokdy vídaný prohospodařený potenciál, ale záměr natočit nové Hořící Missisippi ve fúzi s teanegersky odlehčenou fantasy jízdou a alternativními dějinami Ameriky skončil logicky - jako nesourodý postmoderní mišmaš. Formálně skvěle natočené, reflexe Spojených států z dob apartheidu a rasové segregace bezesporu originální, koho ale vlastně chce takhle žánrově nevyhraněný projekt oslovit? ()

tron

Vôbec sa nečudujem, že rasistom, xenofóbom, náckom a inému póvlu sa tento seriál nepáči. Ostatne, dokonca sám Lovecraft často býva obviňovaný z toho, že bol rasistický kretén. Faktom je, že Lovecraft Country naozaj nie je žiadny seriálový skvost. Nemôže za to však farba pleti postáv/hercov, ale divné scenáre. Od spojenia Jordana Peeleho, J.J. Abramsa a H.P.L. (projekt každopádne nevznikol podľa jeho literárneho diela, ale podľa knihy Matta Ruffa, ktorá vyšla aj v češtine) som nečakal málo, napokon som ale trpel. Potešil dobrý kasting, retro atmosféra amerických rasistických 50. rokov a to, že si tvorcovia nebrali servítky v sexe a násilí. Ale vzťahy medzi postavami ma nebavili, dialógy ma nudili, trikové scény nevyzerali vôbec pekne a linka so „sektou“ ma uspávala. Nakoniec boli neparadoxne najlepšie diely stojace mimo tejto dejovej línie (trojkový ghost house, šestková návšteva vojnového Japonska a čiastočne aj osmička s fakt desivými tancujúcimi dievčatkami). Rozkolísaný, nekonzistentný seriál. ()

Spiker01

Jeden z těch nemnoha seriálů, ke kterým mě přilákala zejména producentská jména - J.J. Abrams a Jordan Peele jsou pro mě zkrátka stále velká lákadla. Hned od prvního dílu mě bavila atmosféra seriálu a značně podobný styl loňských Watchmenů (stejně jako u nich klasicky rasistické urážky po celém internetu, viz zdejší hodnocení), ovšem nemile mě překvapila hrozná hudba, pak se to naštěstí zlepšilo a nebylo tolik tak hrozně nehodících se songů. Finále mě bohužel ničím extra nezasáhlo, nicméně seriál celkově mě dost bavil, ale tu druhou řadu bych ani nepotřeboval. Spokojenost za 7/10. ()

Tom_Lachtan

Lachtane, tohle NENÍ Lovecraft, není... Ta knížka co to podle ní natočili prostě použila jméno jeho jako falešnou reklamu... Není to Lovecraft, není... Už jsem říkal, že to není Lovecraft? Ne. Tak není. A mnoho to s ním společného nemá, bohužel Ale to neznamená, že se jedná o špatný projekt, jen je to dost chucpe. Vlastně mě to bavilo, ale mohlo mnohem víc, na můj vkus tam totiž prostě bylo příliš zajíců, co se snažil seriál podchytit a tahle přemíra paranormálních / mystických / tajemných / hororových propriet udělala z celého děje dost rozplizlý guláš, dovedu si představit, že kdyby se tvůrci drželi jedné, dvou linií, bylo by to mnohem lepší (když se budu držet porovnání s jídlem, tak by to místo guláše byla třeba... Trochu připálená bábovka, ale jinak celkem fajn). Děje ohledně rasismu a černé komunity mi přišli fajn, prostě tam, kde jinde je třeba kriminální podsvětí v mysteriozním hávu, tady je rasismus. Za mě nemam problém. S místy na prd dějem problém mám. Takže za průměr. ps: to je ale ňuňu pejfek démonickej, ťuťu ()

Marze

O tom, že podstatou USA je rasismus. Nejtrefnějším žánrem seriálu je horor očima černošských hrdinů. Tradované polopravdy o černoších a netečnost k jejich utrpení. Zastaralé představy, jak se má chovat dobrý muž či rodiče. Jednotlivá témata minipovídek se mi zdají slabě propojená. Vše je na pozadí historických událostí. Postavy seriálů jsou napsané realisticky jako chybující, což zvýrazňuje jejich chudoba amerických menšin. Budete vykoupáni ve frustraci a smutku černochů. Běloši jsou zde vyloženě nepřátelé. ()

Chrustyn

Lovecraftovo dílo pro mě bylo vždy poutavé a po několika videoherních výletech jsem si říkal, že by si zasloužil i nějaký opravdu zajímavý film. Lovecraftova země působila jako ideální volba a přestože mě odrazovalo místní hodnocení, řekl jsem si, že ho zkusím. První díl mě i přes velice pomalý úvod zaujal, vtáhl do děje a potěšil hororovým koncem. První dojmy tedy velice dobré a místní komunitu jsem začal podezřívat z rasismu (až na pár výjimek se zde nevyskytují běloši). Natěšen jsem pokračoval a ve sledování a více a více začal chápat zdejší hodnocení. Nejsem expert na Lovecrafta a je možné, že zpracování bylo opravdu věrné, ale někdy od třetího dílu jsem nejen že přestal chápat dění na obrazovce, ale začal se až neuvěřitelně nudit až stydět, na jakou kravinu koukám. Některé díly byly vyloženým odpadem a tak se mé výsledné hodnocení opírá hlavně o první díl a jeden, maximálně dva následující. Zklamání a promarněný potenciál, protože po technické stránce se jedná o jednu z lepších seriálových produkcí. ()

rikitiki odpad!

Běloši ubližují černochům. Muži ubližují ženám. Hetero ubližují homosexuálům a nejhůř jsou na tom černé lesby. Rasismus je horší než jakékoliv monstrum. Dá se natočit seriál založený na takovém postoji? Určitě ano, ale ne, jak to činí tato série.____ Děj je naivní, závažné téma rasismu je zasazené do světa, který nejvíc připomíná dětskou, mírně hororovou fantazy. I když se objevují nechutné scény s chlístající krví a urvanými hlavami, pocit děsu je na nule. Příšerky jsou legrační. Vyprávění si musí vypomáhat neustálým vysvětlováním, někdy i v zoufalé formě, kdy si postava něco sama pro sebe nahlas říká, aby divákovi došlo, co se právě děje. V druhé polovině brečí hrdinové tak často, že scény, kdy nebulí, jsou vzácností. ____ Dala bych dvě podprůměrné hvězdy, ale odpad si to zaslouží za zobrazení bělochů, kteří jsou zde bez výjimky všichni zlí, krutí, povýšení a nedělají nic jiného, než že se povyšují, ubližují nebo rovnou vraždí nebohé černochy. Já nemám nic proti zobrazení rasového tématu, nic proti tomu, jak se běloši chovají špatně k menšinám, ale takto jednostranně, v podstatě velmi zle, a ano, rasisticky, to je prostě špatně. SHRNUTÍ: Z Lovecrafta tato série sebrala paraziticky jen jeho jméno. ()

Morholt

Pokud se po obrazovce proháněla monstra trhající na kusy všechno, co jim přišlo do chřtánu, neměl jsem problém. Horší je, že podobných scén je během deseti dílů jen pár. Všechno ostatní je pro mě nepochopitelný zmatek, ze kterého jsem snad vyrozuměl jen to, že zlí běloši ukradli hodným černochům magii a ti ji teď musí dostat zpátky. Aby to bylo ještě "zajímavější", jsou takřka všechny černé postavy tak kladné, až jsou na přesdržku a naopak všichni běloši jsou tak zlí, že jim člověk chtě nechtě přeje v konečném účtování vítězství. Kor když v jejich čele stojí nadpozemští árijci. Nebo spíš árijec....árijka......to je jedno. Občas z toho angažovaného bordelu vystoupí několik vynikajících momentů ať už se jedná o tančící holčičky, nebo o zajímavou asijskou epizodu, ale Peele a spol. na to vzápětí nabalí další tunu hovadin a nesmyslného blábolení, že všechno dobré zapadne. Pro mě je tohle další důkaz toho, že matlat dohromady horor a antirasismus se prostě nevyplácí. Čestná výjimka pro Candymana a budu věřit, že Peele jeho novou verzi nepodělá. Ale bojím se, bojím. 30% ()

Sawy

Nefunkční žánrový mišmaš neví, zda chce být Green Book s dotekem nadpřirozena, skutečným lovecraftovským kosmickým hororem nebo dobrodružnou slátaninou ála Šifra mistra Leonarda. A je to škoda, protože dílčí aspekty jsou zajímavé a poselství důležité. Dokud nenastoupí reálné nadpřirozeno, je první díl brilantním creepy našlapováním kolem strachu, který afroameričané coby "ti druzí" v poválečné Americe cítili. Občas se to svou tělesností blíží osmdesátkovému Cronenbergovi, návrat do Tulsy dává podobně jako ve Watchmenech pocítit beznaděj a frustraci jako máloco. Vratká a nekoherentní konstrukce fikčního světa to ale spolu se zmíněnou žánrovou nevyhraněností neustále tahá dolů. Škoda, potenciálu tu bylo habaděj. 55 % ()

Suzie05

Míra rasismu mě tu až skoro šokovala, hlavně proto že byla oboustranná - to je velmi vzácné. Myšlenku to mělo hodně dobrou, ale to zpracování bylo takové podivné. Ze zvědavosti se určitě podívám na pokračování (pokud bude), ale opravdu jen z mé ryze ženské zvědavosti... ()

slunicko2

S nonšalantní nenuceností hodnou lepší věci nerespektují tvůrci základní pravidla logiky a selského rozumu. 1) Po druhém dílu této kombinace nudy a zmatku mám jasno - dál o to nestojím._____ 2) Nevadí mi, že před ukončením premiérového uvádění v televizi nelze hodnotit ani psát komentáře, to je v pořádku. Jak je ale možné, že dne 27.8.2020 má seriál už 208 hodnocení a přitom je hodnocení stále uzamčeno?? ()

M.i.k.e

knížku jsem nečetl a od seriálu jsem neměl přehnaná očekávání,tudíž nakonec spokojenost.Mám sice trošku problém s pointou,že černoši jsou kouzelní - repsketive že sebrali magii "bílým" aby je nemohli utiskovat - přičemž ale ve výsledku nejsou o nic lepší,ale budiž.Na rasovou notu se tu hraje hodně,ale vzhledem k tomu,že jde o seriál odehrávající se v padesátých letech je to celkem i pochopitelné a osobně mi to nijak nevadilo.navíc co čekat od něčeho v čem má prsty (byť vzdáleně) Jordan Peele.Nejlepší zcela určitě osmá epizoda,která měla všechno co jsem čekal,že tenhle seriál bude mít po trailerech.Zbytek má hodně much,ale nepřekáželo mi to v tom abych se pobavil a to mi v dnešní době stačí.Na hlubší myšlenky a větší "filmařinu" jsou tu jiní...70% ()

cariada

Zajímavý seriál plný rasismu a nadpřirozených věcí. Za zmínku stojí krásná blondýna co se mění na může. Místy hodně perverzní či nechutný. Občas jsem se v tom ztratil, ale jako celek to je dobré. Tak nízké hodnocení si to nezaslouží. Jsem zvědavý jestli se bude pokračovat. Určitě bych v té době žít nechtěl. ()

okkac

Ne, fakt ne. Namlsán prvním dílem jsem se těšil na zbytek, ale už hned druhý natěšení zchladil a s ostatními to nebylo o moc lepší. V podstatě highlight jsou jen příšerky, ostatní věci už jen cheesy propriety a HBO se na tuhle adapataci mělo vykašlat a narvat peníze na adaptování skutečných povídek od H.P. Lovecrafta, které si dobrou péči zaslouží o mnoho více. ()

rizek2

Seriál z produkce HBO se točí kolem mladého černošského vojáka Atticuse Freemana, který se v padesátých letech minulého století vydává spolu s kamarádkou Letitiou a strýcem Georgem pátrat po zmizelém otci napříč Spojenými státy, kde platí segregační zákony Jima Crowa. Pro trojici to často znamená boj o přežití, v jehož rámci jsou nuceni čelit jak všedním hrůzám bílé Ameriky, tak škodolibým duchům. Jenže tam, kde Lovecraft budoval plížící se neznámou hrůzu, je Lovecraftova země až moc popisná; všeodhalující a už tak neoriginální zápletka podráží celku nohy. Proto je výsledek nejsilnější v momentech, kdy největší hrozbu představují prostí venkovští rasisté. ()

Snímek Birds of Prey se přece jen dočká spin-offu

Snímek Birds of Prey se přece jen dočká spin-offu

21.08.2021

Zatímco většina fanoušků řeší, kdy znovu na plátně uvidí komiksovou postavu Harley Quinn hranou herečkou Margot Robbie, studio Warner Bros. potažmo streamovací služba HBO Max teď přišla se svojí… (viac)

Trojka Creeda našla záporáka

Trojka Creeda našla záporáka

03.06.2021

O třetím Creedovi jsme doteď věděli pouze to, že se před kameru vrátí Michael B. Jordan, který si zároveň poprvé v životě stoupne i za ni na pozici režiséra, ale že se naopak už do série nevrátí jeho… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů