Spiknutí proti Americe

• USA The Plot Against America

Šestidílná minisérie Spiknutí proti Americe, natočená na motivy uznávaného stejnojmenného románu spisovatele Philipa Rotha, nabízí alternativní verzi k samotným dějinám Spojených států, a to za druhé světové války. Líčí vývoj událostí z pohledu chudé židovské rodiny z New Jersey, jejíž členové sledují politický vzestup Charlese Lindbergha, slavného letce a populistického rasisty, který se chopí prezidentského úřadu a nasměruje Ameriku k fašismu. Příběh začíná roku 1940, kdy Amerika stojí před prezidentskými volbami. Už po dvě volební období úspěšný demokrat a profesionální politik Franklin Roosevelt je náhle ohrožen politickým outsiderem. Lindbergh se před třinácti lety proslavil svým legendárním přeletem přes Atlantik a mnoho Američanů jej proto považuje za jednoho z největších národních hrdinů. (HBO Europe)

TomStrom

Nemá to bohužel moc šťávu, navíc si převážnou část problémů někteří hlavní hrdinové pravidelně způsobují sami. Mrazivé momenty to nějaké má, ale je jich poskrovnu a režim tady prezentovaný má k fašismu daleko, spíš je to takovej izolacionismus se zmatenými momenty, především v poslední epizodě. Zas ale kvituju, že to není nějaký prvovplánový agitační blouznění s černobílýma postavama, jak by se mohlo u takovéhoto námětu nabízet. HBO si u mě nakonec přece jen lehce šplhlo. ()

Howard72

Skoda posledniho dilu, ktery pokazil dojem z predchozich. Jako by ho natocil / napsal nekdo uplne jiny, spousta veci nevyrcena, aby byla otevrena zadni vratka pro pokracovani, spousta dle meho nesmyslu a nelogicnosti, kdyz predchozi dej byl uveritelny (v ramci alternativni historie). Skoda, to si mohli tvurci odpustit. Necetl jsem predlohu, ale kdyby byl sesty dil jako ty predchozi, byl by to vynikajici pocin. ()

kamigava13

Kouknul jsem na to opět jen díky mé milované Winoně. Postupně se to blížilo ke 4 hvězdám, ale poslední epizoda ten dojem trochu pokazila. Na 3/5 si to ale mou pozornost určitě získalo. Je v tom hodně politiky, kterou zrovna nemusím, ale z pohledu jedné obyčejné židovské rodiny se to dá pozorovat s rostoucím napětím. Musím pochválit hlavně herecké výkony Johna Turturroa a jeho zapáleného rabína, který ale uměl řečnit na úrovni. Ten jeho přízvuk je takovej trochu děsivej a záhadnej, ale to se mi na něm líbí. Winonka mu zase hezky sekundovala jako podporující manželka. Celkem jim to spolu slušelo, až jsem na rabína žárlil. Turturro je o 14 let starší než Winona a naposledy si spolu zahráli v komedii Mr. Deeds z roku 2002. Od té doby oba trochu zestárli, pár vrásků přibylo, však je to 18 let. Ale zrajou jak víno. Ostatní herci byli pro mě neznámí, ale i tak mě zaujali, třeba postavy jako neústupný Herman či jeho vznětlivý synovec Levin. Konec mi přišel nedotáhnutý bohužel. Škoda že nevznikne druhá série, které by vše pořádně vysvětlila. A ze záčku jsem si myslel, že seriál je inspirován skutečnými událostmi, ale když jsem si vyhledal jistá fakta, která neseděla, třeba že Lindbergh nebyl nikdy prezidentem, došlo mi, že si musím přečíst popis o čem to vlastně je a nápad s alternativní historií se mi líbil. Nechtěl bych být žádnou menšinou v této nejisté a napjaté realitě. Málem jsem čekal, že dojde na nějakou bitku s KKK, že Herman zasáhne proti tomu šmejdovi v bílém hábitu, ze kterého jde celkem děs jako z Michaela Myerse. Snad mu jeho žena doma zapomene do té masky vystřihnout díry pro oči, aby se pak sám omylem zapálil tou jeho pochodní. ()

Hanys_

Budu si muset nastudovat Lindberghův životopis, nechce se mi věřit, že by to byl takový přiznivec fašismu. Jinak fain alternativní verze historie, kdy se USA nezapojí do války a židům v Americe se začínají blížit těžké dny. Trošku zamrzí, že to v nejlepším končí, ale to má taky své kouzlo. Jdu shánět knížku. 8/10 ()

krchopetra

Tento seriál ponúka nesmierne zaujímavý pohľad na život Židov v Amerike. Tiež však dobre ukazuje, ako jednoducho sa tvorí mienka a ako dokážu politici ovplyvňovať. Páči sa mi, ako sa tvorcovia pohrávajú s alternatívnym scenárom americkej histórie, kedy za prezidenta dosadia prožidovsky orientovaného kandidáta. Popri drtivej väčšine filmov o židoch a ich smutných osudoch z oblasti Európy je seriál zaujímavou zmenou, odkláňa sa od často predvídateľných scénárov podobných príbehov a nabáda diváka k zamysleniu. Velmi zaujímavý počin. ()

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)