Vtelenie zla

• Česko Zhoubné zlo (viac)

Nový film, v ktorom sa režisér James Wan vracia ku svojim tvorcovským koreňom! Hlavná hrdinka Madison je vo filme paralzyovaná šokujúcimi víziami hrozivých vrážd. Jej trápenie sa ešte zhorší, keď zistí, že jej sny sú v skutočnosti realitou. (Continental film)

RUSSELL

Zhoubné zlo jsou všichni ti papoušci, kteří se chytli výkřiků do tmy o tom, jak James Wan točí neo giallo, a i když výsledný produkt nemá absolutně nic společného s giallo filmy, tak stejně papouškují, jak je z filmu jasně patrný vliv Argenta, Bavy a dalších ikon – NE! NE! NE! Já se na Malignant hodně těšil, mám Wanovu tvorbu rád, ale tady poprvé totálně ulítl a byl jsem až v šoku z toho, jaká je to fušeřina. Záběr z ptačí perspektivy je sice cool a vždy si ho vychutnám, ale ten digitálem ochcaný vizuál už prostě nepřekousnu. Kdyby se aspoň ta debilita nebrala tak moc vážně! BTW: Nejvíc jsem kroutil hlavou, když jsem se tu v komentářích dočetl, že prý ten hudební hnůj vytvořený Josephem Bisharou odkazuje na Rize Ortolaniho – to už je fakt někdo hodně utopený ve vlastní prdeli, anebo v životě neslyšel nic od Ortolaniho. BTW2: filmfanouchu, podívej se nejdřív na nějaké to giallo od Argenta, Bavy, Fulciho či Martina, než budeš psát, jak jim Wan skládá poctu a kráčí v jejich šlépějích. Wan skládá poctu leda tak sobě samému a využívá přitom střípky ze všemožných brakových zdrojů, ale rozhodně nikomu a ničemu konkrétnímu nevzdává hold. Tohle je prostě James Wan film a nic víc. ()

silentname

"Malignant" síce nie je hororom, ktorý by som si predstavil v podaní Jamesa Wana, no musím mu jeho kvality skutočne uznať. Má to zaujímavé, a celkom kreatívne nápady, je to vizuálne celkom dobre spracované, v jadre to dáva dobrú logiku, prekvapenia sú spracované efektne a bol som to schopný sledovať a nenudiť sa pri tom. Okrem toho, keď je čas akcie, tak film je skutočne poriadna krvavá kúpeľ a vie to vytvoriť atmosféru. V jadre neviem čo by som povedal, čo už neodznelo. Súhlasím s tým, že som od filmu čakal asi niečo trošku iné, no na druhú stranu sa rád nechám prekvapiť a tu majú tie prekvapivé momenty aj svoje opodstatnenie a nepôsobia len ako narýchlo vymyslené nápady. Scénky, kde Maddison má možnosť vidieť Gabrielove vraždy a nevie im zabrániť a pôsobí to celé ako nejaká vízia sú zachytené veľmi dobre. V jadre neviem čo viac asi povedať. Myslím si, že v tomto roku ide o skutočne kvalitný film, ktorý v sebe má napätie a nepôsobí lacne a otrasne zostrihaný. Možno by som na konci chcel ešte vedieť, či sa policajt dostal zo situácie v pohode, ale inak mi nejaké závažnejšie problémy nenapadajú. Možno by som mohol povedať, že film mohol mať ešte aj silnejšiu atmosféru a najmä v úvode lepšie s príbehom pracovať, ale v jadre to funguje veľmi dobre. Ak máte radi horory v kombinácii s krimi a policajným vyšetrovaním, čeknite si film. Myslím si, že tie 2 hodinky stoja za to. Hodnotenie: A- ()

PetrPan

Na poctu mému milovanému žlutému žánru či italským filmovým flákům obecně  to na mě byla příliš velká Wana. Propriety tu rozhodně byly, ne že ne, minimálně chladná zbraň a rukavice a pár dalších detailů na ně okatě odkazovalo. Ale pan režisér se do díla pustil s vlastní invencí, potěšením, nevázaností a prý i viditelným nadhledem.  A  je to na výsledku hodně znát. Neuvěřitelná splácanina vyřvávající  I wanna be the best, I wanna be cool, I wanna, I wanna...  Absurdní zápletka sice jakoby skutečně vypadla z brakových vod, v tom i spokojenost, ale u toho vše dobré prakticky končí. Co do vizuálu  jsem se tu dočkal pár efektních šplíchanců krve a digitálního makaka v černém. Hotový orgasmus.  Snaha o stylizaci, ač jsme se pohybovali v "present day" do sedmdesátkového looku, na nějž odkazovaly účesy či  interiéry, byla sice lehce zajímavá, ale že by si měl divák z podobného přístupu sednout na prdel?  První půlka se navíc příšerně vleče a jasně se ukazuje, že hvězda současného hororu, když  zrovna nebubá, tak má problém s vyprávěním příběhu.  Druhá půlka už je o  něco lepší a masakr na policejní stanici je konečně něčím zajímavějším a rozhodně zábavnějším než cokoliv předtím, nicméně kvůli pěti minutám  zvrhlejšího "matrixu" není co adorovat.  Takže co s tím? Zas vana sraček to není, pravda, do hazjlu to ale spláchnout lze a stačí za splachovadlo zatáhnout jen jednou. ()

Yoshitsune

Tak James Wan, natočil po dlouhé době relativně originální film, kde se toho nábytku moc nestěhuje a atmosféra funguje dobře. A proč píšu relativně, no protože podobný film, to už byl dříve, jemnuje se Temná polovina a natočil ho George A. Romero a nikdo jiný než samotný Stephen King, napsal ono povídku. Takže nedělejme z Malignanta bůhví jaké terno, obzvlášť když se to terno vypaří hned v úvodu, kdy Wan vykecá celou pointu ve třech minutách a pak jen po zbytek filmu, sledujeme kdy na to přídjou postavy. Gabriel má sice blbé podání, ale jeho ztvárnění je prostě luxusní a když tím myslím luxusní, tak vedle toho vypadá zámeček ve Francii, jako domeček prvního prasátka, než mu ho vlk zfoukne. Gabriel se tak  může zařadit, mezi ty velké mordýře filmového světa a lze jen doufat, že vznikne dvojka, protože to co tady Gabriel předvede, bylo na pěti hvězdu. Za pochvalu stojí i hudba, tady se zase inspirace čerpala z Doomu, ale ta rázná skoro až metalová hudba, tomuhle filmu sedne. Docela mně mrzí, že se film snaží být hororový, byť to horor moc neni, kdyby Wan z toho udělal akční film, tak by snad udělal lépe, protože to mohla být hned větší pohoda a nemusel sem tak čekat, na celkem provařené kliše. Za zmínku taktéž stojí, že už od začátku to směřovalo, k tomu drsnějšímu konci a nakonec to skončí relativně šťastně, ale no tááák. Nicméně, i tak si ty čtyři hvězdičky film zaslouží, protože Wan to v sobě má. ()

Slarque

Atmosférický prolog vypadal nadějně, i znepokojivé záběry pod úvodními titulky. Pak naskočil titulek „současnost“ a všechno šlo rychle do kopru. Největší zlo je asi ta spousta scén, které se tváří, jakože teď se něco stane... a místo toho nic. Střih, jedeme dál. Ke konci už jsem přemýšlel, jestli to není spíš parodie na horory. Ale spíš to byl humor nechtěný. Nejsem si jistý, oč se James Wan snažil. Nebál jsem se, trochu jsem se nudil, ale zase jsem se občas zasmál. ()

Arsenal83

Akčný až trocha ukričaný horor, také niečo iné z dielne Wana, ktorý je v súčasnosti hororovou špičkou. Aj preto som očakával viac, viac strašenia a napätia. Tu to bolo pochované práve tou akciou. Čakal som ducharinu a on to prešlo na slasher, miestami až nechutný, ale zase na druhej strane nápaditý. ()

Chrustyn

Baví mě sledovat všechny, kteří očekávali další V zajetí démonů a dostali film, který jde po dvaceti minutách úplně jiným směrem a v poslední dvaceti minutách všem hororovým konzervativcům doslova vyrazí dech. Na druhou stranu ti, kteří chtěli něco jiného, budou s Wanovou novinkou spokojeni. Je vidět, že si natočil něco co sám chtěl, nebojí se přitlačit na pilu a v násilí jde skoro na úroveň filmů Alexandra Aji. Tempo je trochu kolísavé, ne všechny scény naplno působivé a soudržné, ale ve výsledku se jedná o parádní žánrovku, která se zároveň s čisté žánrovky snaží vymanit. Milovníci duchařského strašení, nekoukejte na, zbytečně tomu budete shazovat hodnocení. ()

korbitch22

Buď se povezete s Wanem, nebo budete stát tvrdošíjně proti němu a je úplně jedno, že prakticky hodinu a půl příběhu James krade a originálních je pouze posledních 20 minut. Od první minuty jsem se roztomile usmíval, bál ale i usmíval. Malignant je od A do Z pokračování Lights Out. Zhasni a zemřeš se i přes dobrý kritiky a výtečný výdělky nedočkalo zasloužené pozornosti a celá nosná kostra, příběh, styl a vizuální stránka je jednoznačně nerealizovaný scénář Lights Out 2. Příšerka, neony, psychiatrická léčebna, lékařské složky, video záznamy, praskání světel, pohyby a styl Gabriela doslova kopie Diany. Wan si prostě nelámal hlavu s vymýšlením něco nového a před natáčením druhého Aquamana si udělal radost, ukradl kompletní koncept svého staršího produkčního dítka a natočil pokračování Zhasni a zemřeš po svém. Místy to perfektně umí vyděsit, má to výtečnou hudbu a skvělý odlehčený nádech jako Insidious 2. Už jen Kekoa Shaw je ultimátní pecka. On to nemůže být detektiv Michael Shaw, John Shaw, ne on je to Kekoa. No a jelikož miluju Lights Out a je to prakticky můj nejoblíbenější horor, tak mě paradoxně tahle jasná kopie ultimátně bavila a užíval sem si úplně každý záběr, jako by ve film režíroval Sandberg. Kdyby roli Sydney hrála Teresa Palmer to bych se už i pochcal. Pointa je fajn a posledních 20 minut je ultimátní nářez. Škoda, že se Wan nezdržel v opuštěném sanatoriu, to mělo koule. Tohle chtělo kino sakra, nestíhal sem. A jsem velice rád, že po devíti letech co jsem se koukal na horory výhradně s manželkou to zvládám perfektně i sám. Dvojka Lights Out líbila. Heč.80%: ()

Marze

Založeno na krvavém násilí. Zhoubné zlo není zas tak dobrý film. Ale je to typ hororu, který vás nutí sedět a mlčet. Závěrečný zvrat může být pro někoho hluboce manicky stupidní , což myslím jako lichotku, nebo bude muset podat nadlidský výkon, aby nepropukl v nechtěný smích. Ale je to příběh o Americe 21. století. ()

classic

Malígny” je mixom dvoch zásadných žánrov, ktoré sú odrodou priam infarktových stavov, t. j. »slasheru« ("vyvražďovačky") , čo je v podstate podžáner hororu a »gialla« , čo je zase označenie → obľúbených talianskych thrillerov s prvkami tajomna v žltých prebaloch, znamená v taliančine ako „žltý”, tak i „thriller” a v 60. rokoch sa z neho stal nový filmový žáner, pričom pre ďalších potenciálnych divákov, bude mimoriadne ťažkým sústom vstrebávať práve túto akúsi novátorskú kombináciu, ktorá dokonca nemusí sadnúť ani skalným fanúšikom → malazijského režiséra čínskeho pôvodu → Jamesa "Jima" Wana (a ani zrejme nesadla), ktorý vskutku nielenže nakrútil film iba takpovediac - sám pre seba, ale zároveň sa stáva i strašne neprístupným, rozporuplným aj rozpačitým naraz, ktorému som vlastne ani nikdy poriadne neprišiel na chuť, i keď na druhej strane zasa rešpektujem, ako je obdivuhodne a atmosfericky spracovaný, alebo taktiež si v ňom zahrali i šarmantné herečky v dosť atypických pozíciách → najmä Angličanka Annabelle Wallisová a Američanka Maddie Hassonová, sú mimochodom obidve veľké fešandy, ďalej by som povedal, že obsadenie je zvyčajne pomerne neznáme, trebárs postava detektíva s exotickým menom - Kekoa Shaw, ktorého stelesnil britský herec George Young, tak tohto pána som doteraz ani nepoznal, no nabudúce mi už určite nebude neznaným či ešte pre zaujímavosť doplním, že jednu z vedľajších postáv, si totižto zahrala pani manželka režiséra, čiže rumunsko-nemecká, filmová umelkyňa Ingrid Bisuová. O scenári a postupnom deji, sa podľa mňa dopredu neoplatí nič prezrádzať, maximálne iba to, že budete asi i (ne)milo prekvapení, čo sa to na vás vlastne všetko chystá, keď moje osobné pocity, sa nachádzajú niekde na rozcestí. Skrátka, po skončení som mal extrémne zvláštny pocit, čo sa mi to predchádzajúce dve hodiny mihotalo pred očami, samé bizarné obrazy. Vidieť znovu by som to už asi viacej krát nechcel, ale i napriek tomu to odporúčam ďalším frekventantom, ktorí si podľa chuti → buď môžu pridať alebo ubrať percentá ? No, a na úplný záver dodávam, že takýto počin sa každý deň len tak nevidí... Vyskúšajte a sami potom uvidíte. PS: „Dávajte si pozor na Gabriela, alias na Gaba, pretože nikdy neviete odhadnúť, odkiaľ sa zrovna vynorí...” ()

heyda

Hrozně hloupý film balancující mezi duchařinou a klasickou revenge řežbou. Každopádně fantasticky natočený, napínavý jak sviňa, prostě Wan ve své nejlepší formě. Ale jestli můžu tento horor doporučit nebo ne, to vlastně nevím. Kdyby Wan upustil od duchařiny a zůstal jen v krimi (psychologické) lince, šel bych s hodnocením o dost výš. 55% ()

rollman1

Wan to opět dokázal. Já nevím, jak to ten klučina ušatá dělá, ale na co šáhne, to v dobrý film promění. Malignant není klasická duchařina, jak jsme u Wana zvyklí, ale nechybí zde jeho charakteristické rysy. Výborná kamera, budování scény a napětí samotné. Žánrově jsme ale jinde a je to jen dobře. Pocta starším italským slasherům v plné kráse, kde nechybí celkem příjemně vysoký počet mrtvých, zajímavý vrah, dost krve a hlavně parádní rozuzlení. Samozřejmě je třeba film brát s nadhledem a samotný příběh je i jakousik komedii v hororovém kabátku. I když je snímek občas až moc doslovný, natočený je perfektně a jak již mnoho psalo, scéna na policejní stanicí patří k tomu nejlepšímu, co jsem za posledních pár let viděl. Celá poslední třetina je vlastně, jedna velká jízda. Celkově však film odsejpá rychle a není čas se na chvíli nudit. Funguje zde vše a rozhodně se vyplatí vidět v kině. 90% ()

Flego

Vanova mysterióznosť je už známa a aj tu potvrdil svoj talent. Prvky akčnosti síce dokážu zmiasť diváka, ústredný motív však naplno zaberie. ()

Jinny

Zhoubné zlo zůstává někde na půli cesty. Krev, lekačky, to všechno tu je, ale vzhledem k podžánru, kterým se film inspiroval, mohl film zajít mnohem dál. A to se týká jak fyzického, tak psychologického hororu. Nejsem si taky jistá, co si mám myslet o konci. Kdyby film neustřihli zrovna v tu chvíli, o žádném ani vzdáleně šťastném konci by vzhledem k logickým následkům toho, co se v poslední půl hodině stalo, nedalo mluvit. ()

Ivoshek

Co jsem si z toho odnes? Všichni tu jezdí v Toyotách, furt něco bliká a paní bydlí ve velkým domě. Nefungovalo to na mne. Nebál jsem se, nebavilo mě to. Po půlce jsem to vypnul. Na horor nestačí, aby se objevovali bubáci. Je potřeba příběh a je potřeba, aby se člověk obával něčeho, co nevidí, nebo čemu úplně nerozumí. A to tu fatálně chybí. ()

anderson

Wan zatúžil byť opäť originálny a tak bez akýchkoľvek okolkov siahol po scenáristickom plagiáte úspešného kolegovho kyber zásahu zvaného UPGRADE a adaptoval ho do "biologickej" podoby. Súdiac podľa vyhajpovaných a vcelku zábavných "recenzií" na tejto databáze, mu to v podstate vyšlo. (12.9.2021) ()

TheEvilTwin

Wow!! Nový Wan je venku a tohle je dílo, které zrovna od něj nikdo nečekal a absolutně vybočuje ze všeho, co jsme si mysleli. Film pojednává o ženě, která vídá vraždy v čase jejich dění, jenže nevraždí člověk, ale něco nadpřirozeného - více se do rozboru asi pouštět nebudu, protože čím míň divák ví, tím lépe si film užije. Nutno vyzvednout, že Malignant je královské překvápko, které má vše, co by horor měl mít- obstojný příběh (zdravím Lights out), výbornou dusnou a tajemnou atmosféru, sympatické obsazení, excelentní soundtrack už od úvodních titulků (!!!), slušné lekačky, chutné a hutné vraždy a hlavně explozivní finále, které rve koule. Navíc jsem podobný styl hororu a.k.a mix žánrů neviděl už měsíce, což jen přidává na spokojenosti a konečně jde o svěží závan na poli hororu. Největším klenotem jsou vraždy, které jsou strašně zábavné a zároveň nepříjemné a na které se divák teší a přeje si, ať nikdy nepřestanou, ale jednoznačným highlightem je gorefest masakrující finále, kde je bodycount větší než kde jinde a které ambiciózně završilo celou tuhle Wanovu jízdu. Jindy bych nad jednotlivými prvky kroutil hlavou, ale zde jsou podány tak skvěle systematicky, logicky a zajímavě, až dokupy formují horor, který je v celkovém obraze prostě svůj a jedinečný. Nutno říct, že celý film se musí místy brát s nadsázkou a divák se do něj musí naplno ponořit a jen žrát tuhle filmovou nálož, což je stoprocentně taky důvodem, proč je (nejen zde) tolik diváků nespokojených a remcá. Jednoduše nečekaný boom, který přišel odnikud, já dávám všechny palce nahoru a klidně bych si jej dal znova. ()

Othello

Argento. Hihihi. Cronenberg. Lol. Pocta giallu. Hoohoooho. Cyve je to totální Vidocq ve smyslu díla vizuálního excentrika, který je naprosto kompetentní v technických elementech, ale v zásadě vůbec neovládá co se mu vlastně pod těmi kamerovými nájezdy, vyjetými akčními scénami, simulovanými anamorfními čočkami a CGI gotickými blázinci děje. V poslední třetině se to tak urve ze řetězu, že je zaděláno na prvotřídní camp. Nečekal jsem, že by mohlo Wanovi ještě takhle zábavně šibnout. ()

ARI50

James prostě nezklame, šel do toho naplno, použil jiný typ příběhu a já jsem byl přilepený u obrazovky. Skvělý horor, výborní herci a délka filmu byla prostě dokonalá. Jedině co jsem postrádal bylo to že mohlo být více záběrů na tak strašidelné psychiatrické centrum, největší škoda. Krve proliti masakr, jiný typ hororu, ale vůbec nešlap vedle, ba naopak chci dvojku tenhle šílenosti. ()

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

03.12.2020

Poté, co před třemi týdny studio Warner Bros. oznámilo plány pro uvedení snímku Wonder Woman 1984 souběžně v kinech i na streamovací službě, a také po nedávných spekulacích, že podobný osud by mohl… (viac)