Vtelenie zla

• Česko Zhoubné zlo (viac)

Nový film, v ktorom sa režisér James Wan vracia ku svojim tvorcovským koreňom! Hlavná hrdinka Madison je vo filme paralzyovaná šokujúcimi víziami hrozivých vrážd. Jej trápenie sa ešte zhorší, keď zistí, že jej sny sú v skutočnosti realitou. (Continental film)

Sarkastic

„Nemusíš tu zůstávat.“ - „Já vím, ale je to můj domov a nenechám se připravit i o něj. Budu v pohodě, slibuju.“ Tolik povyku kvůli ženě, která je padlá na hlavu, teda co se do ní praštila, ehm…Můžete se tvářit, jak jste děsně v pohodě, ale pokud vám nepřirozeným způsobem umře násilnický manžel, potratíte hned několik dětí, pořád vám teče krev z hlavy a chodí vás navštěvovat magor, jehož největší zábavou jsou jiskřící žárovky, hraní si s rádiem a zabíjení lidí…tak ne, opravdu to není ok a měli byste vyhledat lékařskou pomoc. Pokud tedy právě ta už jednou neselhala a vy si to musíte dát s hlavou do pořádku sami…Po většinu filmu se to sice s nezvaným návštěvníkem pohybuje na hraně, přesto atmosféra, napětí a sympatie k hrdinům dlouho fungovaly a nedaly mi prostor přemítat o detailech. Směrem ke konci jsem se však filmu už musel začít škodolibě posmívat, jak je stále absurdnější, hloupější a směšnější, samotný závěr mě pak minul úplně. Pan Wan nám začíná docela nepříjemně slábnout a tentokrát z toho už víc jak 3* nevyčaruju. ()

Gilmour93

Wan zatoužil mezi dvěma hastrmany z fitness centra po něčem méně opulentnějším a ovlivněn slashery o sériových vrazích z přelomu 80. a 90. let a pány jako Bava, Argento, De Palma či Cronenberg, se vrátil ke svým tvůrčím kořenům. Výsledkem je „genre-blender“, který sice bolestně postrádá logiku, ale umění tvůrce zasadit tyto motivy do divácky atraktivního rámce všechno přebíjí. Wan si s námi jen tak pohrává, ať už se čeká na Godota žárovku, nebo čistí policejní stanice (od dob, kdy v L.A. řádil jistý kybernetický organismus, to nikdo takhle pečlivě neudělal).. Zatímco půvab představitelky hlavní role stimuluje fantazii, její křestní jméno svádí k lascivním slovním hříčkám. Jsou ale filmy, kdy představa análního sexu s ní není až tak lákavá.. ()

somnar

Skoro to nepůsobí jako film od Wana, mistra mrazivě vyšponovaného, kontrolovaného děsu, ale jako snímek, který se radostně pere jak sám se sebou, tak s diváky. Očividně to bylo po údajně katastrofálních testovačkách nějak přestříháváno, přesto to záhadným způsobem funguje a působí to zcela unikátně živě. Nečekal jsem to, ale tohle je po mě dost možná zatím nejlepší věc, jakou letos Warneři předvedli. ()

Eliott

Díky pomalejšímu rozjezdu už jsem začínal mít pochybnosti. Brzy se však nastíní podstata záhadného člověka, co zabíjí všechny kolem a film se pořádně rozjede. V tuto chvíli však žádná důležitá fakta stále neznáme a tak vše nasvědčuje tomu, že půjde o další duchařinu. To vyvrátí až finální scéna z vězení a změní celkové chápání filmu. Divák i hlavní postavy se zde ve stejnou chvíli dopídí k pravdě a následně se o tom i nemile přesvědčí spoluvězni. Což byla pravděpodobně ta nejlepší scéna co jsem ve filmu viděl za hooodně dlouhou dobu. Celý film i s rozuzlením bych hodnotil solidními čtyřmi hvězdami, ale závěrečná vyvražďovačka nemá obdoby a dokáže zaujmout jak kamerou, tak bojovou choreografií. Závěr mi tak nejen vykouzlil úsměv na tváři, ale i pátou hvězdu. 89% ()

zelvopyr

Skvělá atmosféra, slušná počítačová grafika, neotřele zpracované téma... a toporní, ochotničtí, strašliví herci. Nevěřím, že to byl úmysl, parodie vypadá jinak. A jestli to přesto úmysl byl, tak mi otrávil film. ()

Hitman_47

Za mě jednoznačně překvapení ... čekal jsem děs ve stylu Conjuringu, ale překvapivě jsem dostal úplně jiný film, kde je dokonce i nějaká akce ... a musím říct, že s Wanovými schopnostmi bych se mu vůbec nebál svěřit rozpočet 200mega a pokračování Matrixu ... oproti traileru na čtvrtý Matrix to Wan zvládl o dost lépe a nepotřeboval za každou cenu CGI panáčky. Co se scénáře týče, tak ten je bohužel trošku slabší (respektive strašně předvídatelný), ale vše vynahrazuje Wanova perfektní kamera a režijní um ! ()

Spiker01

James Wan pro mě byl vždycky (nejen) hororová jistota a tak trošku jsem nemohl uvěřit, k jakým laciným scénám v korespondenci s dramatickou hudbou jako z telenovely, se uchyluje v první polovině. Jak to tak u osobitých režisérů bývá, zřejmě skládá poctu nějakým starým hororům a kdesi cosi, ale to je při sledování filmu zcela irelevantní. Už už jsem chtěl Malignant odsoudit jako nejhorší Wanův počin, leč on si ten pacholek přece jen nechal eso v rukávu. Na závěrečný akt jsem nebyl připraven a ty hrůzy, co se v něm dějí, mi vyloženě sedí k Wanově režijní jistotě, kdy od začátku přesně věděl co točí a jak toho docílit. No bylo to vyloženě maso a jak jsem si říkal, že mě ten průšvih v amerických kinech (opět kvůli souběžnému uvedení v kinech a VoD Warnerů) zas tak moc netrápí a hororů je habaděj, sequel nebo spíše další horor od tohoto slovutného tvůrce bych si v budoucnu rád dal, jelikož mě stále dokáže překvapovat. Tak snad si jej v mezičase mezi Aquamany ještě střihne. ()

*CARNIFEX*

NE-klasický Wan, obohatený o nové hororové princípy, no stále kvalitatívne na vysokej úrovni. Miestami som mal dojem, že sledujem nejaký “komix”, no vážnosť, ktorú mal doposiaľ tento macher vždy v talóne, mi pre tentokrát akosi nijak nechýbala. “Malignant” je výborná žánrovka pre náročných, ktorí vnímajú horor zo širšieho uhla pohľadu, pričom James týmto počinom len potvrdil svoju výnimočnú všestrannosť. Jedinou čiernou škvrnou v jeho tvorbe tak naďalej zostáva hlúpota v podobe: “Pomaly a ležérne 69”. Dúfam, že ho už v živote nenapadne točiť takéto kokotiny .. ()

Faustka

Pericolo giallo podle Wana. Zhoubné zlo je takový ten film, kterému buď napálíte pět, nebo řešíte. Přiznám se, taky jsem si nebyla zcela jistá. Pak však přišel ten okamžik, nedokážu to nijak vyjádřit .. a najednou jsem věděla. Giallo je věčné! ()

Davies182

Co přesně Jamesi Wanovi "brání" v natočení filmové adaptace Amnesie (je jedno jestli prvního anebo druhého dílu)?? Nebo SOMY? Nehraje? Nezná Frictional Games? Netuším, ale opět se ukazuje, že minimálně v několika svých scénách má tuto atmosféru, jinak vlastní nejintenzívnějším herním hororům, vyloženě v krvi, a zručně ji převádí na plátno. Kdyby si zejtra založil kampaň na KickStarteru s tím, že chce spolupracovat s největšími tvůrci hororů na PC, přisypal bych tisíce hned mezi prvními! ()

gogo76

James Wan už v hororovom žánri niečo dokázal, preto som sa na jeho nový film tešil. Dobrých hororov nikdy nie je dosť. Jeho nový film je však dosť podivný mix žánrov. Nie žeby občas nefungoval, ale rozhodne je nevyvážený. Asi najviac mi vadil pomalý a pomerne nezáživný rozjazd, nemyslím úvod. Dobrá polovica filmu je dosť rozvláčna, chápem, že Wan nechcel odkryť všetky karty, ale chcelo to ešte niečím oživiť. Postupne však film naberá energiu a v závere je to pekná a pomerne originálna jazda. Slušná scéna na policajnej stanici, myslím, že naposledy tam taký masaker urobil Arnold Schwarzenegger akoTerminátor... Váhal som v hodnotení, no pre tú spomínanú nevyváženosť musím dať tri hviezdy. 60%. ()

pepo

Wan sa rozmachol a predvadza sialene zanrove aj pribehove kotrmelce, za ktore by sa nehanbil ani Shyamalan (a mnoho divakov rozculia). Bez spoilerov sa o tom neda prilis pisat. Je to vsak originalne, nepredvidatelne a pekne natocene (odvolavajuce sa na 90. roky). Mam rad podobne kusky, no tu je to uz obcas cez ciaru a nevedel som, ci sa mam smiat alebo si tu zvratenu hru uzivat. Je to hit or miss, no ja som za kazdu takto osobitu zalezitost rad. 7/10 ()

Xmilden

James Wan je zkrátka génius! Četl jsem názory o tom, jak je Malignant velmi rozporuplný. V poslední době jsem zkusil italské giallo a musím říct, že jsem se tedy hodně spálil. Dům u hřbitova byla nebetyčká kravina. Tak proč si proboha ten Wan giallo thriller vlastně vybral? Jasně, nechtěl se opakovat. Samotného by mě mrzelo, kdyby natočil jen další hororovou variaci na strašidelný dům. Kdepak, Wan to vzal pěkně z jedné vody. Překopal vše co se dalo a dokonce bych se snad v určitých okamžicích nebál prohlásit, že se vrátil až do časů prvního Saw. Nebudu prozrazovat. Malignat je tím lepší, čím méně o něm člověk ví. 80% ()

darkrobyk

Wan konečně alespoň snad na chvíli zapomněl na všechny ty úsměvné bubáky a démony a natočil fantastickou mysteriózní kriminálku připomínající italské filmy 70. a 80. let (Argento, Fulci, Bava ad.). Kromě maskovaného vraha majícího blízko třeba k Fantomovi Paříže nechybí ani barvy - červená a modrá. Stará nemocnice je jak z gotického hororu, dům Madison pro změnu z Psycha. A to všechno se počítá a gotického strašení mohlo být více, ale díky za tmu a světla topící se v mlze. Nu a pak je zde výživný masomlejn, kdy dýka prochází hrdly, utíná paže a vylézá obětem ze zad. A to vše je za doprovodu rubínových fontán končících několikrát na kameře. Konec nejspíš šťastný nebude, ale jeho úplné vyznění nechal Wan na divákovi, což nevadí. Jediné moje výtky: v akci příliš pixelový vrah a třískání do činelů, to fakt nemusím. Jinak OK. ()

LiVentura

Sama hlavní představitelka vypadá dost hrozivě! :-) Herecký um její rodiny se nezapře... ale zde ho přeci jenom mohla lépe rozvinout a pozdvihnout trochu nízkost tohoto žánru!!! ()

DJ_bart

James Wann chtěl natočit brakový horror – a účel světí prostředky. Už nějakej ten pátek jsem totiž neviděl tak lacinou a primárně na efekt dělanou sračku.... ()

Shakers

Bavilo ma to. James Wan takéto filmy vie a tu to opäť dokazuje. Hororový žáner je jeho a tak nechýba kvalitná atmosféra, či napätie ktoré James šponuje ako gumu v trenkách. Nezaradil by som to síce medzi jeho najlepšie hororové kúsky, ale je to dosť zaujímavé (a aj krvavé) na to aby to zaujalo. Príbeh ma čo ponúknuť, nie je to zbytočne naťahované a takmer od začiatku to je niečím zaujímavé. Niekedy menej niekedy viac, ale vyložene nuda nehrozí a v rámci žánru to najlepšie v tomto roku. 75% - 4* ()

filmfanouch

James Wan si již stihl v hororovém žánru vydobýt pověst. Už svým debutem Saw v roce 2004 předvedl, že tu diváci mají zkušenost s talentovaným tvůrcem, který dokáže pracovat s napětím, vizuálem a mohl by ještě v Hollywoodu předvést velké věci. A i když byl jeho druhý film s názvem Zlověstné ticho slušným kvalitativním sešupem, díky prvním dvou dílům sérií Insidious a V zajetí démonů si Wan napravil reputaci a platí za jednoho z nejvýraznějších hororových tvůrců současnosti. Wan už sice dávno netočí jen horory a kromě Rychle a zběsile 7 a Aquamana již aktuálně kutí pokračování mořského superhrdiny, ještě předtím ovšem Wan realizoval svůj nový horor. A jde na to tentokrát tak trochu jinak.   Zhoubné zlo je neskutečně nápaditá filmařina, kde má Wan pořád dost solidních vizuálních nápadů, kamerové hrátky dostávají hodně prostoru, především ovšem Wan dokáže opět prodat napětí a tentokrát za pochodu přicházet se solidními a velmi nečekanými zvraty. Onen zásadní zvrat (který naštěstí kampaň nepropálila) dost možná bude pro spousty diváků cílovou páskou trpělivosti, jisté je ovšem to, že na tohle diváka nepřipraví nic. Pokud tedy nemá hodně zvrhlou fantazii.   Diváka nic nepřipraví na směr, kterým se Zhoubné zlo ubírá. V jistých momentech to celí působí až přehnaně šíleně a samotný zvrat vyvolá pravděpodobně ve velkém počtu diváků solidní výsměch (souzeno z vlastního zážitku), onen závěr se ovšem v rámci nečekanosti vyrovná prvnímu Saw. V jistém úhlu působí neskutečně zvráceně, scenáristka Akela Cooper skutečně přišla s něčím, co rozdělí diváky na dva tábory.   Annabelle Wallis dostala ve Zhoubném zlu nejlepší roli své kariéry. Je v ní totiž vyloženě perfektní. Jde o velmi komplikovanou roli, která se několikrát dočká emocionálních výkyvů, události jí postupně dostávají na hranu jejich psychických sil a Wallis se tedy skutečně dočkala role, kde se mohla herecky předvést. A rázem se z ní stává herečka, která by ještě mohla předvést zajímavé věci.   Wan se i v rámci brutality postupně více a více utrhává ze řetězu, jde prozatím o jeho nejkrvavější film, který především v jedné scéně nabídne vyložený gore. Wan v součtu dodává nejlepší slasher od posledního Halloweenu a skutečně svou hororovou formuli neopakuje, po vzoru svých předchozích hororů to zase zkouší trochu jinak. A pořád je vidět, že je neskutečně schopný autor, který se nevyčerpal.   Zhoubné zlo je ovšem především poctou filmovému žánru Giallo, Wan tak kráčí ve stopách Lucia Fulciho či Daria Argenta a v podstatě brakovou zápletku podává v audiovizuálně dravé formě, která působí sebejistě, doprovází jí solidní atmosférický soundtrack Josepha Bishary (jeden z hudebních motivů připomene Where Is My Mind) a Wan v podstatě tak trochu experimentuje. Scénář sice má drobné mouchy a onen zásadní zvrat je vážně na pováženou, přesto jde o další poctivé Wanovo řemeslo, které je atmosférické a zároveň správně nad věcí.   Návrat Jamese Wana do zlatého žánru rozhodně stojí za vidění a to i přesto, že Zhoubné zlo nebude pro každého. Přesto jde ovšem o bravurní filmařské řemeslo, které má potenciál stát se jednou kultovní záležitostí a hororovou klasikou. A vlastně mě celkem zajímá, co by se předvedlo v potencionálních sequelech. Zatím jasný horor roku! () (menej) (viac)

Hororoví mistři spojí síly

Hororoví mistři spojí síly

19.11.2022

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

Studio Warner Bros. přišlo s obří novinou

03.12.2020

Poté, co před třemi týdny studio Warner Bros. oznámilo plány pro uvedení snímku Wonder Woman 1984 souběžně v kinech i na streamovací službě, a také po nedávných spekulacích, že podobný osud by mohl… (viac)