Geisterjäger John Sinclair

Nemecko, 2000, 7 h 30 min (Minutáž: 45–90 min)

Predloha:

Jason Dark (kniha)

Hudba:

Karel Svoboda

Urs Remond, Kai Maertens, Teresa Harder, Jana Hora-Goosmann, Aňa Geislerová, Valentin Platareanu, Vladimír Volek, Hans Peter Hallwachs, Jindřich Khain (viac)

John Sinclair je sympatický mladý inspektor Scotland Yardu. Pracuje ovšem na zvláštním oddělení, volají ho tam, kde běžná policejní práce nestačí. Už léta se Sinclairovi přezdívá Lovec duchů. Bojuje proti démonům a mocnostem pekla. Samozřejmě na to není sám. Jeho práce ho často přivádí na hřbitovy, do minulosti či do jiných dimenzí. (filmmovier)

NinadeL

Pro fanoušky obrovské zklamání, ale zároveň obrovská rarita. Seriálová adaptace sešitové řady John Sinclair - Na stopě hrůzy, která od roku 1973 baví čtenáře nejen v Německu, ale i ve všech překladových destinacích. ()

Thorn

Ajaj, tak tohle se vůbec nepovedlo. Johna Sinclaira čtu pravidelně už od dětství a právě proto dokážu rozpoznat, jak úplně mimo celý tento seriál je. Tak v prvé řadě nemají příběhy lovce duchů v žádném případě obsahovat nějaké přehnané brutální násilí a potoky krve. Autor těchto románů kdysi sám jasně řekl: "Tajemno a mrazení v zádech ano, krev a brutalita ne." Kromě toho si také seriál pro své epizody vybírá adaptace dosti rozporuplných příběhů. Opravdu si nemyslím, že je dobrý nápad udělat první díl coby adaptaci románu, který vyšel jako dvoudílný příběh rozdělený do čísel 1025 a 1026. Nebylo by přece lepší začít pěkně od začátku? S nějakými příběhy, které lovce duchů a jeho přátele důkladně představí? Způsob celkového ztvárnění je pak také dosti zvláštní. Pokud jde o jakékoliv civilní scény, je to ještě celkem dobré, jenže v momentě, kdy se na scéně objeví jakékoliv nadpřirozené prvky, začne to být celé hrozně přestřelené a bizarní. Žádné z monster tady nevypadá nějak autenticky, přirozeně a uvěřitelně. Všechny nadpřirozené bytosti jsou neskutečně přeplácané, snad aby všichni viděli, že jsou to jen kostýmy a make-up a tolik se u toho nebáli. I ten způsob, jakým to ti záporáci přehrávají je naprosto šílený. To je právě škoda, protože minimálně všichni tři hlavní představitelé hrají naopak velmi dobře a přirozeně. Kai Maertens je jako John Sinclair skvělý a jsem ochotný překousnout dokonce i to, že nemá blond vlasy. To samé platí i o představitelce Glendy Janě Hoře, která by zase naopak měla být tmavovláska. Trojici pak doplňuje Urs Remond coby novinář Bill Conolly. Pokud bych měl hodnotit pouze a jen obsazení rolí, tak za něj bych dal seriálu čistou jedničku. Všechno ostatní je tu však úplně špatně a nezachrání to ani někteří známí čeští herci jako například Aňa Geislerová či Petr Čtvrtníček. Je to opravdu velká škoda, protože ten potenciál tu byl skutečně nesmírný. Pokud by se seriálový JS chytl, mohli jsme tu mít vskutku kultovní záležitost srovnatelnou například s Akty X. Takto tu však máme jen jakousi nedotaženou podivnost, která ani sama neví, čím by vlastně chtěla být. Těžko říct, kde se stalo chyba nebo co přesně se pokazilo. Každopádně však tomuto pokusu dávám alespoň jednu hvězdičku za kvalitní herecké obsazení ústředního tria a vůbec za celou tu snahu převést mého milovaného románového hrdinu do seriálové podoby. Já jen upřímně doufám, že to s Johnem ještě někdy někdo zkusí a dopadne to o poznání líp. ()

• Přestože není uvedena v titulkách, ve filmu se objevila také Alice Bendová. (M.B)