Stillwater sleduje amerického drsňáka z Oklahomy, který cestuje do Marseille navštívit svou dceru ve vězení za vraždu, o které tvrdí, že ji nespáchala. Konfrontován jazykovou bariérou, kulturními odlišnostmi a komplikovaným právním systémem si Bill Baker ve Francii buduje nový život s jediným cílem – osvobodit svou dceru. (Magic Box)

verbal

Narkoleptické stilnoxdrama a lezavá hemoroidální pruda s prkenným Démonem, prdeli hostilním tempem mapující americkou noční můru nižší střední třídy prostřednictvím účelového kurvení skutečného příběhu opíchání Meredith Kercherové. A tak děj přesunuli z Itálie do Francie a z opíchané velkobritky udělali zislamizovanou hadrovou hlavu, aby ukázali, jakými jsou konzervativní staří Francouzi, neomarxistickým etablišmentem nuceni na stará kolena žít v životu nebezpečných imigračních ghetech, zmrdskými a jak jinak než předsudečnými rasisty, a jak jinak než spravedlivě tímto rozhořčené francouzské feministky z árijských čtvrtí děsně kůl sympatickými sluníčkářkami. Ovšem hospodyňky pozor! I přes tuto nechutnou demagogickou epizodu se pořád jedná o ukrutně unylé, tupopointové a bezladoskladné šourání přitroublého otylého Meta oklahomskými staveništi a marsejskými uličkami s Bohem, rodinou a neustálými doporučeními, ať jíte sýry a mámy, na rtech, u kterého vám i těžce znuděná žehlička odmítne napařovat, a bylo by dozajista mnohem zábavnější raději dvě hodiny čumět na to, jak vám pod peřinou kyne těsto. Za něco takového by scénáristu i dramaturga měli veřejně unudit xmrti, třeba furtdokolovým čuměním na Birdmana. Inkriminovaný příběh i to kýžené lkaní nad sociálním a intelektuálním statusem amerických solvin se s trochou fantazie určitě dalo zpracovat tak, aby u něj nezívali čerti, nepospávali hadi či nejásali artoví hnědopichové a jiní masochističtí prudofilové. ()

Lima

Já vím, já vím, většina z vás si u toho asi dobře zdřímla, počítala prsty na rukou, případně pozorovala lezoucí šváby pod televizí. Ale já si tohle Mattovo kvazi detektivní ´Ztraceno v překladu´ užil dost. I v pomalu vyprávěných filmech si lze najít hodně zajímavého, a tady navzdory úctyhodné stopáži je řečeno jenom to podstatné. Ten rodinný vztahový balast okolo by bylo škoda vystříhat, protože tomuto civilně působícímu vyprávění by to jenom uškodilo. Ten příběh má hodně realistický esprit, s morálním dilematem na konci, jak ve skutečném životě, nic není jenom černé a bílé. A tlumené herectví Matta Damona se mi líbilo moc, přesně takhle by vypadal zabejčený modlící se republikán. ()

T2

║Rozpočet $-miliónov║ Tržby USA $14,465,535║ Tržby Celosvetovo $19,672,073▐ Sakra toto si teda riadne pohráva s trpezlivosťou diváka, strašne naťahované dráma. Matt Damon tomu dodáva ako takú civilnú iskru, ostatný teda moc neupútajú. Má to zopár dobrých momentiek, téma  dobrá ale na danej ploche príliš vatová výplň. /55%/ ()

Radek99

Samozřejmě že po fenomenálním Spotlightu se tak vysoko nastavená filmová laťka nepřekonává snadno, ale Tom McCarthy je prostě originální a nadaný filmový režisér. Stillwater je primárně koncipován jako přímé kulturní a civilizační srovnání USA a Evropy, McCarthy na to jde ovšem rafinovaněji - postrumpovské rozčarování je tu umně trasformováno do partnerského střetu (pravda trochu nepravděpodobného) konzervativní křesťanské trumpovské Ameriky (v podobě typického amerického workingclassmana - dělníka) a liberální levicové Evropy (francouzské umělkyně - divadelní herečky) v aréně jihofrancouzského města Marseille, které je jedním ze symbolů nezvládnuté imigrační evropské politiky - což je jeden z fenoménů, na kterém vyrostl i Trump. Komparace sice nepřechází v žádnou výraznou pointu a vyznívá trochu do ztracena tím, že místo kulturní a ideologické konfrontace ústřední pár zaoblením názorových i politických hran nastoluje (spíše nepravděpodobný) kooperující a později i partnerský vztah, každopádně filmů, v němž by byl hlavním hrdinou konzervativní křesťansky založený americký dělník, nevzniká v současném Hollywoodu zrovna mnoho... McCarthy samozřejmě rozvíjí i kriminální linku, která na konci překvapivě vygraduje, závěr zůstal depresivně otevřený, celý film diváka ale svým složitým dějem trochu nechává spekulovat o skutečných motivech postav. Suma sumárum - Stillwater je solidní civilní a komorní drama a McCarthyho tvorba dál zaslouží pozornost... ()

tron

Taký zlý kasting som už dlho nevidel. Jediný z hercov, ktorý je aspoň trochu o niečom, je Matt Damon. A aj on je o ničom. Strašne nezáživný, matný, pomalý a divný film. V zásade mi nevadí, ak je niečo žánrovo neukotvené, ale musí to byť proste dobrý film. Stillwater dobrý film nie je. A k tomu je dlhý ako stonožka. Trpel som. ()

dO_od

// Režisér vynikajícího Spotlightu natočil... ubíjející drama o ničem. Dvě hodiny, které vám už nikdo nevratí, enjoy. 5/10 ()

castor

Jakmile Maya ve sklepě objevila lístky na fotbalové utkání svého milovaného Olympique Marseille, muselo být všem jasné, koho na zápase Matt Damon spatří. Právě Matt se spojil s režisérem novinářského dramatu Spotlight Toma McCarthyho, aby předložili další hutné komorní drama, kterak zoufalý otec jezdí už pět let za dcerou do francouzského vězení kvůli vraždě, o které tvrdí, že ji nespáchala. A záhy se ocitne na morální křižovatce. Původně jsem si myslel, že to bude rozkročené mezi dvěma styly (protože ropný dělník se zdá být horkou hlavou, která nepůjde pro ránu daleko), ale nakonec je to plíživý příběh o hledání odpovědí, o překonávání jazykové bariéry, o Bohu, nové rodině a obavách z vlastních chyb. Pomalé tempo vyprávění mi nevadilo, McCarthy znovu zvolil trochu nevstřícný přístup a mnozí by určitě ocenili, kdyby si víc pohrál s emocemi. Francouzské duo Lilou Siauvaud a Camille Cottin skvělé. Matt samozřejmě také. ()

*CARNIFEX*

Je to síce dobrý film, no od žánru tohto druhu očakávam ďaleko viac. Rozuzlenie v závere je podané pomerne bez emócie, čo je naozaj veľká škoda. Keď už nebol strhujúci, mohol byť aspoň šokujúci. Dosť čitateľná (ne)krimi. ()

Xmilden

Obvykle škaredá Breslin trčí ve francouzském vězení a jedinou otázkou příběhu, tedy je zda-li oprávněně či nikoliv. Otec v roli Matta Damona za tímto účelem chodí po Marseille, aby dceři pomohl s dopadením skutečného vraha. Že to nebude jednoduché, když není zrovna 2x chytrý, neumí francouzsky a chová se jako slon v porcelánu? Osud mu přihraje do cesty nesmírně sympatickou Camille Cottin. Jak s touto životní šancí on sám naloží? Nebudu vám lhát, o nějaký zázračný film se rozhodně nejedná. Damon se snaží hrát trošku jinak než jsme u něj zvyklí a kdyby někdo z filmu vystřihnul minimálně 20 minut, mohlo to být určitě lepší. Jenže... V hlavě mi po tomhle utkví nejvíce fakt, že Američani zde jsou zkrátka za sebestředné a amorální hovada, které možná na konci čeká i nějaká ta (pro mě nezasloužená) odměna. A osoba která to celé zpískala? Tu nechají na závěr zálibně se koukat na svou pěknou zahradu v teple domova. Home sweet home alias Lhát je v pohodě. 60% ()

Anderton

Pre Matta Damona bola bezpochyby účasť v tomto ambicióznom filme veľká výzva a populárny akčný hrdina to zvládol skvele. Až zabudnete, že sledujete jeho a prirodzene prepnete do vnímania postavy Billa, ktorý robí v živote neustále chyby. Tentokrát sa ale s tým rozhodol niečo urobiť a i keď sa snaží, nejaká tá chybička sa znova vlúdi. Osobná dráma kombinovaná s detektívnou zápletkou poteší atmosférou starého Marseille a nie zrovna očakávanými zvratmi a záverom. Očakával som tu určite vyššie hodnotenia, osobne mi tempo Stillwater nepripadalo vôbec pomalé. ()

Kothy

Matt Damon nám opět dokazuje, že zahraje téměř cokoliv. Zrovna tady hraje otce dívky, kterou v Marseille zavřou za údajnou vraždu do vězení. On ji navštíví a snaží se za každou cenu dokázat její nevinnu. Protože je to jen prostý Američan a neumí francouzsky, tak to nemá moc jednoduché. Naštěstí tu potká sympatickou Virginii s její dcerou, která mu s případem pomáhá. Časem se samozřejmě dají dohromady. Povede se Billovi dokázat nevinnu své dcery a dostat ji z vězení? Film má dost pomalé tempo a Mattovi se tato role prosťáčka opravdu povedla. A i když se tam toho moc neděje, člověk se stejně nenudí a je neustále v napětí. "Kdy jsi byla ve sklepě?" ()

silentname

"Stillwater" nakoniec nie je veľkolepou a silnou drámou, akú som si myslel, že v tomto projekte dostanem, no musím uznať, že to má svoje momentky. Myslím si, že keď sa dostaneme na koniec a pospájame si všetky udalosti dokopy, tak veta "Life is brutal" to perfektne vystihuje. So všetkým čo sa udialo a čo budeme mať možnosť pochopiť to skutočne povie všetko, čo malo. Na jednu stranu ma veľmi teí, že Tom McCarthy poňal film viac realisticky. Z Damona nerobí pomstychtivého akčného hrdinu ale skutočne utrápeného otca, ktorý sa snaží pomôcť svojej dcére, ktorá je zatknutá za čin, ktorý hovorí, že nespáchala. A robí to film viac skutočný. No na druhú stranu by mi občas nevadilo, keby sa mohol aspoň trochu usmiať, alebo dať do jeho výkonu niečo, čo by z neho neurobilo skutočne len uzavretého chlapa, ktorý okrem toho často rozpráva ako pravý američan. Neviem. Mám pocit, že v jeho postave mohlo byť trošku viac emócií, ktoré by to nejako posunuli. A nemôžem povedať, že by sa ho veci a udalosti nedotýkali nijako. Ale väčšinou ho skutočne máme možnosť vidieť s ťažkou kamennou tvárou. A nie som si istý, či to bol správny spôsob ako podať túto postavu. Pretože miestami potom film trošku vedel ubíjať. Síce sme z neho nemali akčnú blbosť, no na druhej strane mohol byť aj o niečo dramatickejší, a mohlo mi viac záležať na tom, čo sa deje na obrazovke. Ale vo výsledku stále dostatočne dobrý film, ktorý som rád, že som videl. Hodnotenie: B ()

cukorek

Možno priemerný film za 3 hviezdy , ale záver keď neodolal pomste pridal ďalšiu hviezdu. Všetko slušne vynáša ako keď sa Vám darí v rulete a s malou dušou čakáte ako dnes večer skončíte, či s výhrou alebo prídete o všetko. Aj keď nemusím veľmi propagandu amerického patriotizmu, tento krát to ozaj okorenilo posledné minúty filmu. Obetoval všetko čo získal v cudzej krajine, za jediný moment odplaty. 80% ()

SeBig

Nejdřív jsem myslel že plesknu odpad, pak se začalo něco dít, pak zas nuda.. no já nevim.. Matt Damon strašně připomína Bena Afflecka jak jsou oba staří. I když Matt to dost táhnul, jinak bych tý plečce dal fakt odpad. ()

Arsenal83

Dobrý film, pekne zahraný, len dosť dlhý a tie twisty, ktoré prišli boli celkom očakávané. Vlastne aj preto, že film je založený na prípade Amandy Knox a ten bol aj sfilmovaný, zdokumentovaný a dosť propagovaný. Od filmu som mal tiež trocha iné očakávania, že ten boj otca za svoju dcéru bude akčnejší, možno nejaké spory v súdnej sieni, dostali sme však skôr vzťahovú drámu a Damonovo nekonečné: "Yes, Madam." ()

Chrustyn

Upozornění na začátek. Přestože je zde Matt Damon a opět nosí batoh na jednom rameni, nečekejte ani náznak Bournea. Stillwater ve výsledku není thrillerem, protože se zde prakticky nevyskytuje napětí a přestože to ze začátku vypadá, na pátrání po vrahovi, aby se očistilo jméno neprávem uvězněné dcery, je film komorním a velice, velice pomalým dramatem o nápravě minulosti a cestě k tomu být správným rodičem. Matt Damon je fajn a možná hlavně díky němu se film dá bez větších výhrad shlédnout a přežít, ale opravdu opatrně. Trailer klame tělem a první třetina filmu také. Není zde akce a napětí se mírně objevuje v poslední třetině filmu. ()

Marze

Matt Damon do filmu vnesl srdce a učinil ho dívatelným. Je to přemýšlivá charakterová studie o zbavení se soužení a viny po traumatu. Mohl to být kriminální thriller, kdyby se nevytratilo napětí. Vyprávění udělá najednou velký obrat. ()

classic

Neperlivá voda” je vskutku pomerne dosť zvláštny preklad pôvodného anglického názvu filmu "Stillwater" , ktoré nielenže leží v americkej Oklahome, ako zrejme to malé, ospalé mestečko z pohľadníc, odkiaľ pochádza i postava → ropného robotníka Billa Bakera, no súčasne ponúka i ďalší význam v podobe »zlatej retiazky« , ktorú raz otec daroval svojej dcére Allison Bakerovej tesne predtým, ako odišla študovať na univerzitu do francúzskeho Marseille, keď by následny → medzikontinentálny let trval spolu aj s prestupom v nemeckom Frankfurte nad Mohanom → okolo 16 hodín a 45 minút, čiže si môže prípadný cestujúci de-facto buď poriadne zdriemnuť, alebo minimálne stihnúť pozrieť celú trilógiuThe Lord of the Rings, aj s početnými bonusmi, to len čisto pre zaujímavosť, čo by sa dalo počas mimoriadne dlhého letu všetko postíhať, pričom protagonista Baker, má najskôr úplne iné myšlienky, než sa venovať sledovaniu všelijakých kinematografických zárezov, keďže jeho podarená dcérenka, sa ocitla vo väzení, podozrivá, ďalej usvedčená, a nakoniec i odsúdená zo zabitia kamarátky (milenky) Liny... Pomocou právničky  Leparqovej sa rysuje potenciálna šanca → znovu otvoriť tento prípad, pritom si už Allison niečo « v chládku » aj odsedela, konkrétne päť rokov z celkového 9-ročného, tvrdého trestu, že prepustiť ju za dobré správanie, asi príliš (nateraz) extra nehrozí, a práve preto, by miestny chalan Akim, povedzme, vedel o tom povedať trochu viacej, len ho treba nájsť v drsnejšom, sídliskovom prostredí, kde ani nie je bohvieako vítaný ? V podstate → spolupráca s "juristom" napokon stroskotala na plnej čiare, a tak i vďaka obyčajnej náhode, v hoteli naďabí na ochotnú Francúzsku - Virginiu, ktorá má taktiež potomka ženského pohlavia - Mayu, tým pádom môže veselo pokračovať v pátraní a v konaní na vlastnú päsť, čo snáď automaticky prináša aj dané riziká s tým spojené, ale každý jeden tatko, by asi urobil hocičo, aby očistil meno svojho dieťaťa, však ? Len aby toho neskoršie (vo všeobecnosti) ešte neľutoval... / Režisér, scenárista a producent oscarového snímku Spotlight, Tom McCarthy, sa opäť vracia do režisérskeho kresla, keď mal 5/6-ročnú, filmársku pauzu, aby pokračoval v nastolenej tradícii → vycibreného scenára, že ani celková práca → réžie príliš za tým nezaostáva, čomu možno napomáha i obsadenie (ne)starnúceho Matta Damona, ktorý sa už miestami častejšie prehráva. Od diváka sa vyžaduje, aby bol tiež rovnako trpezlivý, ako »herec v hlavnej úlohe« , z ktorého kamera takmer nikdy nezlezie, pretože sa jedná o určitú "filmovú pomalosť" , ktorá má našťastie aj svoje opodstatnenie. Vo vedľajších úlohách ma oslovili → Abigail Breslinová, ktorá od zlomovej Malej Miss Sunshine, vyrástla nielen do krásy, ale aj do hereckého talentu, či aj mimoriadne sympatická "Parížanka" Camille Cottinová, ktorá zase pre zmenu (často) kompenzovala hrdinovi - rečovú bariéru. Oscarový(í) laureát(i) sa postaral(i) o nakrútenie interesantného snímku, nad ktorým budete (možno) ešte dlho rozmýšľať... ? () (menej) (viac)

BMW12

Příběh tohoto filmu mě zaujal už od začátku a držel si tempo i mou pozornost po celou dobu. Možná by se to dalo o 20 minut zkrátit, ale jinak je to dle mého názoru dobře natočeno. Velmi filmu prospívá Matt Damon, jenž podává skvělý herecký výkon a celý film táhne. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD