Prázdnota

• Česko Prázdnota (viac)

Po tom, čo z ospalého mestečka na Stredozápade začnú záhadne miznúť tínedžeri, obyvatelia začnú tušiť, že tieto zmiznutia môžu nejako súvisieť s desivou miestnou legendou. Bývalý policajt James Lasombra (James Badge Dale), ktorý sa stále spamätáva zo smrti vlastnej manželky a syna, začne vyšetrovať udalosti, ktoré otriasli komunitou. Jeho pátranie naberie bizarný spád, keď odhalí tajnú skupinu okultistov, ktorí sa snažia privolať na tento svet desivú mýtickú bytosť z inej dimenzie. Už onedlho je jasné, že nielen on, ale aj jeho blízki sa ocitli v obrovskom životnom nebezpečenstve a všetci sa môžu stať obeťami nadprirodzených síl. (TV JOJ)

POMO

Hodně ambiciózní pokus o povýšení teenage horor námětu na dospělácký detektivní thriller s mysteriózním, takřka existenčně filozofickým přesahem. Ale ne moc povedenej. Dlouhá expozice by nevadila, kdyby nepracovala s banálními motivy onoho teenage hororu. Odhalování sektařského pozadí by vtáhlo, kdyby již klíčové “modlitební” fráze nebyly významově průhledným nesmyslem. A finální rozkrytí všech pravd tomu všemu mohlo dát smysl a váhu, kdyby jednak vše předtím fungovalo, a kdyby klíčem k pochopení lidské stránky hlavní postavy nebyla natolik prvoplánová událost. Rozpor, potvrzující absolutní tvůrčí dezorientaci, s chatrnými odstíny It Follows a Midsommaru. P.S.: Proč měla budova sekty tvar losangeleské základny Scientologů? ()

J*A*S*M

Trailer lákal na jednoduchý, stokrát viděný, teenagerský horor, v němž parta mládežníků vyvolá nadpřirozenou bytost, která je bude postupně kosit. To samé jsem předpokládal z generického názvu. Prostě příšera "Empty Man", kterou vyvoláte, když fouknete do prázdné lahve, to je až směšný, že? No, ten film je nakonec ale úplně jiný, než se z kampaně mělo zdát. Z původního očekávání mě trochu vyvedlo už jméno režiséra, který má za sebou velice povedený atmosférický kraťas. A pak taky šílená stopáž 137 minut. S takovou dardou se u hororů skoro nepotkáváme, to už se musí jednat o skutečně monumentální epické dílo, aby něco takového producenti pustili. A David Prior se skutečně pokouší o poměrně ambiciózní věc (kterej horor má dvacetiminutovej prolog!), ale ukousl si podle mne na celovečerní debut moc velké sousto. Nápad, rozuzlení, sem tam povedená atmosféra - to tu je, ale nestačí to. "Vtipní" recenzenti na rottenech i imdb (a do budoucna jistě i tady) píšou, že je ten film empty, tedy prázdný, no nic není dál od pravdy. Podle mne je tam toho naopak strašně moc a nedrží to u sebe, jak tři filmy dohromady. :D Nakonec je mi to vlastně sympatické a fakt mě mrzí, že se to nepodařilo dotáhnout a není to lepší. Přitom ještě včera jsem si myslel, že si na film s chutí zanadávám. ()

Superpero

Pokud zadání bylo pouze natočit divný a znepokojivý film, tak to dopadlo výborně. Mě ale přijde, že tvůrci měli ambicióznější plán. Úvod s bubákem z daleké Asie se mi líbil a čekal jsem, co bude dál. Děj se přesune do Ameriky a stane se z toho spíše temná krimi o vyšetřování jakési sekty. My ale přece víme, že bubák fakt existuje a tudíž sekta je v tom téměř nevinně. Mno a kdo už pár filmů v životě viděl začne chápat kam to všechno směřuje a je to škoda. Klidně bych se obešel bez střídání žánrů, nebo překvapivých zvratů. Výsledek by dával větší smysl a bylo by to celé takové dopečenější. Protože to rozhodně není špatná filmařina. James Badge Dale, ač trochu druholigový herec, se toho zhostil dobře a fandil jsem mu. Atmosféra je taky super, hlavně v tom kempu u táboráku. No a rejža umí i odlehčit ve scéně, kdy hlavní hrdina násilím nacpe týpka do auta a nikdo si toho nevšimne, protože všichni čumí do mobilů :) 70% ()

LIVINGDEAD

Tak skvěle ten film začínal, hory, jeskyně, sněhová bouře.... A taková neskutečně dlouhá sračka z toho vznikla. Kolega mne varoval, nedívej se na to, ale já blbec ho neposlouchal. 🤮🤮🤮🤮 ()

EvilPhoEniX

Empty Man to dotáhl do Amerických kin, takže o levný film se naštěstí nejedná, ale jsem z toho spíš v rozpacích. Film má výborný prolog v úvodu, který dokáže hezky navnadit, ale potom se už nic moc zajímavého bohužél nestane. Kámenem úrazu je délka. 137 minut pro Horor je naprosto nesnesitelná, tady nějakomu ujela s minutami ruka a hodně se to prokáže na tempu filmu, které je nejpomalejší z nejpomalejších. Je sice zajímavé, že se film ubírá jiným směrem, než se zpočátku může zdát, ale raději bych viděl nadpřirozenou entitu zabíjet teenagery nějakým zajímavým způsobem, než sledovat hlavního hrdinu chodícího tam a sem. Trochu se to zlepší ve finále, kde dojde na zajímavé rozuzlení, ale nutno uznat, že je film spíš mysteriózním krimi Thrillerem, jelikož těch hororových prvků zde bylo pramálo. Za sebe spíš nedoporučuji, ale kdo rád mysteriózní filmy, tak může dát šanci. Příběh***, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí*, Zábavnost**, Hudba***, Vizuál***, Atmosféra***, Napětí**. 5/10. ()

tron

Snežný úvod mi vyrazil dych. Nič som od toho nečakal a možno i preto ma úvodná 20-minútovka rozsekala na malé kusy. Následne sa dej obrátil iným smerom a do atraktívneho mrazivého prostredia sa bohužiaľ už nedostal, ale vďaka sympatickému hrdinovi a scenáru (ktorý je čiastočnou kópiou môjho zbožňovaného amerického Kruhu – ničnetušiaca a voči nadprirodzeným veciam nedôverčivá osoba postupne čoraz hlbšie preniká do desivej urban legend, ktorá zabíja tínedžerov) držala snímka napriek tomu moju pozornosť. Nanešťastie, kdesi v strede začala dosť rapídnym spôsobom nudiť a hoci sa to následne predsa len rozbehlo, už to nebolo ono (nezachránila to ani nepríjemná scéna v lese). Po skvelom začiatku ma monštruózna (na horor) dĺžka (137 minút!) skôr nadchýnala, než odrádzala. Škoda, mohol to byť jeden z najlepších hororov roka. ()

B!shop

Pro me prijemny prekvapeni. To, co zacne jako klasickej horor, kdy pubertaci z prdele vyvolavaj prizrak, jinak receno trosku smesnejsi verze Candymana, se zmeni v atmosferickou detektivku se slusnejma hercema, solidni kamerou a perfektni temnou a napinavou atmosferou. Stopaz pres dve hodiny je sice prestrelena, na druhou stranu i pres pomaly tempo film slusne odsejpa a nenudi. No a sektarskej zaver je hodne fajn, i kdyz ta zaverecna pointa je precijen uz krapet prekombinovana. Takze za me slusny 4*. ()

Gilmour93

Existují městské legendy, u kterých jsou některá povolání nečekaně nebezpečná. Třeba dělat se Zdeňkem Svěrákem u vratných lahví.. Zvláštní film, který se odmítá zařadit. Mytologie není úplný zázrak, ale design zvukových vjemů a missourský Chain of Rocks Bridge pomůžou atmosféře, aby vás vtáhla dovnitř a následně krapet podusila v surreálnu a zírání do propasti. Astrální Aster je nepřenosný, ale zkusit jít v jeho botách aPriori zakázáno není.. ()

somnar

Působí to, jako kdyby chtěl pozdní Richard Kelly imitovat Ariho Astera, takže se to po tíhou zjevných ambicí a vinou nevyrovnaných hereckých výkonů často rozpadá, přesto to chci nadhodnotit kvůli tomu, jak to rámuje teenagerskou duchařinu, evidentně navzdory dělníkům marketingu i studiu, které se ani neobtěžovalo na začátku aktualizovat svoje logo. Bude to růst. ()

TheDarKnig

Nejlépe nečíst můj ani žádný další komentář, nekoukat na trailer a jít se na film rovnou podívat. Děsivě podhodnocený film. Sestup do temných zákoutí mysli, bytí a možná i kosmu. S naprosto fenomenálním, mysticky zlověstným úvodem, skvěle zpracovaným vyprávěním (díky čemuž přes pomalé tempo film ani chvíli nenudil), kdy se u hlavní postavy (a s ní i u diváka) neustále stupňuje napětí a zhoršuje rozpoložení mysli každým nově odhaleným dílkem tajemné skládačky, na horor až překvapivě silným řemeslem (výborná práce kamery, zvuku) a s dobrými herci v čele s civilně (a v několika momentech i překvapivě vtipně - "Yeah, no.") hrajícím Jamesem Badge Dalem. A závěrem, který potvrdil to, co jsem začal tušit někde v polovině, přitom ale stejně dokázal překvapit, protože jsem počítal, že to (něco :-) bude použito jiným způsobem. Naneštěstí i když při zpětném pohledu na film lze samozřejmě vypozorovat všechny věci, které na toto rozuzlení poukazovaly, příliš se mi nelíbil způsob, jakým tvůrci zapracovali do děje ty, které měly odvádět pozornost. I když v rámci celého zamýšleného konceptu to smysl asi dávalo. A pravděpodobně jsem něco taky nepochopil/nepochytil, podivných detailů tam byla spousta. Celkově lze říct, že tohle byl určitě jeden z ambicióznějších hororových příběhů, film měl relativně velký rozsah, měřítko i myšlenkový přesah. A to dokážu ocenit, nakonec můj nejoblíbenější horor asi navždy zůstane knižní "To". Distractions rob us of focus, Technology robs us of memory, Repetition robs us of comprehension. PS: Zábavně zavádějící trailer. 7,5/10 ()

Radko

Raz večer asi šiel režisér po moste nacecaný. Z chlastu zle - čoskoro ovracaný. Pichol prst do krku, vtom zočil na zemi piva flašku. Len jennu, hoc privítal by ich i za tašku. Po vyčistení žalúdka chcel si dať piva hlt, no fľaša prázdna bola. Z vytúženého glgu akurát tak trt. A tak miesto napitia aspoň do pivného hrdla fukol a čo z toho bolo, v empty pánovi som kukol. Fajn úvod v kráľovstve hrmiaceho draka. Zvyšok filmu však z diváka robí paka. Ľudstvu hrozí záhuba, keď kovom klepkáš do zuba. Šepoceš popri tom nezmyselné mrmoty – no to zďaleka posledné neboli v deji blboty. A azda nedával by som celku za tak zlé všetky hlúpe v deji viny, keby hlavný hrdina nevyzeral jak eská politik Pellegrini. Navyše, jak sopel na rukáve sa to celé ťahalo, čo k lepšiemu hodnoteniu nepomáhalo. ()

*CARNIFEX*

Dejovo pomalá, časovo extrémne zdĺhavá záležitosť, čo bude pre mnohého diváka doslova smrteľná kombinácia. Samotný námet je originálny, no rozhodne nie je zábavne podaný. Pokiaľ niekto očakáva strhujúce momenty, nech ide k zubárovi, lebo “Empty Man” je vskutku tak nejak “prázdnou nádobou”. Je tu dosť negatívnych názorov, s ktorými sa dá súhlasiť, no trošku ich “obmäkčím”. Áno, je to na dlho, nie je to extra záživná záležitosť, no je to v prvom rade krimi dráma, nie horor v pravom slova zmysle. Čiže “porucha” je v prvom rade na strane poslucháča, než vysielača. Na prvotinu z “Priora” to vyslovené sklamanie nie je, len treba očakávať to, čo očakávať treba, nie to, čo si divák tvrdohlavo vysníva. ()

petero

20 min úvod na túre je parádny, potom však prišla zmena štýlu ktorý až do konca zaberá celkom zmetené vyšetrovanie. Aj keď film je pekne temný je strašne dlhý a počas zvyšných 110 min už nemá veľmi čo ponúknuť okrem stretu s kultom či návštevy nemocnice ktoré dokázali vytrhnúť z letargie. ()

pepo

Ejha. Dost cool prekvapko. Vo svojej ambicioznosti mozno trochu nedovarene, ale vo vysledku aj tak dostatocne podmanive. Buduca klasika z toho asi nebude, ale mensi kult by mohol byt. 8/10 ()

darkrobyk

Hm, tak tohle bylo zajímavé. Původně to vypadalo jako další Candyman, Bloody Mary, Slender Man, Motýlí muž, Mercy Black a další městské legendy či bubákoviny, ale opak je pravdou. Vizuálně podmanivé, hudebně temné, mysteriózní, makabrózní až surrealistické. Výborný mrazivý prolog s mostem a propastí a pak hledání a pomyslné uzavření kruhu. ...hledíš-li dlouho do propasti, pak tě pohltí...(F. Nietzsche). Tulpa. Náboženská sekta? Ne, tohle je něco jiného. To jde do nejhlubší minulosti. Možná až tam, kde je uzavřen Cthulhu... Sny. Otázky. James  hledá a hledá a netuší, že odpověď má tak blízko. Ale radost mu neudělá. Bude pokračování? Režisér má v hlavě ještě další prolog odehrávající se na Arabském poloostrově...ale i kdyby nebylo, nevadí... Spíše pro okrajové publikum. ()

TedGeorge

Miluji nečekaná hororová překvapení. The Empty Man z traileru působil jako stopadesátá variace na teenagerský slasher s rádoby děsivým mýtickým strašákem, ale realita je někde úplně jinde. Už jenom dvacetiminutový prolog odehrávající se v zasněženém Bhútánu je velká paráda. Byť má film hutných (a na horor skoro až absurdních) 137 minut, nenudil ani minutu. Právě naopak. Čím více se zmatený polda zaplétal do okultní konspirace, tím více člověk nevěřícně zírá, kam se zdánlivě jednoduchý příběh ubírá. Jeden z posledních hororů studia Fox stál podle některých zdrojů více než 20 milionů dolarů a krutě propadl. Diváci prskali, protože po traileru očekávali něco úplně jiného, ale já bych se vsadil, že se z něj časem stane kult. Na dvě a čtvrt hodiny dlouhý snímek bych se z fleku podíval znovu a vy se nenechte pobízet. ()

Pilda17

Ač se horor tváří obyčejně, tak není a originalitou jen srší. Jenže udržet pozornost takovou délku je hodně těžký úkol. David Prior si vzal velké sousto na svou prvotinu, ale už jsem viděl horší nástupy. Po kouskách snímek funguje, ale jako celek pokulhává a k dokonalosti chybí hodně. Atmosféra či napětí nechybí, jde o velké klady, ale to celé horor neudělá. S hodnocením jsem hodně na hranici 3-4*, ale jelikož umím ocenit originalitu, tak .. 7/10 = 70% ()

Cappuccino

Mrzí ma, že projekt do rúk nedostala Á-čková produkcia s väčším rozpočtom, ktorá by do filmu pritiahla kvalitnejších hercov. Hlavný predstaviteľ James Badge Dale bol pomerne nevýrazný a dlhý čas som si k nemu hľadal cestu. Mix hororových podžánrov ma však od prvého momentu veľmi zaujal a ako fanúšik H. P. Lovecrafta si veľmi cením, že David Prior pracoval s lovecraftovskou hrôzou s entitami z iného sveta, ktoré rozložia ľudské vnímanie reality na malé kúsky. Nevybrúsený B-čkový diamant, ktorého je škoda, pretože ho týmto spôsobom ocení iba menšia skupina divákov. ()