Nezaměstnaný Stanley Everett Cox se zamiluje do Iris Kingové. Zpočátku ji tají, že neumí číst ani psát, protože se za to stydí. Až později vyjde pravda napovrch a Iris se rozhodne mu pomoci. Díky své pevné vůli, odhodlanosti a Irisiny lásky se mu podaří zbavit se analfabetizmu. Touha po vzdělaní mu tak otevře nové možnosti... (oficiálny text distribútora)

Lacike

Dalsi trochu zapadnuty film. Pritom fanusikovia ustrednej dvojky by to mali urcite vidiet a budu spokojny. Pekna citliva romanticka drama medzi sikovnym analfabetom a zenou, ktora sa musi poriadne obracat, aby sama uzivila svoje deti. Chemia medzi nimi funguje od prvej sceny a je to presne ten typ filmu, ktory je pomaly, ale na konci by som si prial, aby bol dvakrat tak dlhy. Z ostatnych hercov este stoji za zmienku mlada nadherna Martha Plimpton. 8/10. ()

Anderton

Stanley a Iris sa rozbieha ako romantická záležitosť reznutá sociálnou drámou, aby nakoniec prevážila jej romantická zložka. Nič proti, len mi celý príbeh tak nakoniec pripadá príliš hollywoodsky naleštený, aj keď civilnosť a uveriteľnosť mu tiež nechýbajú. Mám rád menšie filmy, ktoré nám ukazujú, že život prináša aj pekné veci a keď človek chce, môže niečo dosiahnuť a pritom nájsť aj spriaznenú dušu. Toto si na Stanley a Iris vážim, trochu optimizmu nezabilo ešte žiadneho snobského intelektuála. Film o tom, že v živote nie je nikdy neskoro začať, len sa k tomu treba odhodlať. De Niro a moja obľúbená Jane Fonda znova nemajú chybu. Podobné filmy: Frankie and Johnny, Posledný čas na lásku. 70%. ()

Rocky62

Příjemný příběh o "chytrém analfabetovi", jehož snaha pohladit diváka na duši má takovou intenzitu, že jsem zkrátka nemohl odolat. Není to sice vzhledem k ději žádné převratné dílo, ale Martin Ritt jakožto můj velký oblíbenec je velice schopný režisér, umí pracovat s herci, skvěle vykresluje charaktery postav a ani zde neudělal výjimku. Chrlit tu superlativy na výkony ústředního dua by bylo nošením dříví do lesa. Že jsou Jane Fonda a Robert De Niro mimořádní herci ví i ještě nenarozené dítě. I když se jedná o romantické drama tak o vtip tu není nouze (zlodějovo zakopnutí o sudy, přeskočení pultu u švece atd.) Hudební složka to fantasticky podbarvuje. Nenáročný, trochu naivní, ale rozhodně milý snímek. 80% ()

Martin741

Zas tu je ten uzivatel - sexualny deviant - Radko Katrlik, ktory je fundom dalsieho sexualneho devianta menom dyvyne. A nielenze mi tento uzivatel uz kvalitne lezie na nervy, ale tvari sa ze je neviemaky filmovy znalec - komentuje fakt kvalitne diela. Tu ide o vyslovene plany pribeh ona + on, on je negramot a socka, ona je asi domaca putka - a na tom sa mam akoze bavit ? De Nirovi sa cudujem, ze do toho vobec siel, Jane Fonda je genialna herecka, takze jej angazman som nepochopil. A myslim, ze ani pochopit nechcem, len viem ze som sa xmrti nudil : 20 % ()

Xmilden

Pozapomenutý snímek, ve kterém hraje Robert De Niro člověka co neumí číst a psát. Tento svůj handycap se snaží zpočátku skrývat, ale není mu to nic platné a vždy se na to příjde, takže si vyhlédne Jane Fonda, která ho to má naučit. Určitě se nejedná o slabý film, ale chybí gradující scény a nevidím důvod si tuto jemnou romantiku ještě pustit znovu. 60% ()