Z ulice na Harvard: Príbeh Liz Murrayovej

(TV film)
  • Česko Bez domova (viac)

Rodiče narkomani dohnali dospívající Liz k tomu, aby spala v podzemce a živila se z popelnic. Snad proto, že viděla odvrácenou tvář života, našla sílu se zvednout ze špíny ulice a začít studovat na Harvardu (oficiálny text distribútora)

Hedka

Povzbudzujúce, najmä pre deti, ktoré nemajú to šťastie mať normálne rodinné zázemie. Nešťastné detstvo je smutné, ale stále je šanca zmeniť niečo k lepšiemu. ()

kubeba

Nikdo tenhle film nezná, nikde ho nedávají. Viděla jsem ho už před několika lety a udělal na mě obrovský dojem. A to Thoru Birch nijak zvlášť nemusím, ale tady byla vynikající. Snad je to natočeno i podle skutečného příběhu, i když se tomu dá těžko věřit. Každopádně mě to tehdy dost zasáhlo a doufám, že tento film ještě někdy uvidím. ()

havran

Podle oficiálního textu jsem čekal další s..čky na 100x vyvařené téma amerického zázraku jak hloupý Johnny k bohatství přišel - ale film mě překvapil syrovostí se kterou ukazuje očima dospívající holky svět feťáků a homeless, do kterého se narodila a který ji zpočátku úplně pohltil. Teprve po smrti své matky nemocné na AIDS a kdo ví, co ještě, se snaží se z toho kolotoče (budu kurva zlodějka a feťačka, říká její kamarádka) za každou cenu vymanit. ()

solisoli

Analýza feťáckej rodiny z Bronxu , kde je zhromaždená najväčšia háveď USA, vyrastali aj dve dcéry v otrasných podmienkach. Tento skutočný príbeh, tak trochu v dokumentárnom nádychu ponúka autenticky pohlaď do tohto prostredia, úplnej beznádeje . Temer neprijateľné, keď sa vymkne z tohto prostredia, ľudský tvor Liz a vďaka svojmu vysokému intelektu prerazí do civilizovaného sveta. O tomto rozpráva táto pôsobivá dráma, skvele zahraná s kvalitnou dramaturgiou a výpravou. ()

dr.fish

Americká pohádka o tom, jak se děvče z rodiny narkomanů vyhrabe až na studium Harvardu. Můžeme se na příběh dívat ze dvou stran. Z cynického pohledu nejde o nic víc, než klišoidní americké story o holce, která navzdory všem příkořím využila vymožeností systému, chytla se "záchranného sociálního lana", přes všecky handicapy se vyhrabala až na vrchol pomyslné společenské pyramidy- na Harvard. Na druhý pohled ale film nabízí daleko víc. První polovina filmu je poměrně dost drsná, postavy pohybující se okolo Liz (rodiče a sestra) jsou skvěle napsané i zahrané. Jde o celkem dobré vyprávění o životě v kanále. Druhá polovina filmu už je tak trochu z říše pohádek, ale právě díky těmto pohádkám se najdou sponzoři, kteří z měšečku vytřepou dolary na nějakou nadaci či rozpočtovku. Film je nepochybně zlidštěn, zjednodušen a "zpřístupněn" většině diváků, ale i v této shovívavé formě je docela drsný. Většina zdejších uživatelů se sice nenechala strhnout, ale já oceňuju zejména řemeslné zpracování a přístup k látce jako takové, to mne do filmu vtáhlo okamžitě po začátku, a už nepustilo. Thora Birch svou roli zvládá s jistotou málo vídanou. Její výkon v http://www.csfd.cz/film/11113-prizracny-svet/ ani v Americké kráse nebyl náhodným výkřikem. A i v případě "Harvardu" dokázala filmu dát punc uvěřitelnosti a to je to nejdůležitější. Je snadné být cynikem a tento film "sundat", ale já mám dobré pohádky rád....75% plus hvězdička za Thoru Birch. ()

• Skutočnú Elizabeth sme mali možnosť vidieť vo filme ako sociálnu pracovníčku. (Karush)
  • V roku 2000 požiadala Elizabeth o štipendium redakciu New York Times, ktorá sa snažila pomáhať deťom prekonávajúcim v živote nejaké prekážky. Čitatelia novín boli tak dojatí jej príbehom, že darovali ďalších 200 000 dolárov. Žiaľ, o rok neskôr ukončila štúdium na Harwarde, pretože sa chcela starať o chorého otca, a tak prestúpila na inú školu, ktorá bola bližšie. Otec však napokon podľahol AIDS ku koncu roka 2001. Elizabeth sa nakoniec vrátila na Harward, kde dokončila štúdium a snažila sa o získanie doktorátu z klinickej psychológie, aby mohla pomáhať ľuďom vo všetkých oblastiach života. (Karush)
  • Liz Murrayová je desať rokov po tom, čo sa jej príbeh dostal do New York Times, riaditeľkou Manifest Living, spoločnosti, ktorá pomáha zmeniť životy druhých. (Karush)