Hra na oliheň

• Južná Kórea Ojingeo geim (viac)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (10)

Série 1 (2021) (S01)

První řada seriálu přinesla velké množství násilí páchaného na lidech, a protože závěrečné titulky byly korejské, netuším, zda v nich bylo uvedeno, že ve skutečnosti nebylo ublíženo žádnému herci/ herečce. Seriál je to bezesporu zajímavý; na své si přijdou milovníci násilí i spíše filosofické typy, protože v některých případech už to zavánělo Sofiinou volbou. Buď, jak buď, vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby se podobná hra uchytila i v reálu, protože by jistě neměla nouzi o sponzory ani o účastníky. Myslím, že by se dokonce našla spousta dementů, kteří by oželeli i finanční hotovost, jen kdyby jim bylo umožněno streamovat průběh soutěže. A kdyby takový jedinec některou z her neprošel, jsem si jistý, že by mě to nikterak netraumatizovalo. První sérii hodnotím každopádně jako vydařenou, přestože občas zahaprovala logika (to vejce mi nejde z hlavy), a vřele doporučuji každému divákovi, aby si sám sebe představil v situaci soutěžícího. Já jsem to udělal a byl to fakt zajímavý zážitek. Kromě dvou Korejek a dědy jsem si nikoho neoblíbil, přičemž hlavního hrdinu jsem vůbec nemusel; jeho proměně z totálního zmetka v citlivého humanistu jsem fakt nevěřil. / Poučení: Chceš-li hrát hru, v níž s prohrou přichází smrt, zapomeň na svědomí. ()

Červená, zelená (2021) (S01E01)

První epizoda mě zpočátku nebrala tak, jak jsem očekával; sledoval jsem vlastně jen příběh dalšího tragéda, který svými pokusy vytlouct klín klínem dokonale naplňoval definici šílenství. Vůbec jsem netušil, proč mě tolik lidí nabádalo k tomu, abych se na seriál podíval. Došlo mi to až v poslední třetině. Když se to vezme kolem a kolem, příběh není zrovna originální; Kingovy (vlastně ještě Bachmanovy) knihy Dlouhý pochod (1979) a Běžící muž (1982) tu byly přece jen o něco dřív, Japonci mají Battle Royale a Američané Hladové hry, ale s tím jsem neměl problém. Něco mi říká, že si u seriálu přijde na své mé malé, sadistické já, které po delší době vykouklo z temnoty, v níž přežívá, a mlsně se olízlo. / Poučení: Čtvereček je víc než kolečko. Budu si dávat pozor, pod co otisknu svůj palec. ()

Peklo (2021) (S01E02)

V tomto případě jsem šel s hodnocením dolů, protože tvůrci potřebovali téměř hodinu na to, aby mi do detailu vysvětlili, proč vstupovat podruhé do téže řeky (jenže ona už je stejně jiná- však víme- tempus fugit a voda taky), a mě to chvílemi moc nebavilo. Tedy, abych to vysvětlil, děj nebyl úplně špatný, ale ve chvílích, kdy se mi Korejci snažili hrát na city, jsem už najednou nebyl cílovkou. Mě se tyhle citovky příliš nechytají; už jsem asi příliš opotřebovaný životem na to, abych ronil slzy nad osudem lidstva. Od té doby, co je ze mně mrzák, už se mě pokoušelo oškubat nemálo zmetků, kteří to se mnou samozřejmě mysleli dobře, takže jsem se musel zatvrdit, a tím pádem se příliš nedojímám. / Poučení: Čtvereček je více než trojúhelník. Trojúhelník je nebezpečnější než kolečko. Nikdy nepřísahej na život své matky, jinak dostane cukrovku. ()

Muž s deštníkem (2021) (S01E03)

Třetí epizoda mě z dosud viděného bavila nejvíc. Jak už jsem dříve naznačoval, jakási má zvrácená část si užívá tyhle hry se smrtí, takže jsem uvítal, že se děj vrátil zpět na ostrov. Soutěžících je tentokrát méně, výhra je nižší, zato se začínají rýsovat charaktery. Zajímalo by mě, kdo soutěž sponzoruje, protože by ten komplex včetně geometrického personálu musel stát majlant. Já bych nechtěl platit ani účet za vystřílenou munici. / Poučení: Kolečko je předposlední v místním potravním řetězci. Z každé situace se dá (při usilovné snaze nebo bohaté praxi) vylízat. ()

Drž se týmu (2021) (S01E04)

Čtvrtý díl byl bezpochyby zajímavý. Tvůrci jasně poukázali na to, že se při správné motivaci v mnohých lidech probudí sobecké hovado (sebe z toho nevynechávám, aby si někdo nemyslel, že tu moralizuji), a pořádně naplněné prase je hodně silnou motivací. Noční bojovka mě ale příliš nenadchla; sledovat téměř dvě stovky lidí, jak se snaží potmě odživotnit, mi nepřišlo příliš zábavné a Korejci rozhodně nevylepšili situaci tím, že se u mě snažili vyvolat epileptický záchvat. Závěrečná soutěž už mě zase bavila; když už umřít tak podle jasných pravidel. Největší otázka ale zůstala nezodpovězena. Jak dostanete moták do vejce bez narušení skořápky? Tuším, že se tu někde vyskytuje zkorumpovaná slepice. / Poučení: Nikdy jsem neměl rád společné noclehárny a ukazuje se, že mám správné instinkty. Je sice fajn slyšet o vítězství ducha nad hmotou, ale až se na vás požene stodvacetikilový chlap s kladivem, zdrhejte. Přemýšlet můžete později. Tedy pokud běháte rychle. ()

Férový svět (2021) (S01E05)

Očekával jsem další smrtonosnou dětskou zábavu a místo toho byla tato epizoda křížencem mezi květnovým povstáním a bondovkou. Vysvětlím. Stavěly se barikády, držely se hlídky a zároveň probíhalo jednomužné pátrání v utajení. No, v utajení... Všechny různé aktivity, k nimž dochází na monitorovaných chodbách komplexu, mi přijdou fakt zvláštní a vyvolávají jasné otázky. Jestliže jeden čtvereček kontroluje všechny vnitřní kamery, co dělá dalších dvacet čtverečků před svými monitory? Hrají nějakou onlajnovku? Nějak mi to hlava nebere. / Poučení: Přemotivovaný korejský chirurg může být nebezpečnější než ebola. V Koreji je zjevně akceptovatelnější nekrofilie než homosexualita. ()

Kganbu (2021) (S01E06)

V šesté epizodě se brutálně hrálo na city a s překvapením musím konstatovat, že mi to výrazně nevadilo. Což je divné. Taky jsem měl tentokrát pocit, že všechno to zabíjení a umírání stálo poněkud v pozadí a že v tomto dílu šlo o něco úplně jiného. A protože se to tvůrcům podařilo velice dobře vyzvednout, hodnotím epizodu plnou palbou, přestože přes slzy ještě moc dobře nevidím:-) Když jsem ještě jako malý usoplenec tuhle hru hrál (ano, videohry tehdy u nás ještě nebyly), prohrát duhovku bylo těžkou osobní tragédií. Ani nevím, která hrozba by mě tehdy stresovala víc. Ztráta duhové kuličky (spojená s posměchem) nebo kulka do hlavy? Čert ví, děcka přemýšlí jinak. / Poučení: Jsi-li svině, drž se toho; i kdyby ses změnil, nikdo ti neuvěří. Překročíš-li ze severu osmatřicátou rovnoběžku, už neriskuj, štěstí sis už vybral. ()

VIP (2021) (S01E07)

Hbitě využiji hry, kterou jsem právě viděl, a prohlásím, že tohle bylo šlápnutím vedle. Což o to, soutěž jako taková byla nervy drásající (pro účastníky) a znovu došlo na to, co a koho jsou hráči ochotni obětovat, když hrají o svůj život. Potud byla má spokojenost značná. Ale proč tvůrci přišli s těmi VIP? Myslím, že každému divákovi musí být od počátku jasné, že se jedná o zábavu pro životem znuděné pracháče, takže nebylo nutné cpát nám to polopaticky až pod nos. Zvířátka byla pro mě prostě otravná, vůbec nic mě na nich nebavilo, a podle mého názoru šlo pouze o zbytečnou vatu, která jen natahovala čas a otravovala mě. / Poučení: Vždycky měj alespoň dvě skleněnky. Pozor na klíšťata. ()

Bílý kůň (2021) (S01E08)

Osmá epizoda byla taková úspornější, no, ani není divu. Zajímavé je spíš to, že mě i přes svou úspornost bavila více než předchozí díl. Jako heterosexuál se ale cítím být tvůrci diskriminován. Nejdříve se hrály kuličky, teď přišlo to, co přišlo, a seriál je ochuzen o dvě Korejky, na které se mi hodně dobře dívalo. Navíc jsem narazil na dvě záležitosti, s nimiž nejsem úplně v pohodě. Tou první byla střelba na tlakovou láhev; já tedy chápu, že ne každá musí explodovat, ale ani tak bych na ni z metru nestřílel. Podstatnější podivností byl pro mě ale střep. Když kompletně oblečeného člověka zasáhne kus skla, jak si dokáže sundat tričko, aniž by ten střep vytáhl? To by nedal ani Houdini. Znovu jsem si tak vzpomněl na moták ve vejci. / Poučení: Pokud ti po večeři zbude stejkový nůž, jde do tuhého. Nevěř ani člověku, který ti daruje ledvinu. 4*- ()

Jeden šťastný den (2021) (S01E09)

Pokud mám být upřímný, finále mě poněkud zklamalo. Ukázalo se totiž, že byl můj prvotní dojem z hlavního hrdiny naprosto správný, a jsem tedy rád, že jsem si k němu nevytvořil kladný vztah. Odhalení tvůrce hry mě na druhou stranu pobavilo velice velmi a byl bych mnohem raději, kdyby závěr probíhal v tomto cynickém duchu, než aby se utápěl v přílišné sebekritice a volání po morálních hodnotách. Po osm epizod měli diváci možnost sledovat, jak funguje pud sebezáchovy, tak proč si ve finále hrát na to, kdo je lepším člověkem. Dnes je všude plno lidí, kteří se buší do hrudi se slovy: "Já bych nikdy atd., atd.", ale jsou to z valné většiny lidé, kteří nikdy nemuseli udělat opravdu těžké rozhodnutí pod velkým tlakem. / Poučení: Chceš-li změnit barvu vlasů, důkladně si to promysli. Několikrát. Nasadíš-li život pro obrovskou finanční částku a vyhraješ, nebuď debil. ()

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

Překonalo Prime Video od Amazonu Netflix?

04.12.2022

Mezi největší streamovací služby se typicky řadí Netflix, Disney+ nebo HBO Max, často se ale zapomíná na poměrně zásadního hráče - Amazon Prime Video. Pravda, je pro to několik dobrých důvodů: jeho… (viac)

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

Fanoušci Marvelu pociťují únavu, tvrdí nová studie

20.11.2022

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

Seriál Star Wars: The Acolyte rozšiřuje obsazení

09.11.2022

Zatímco v těchto dnech na Disney+ stále ještě bojuje o diváckou přízeň Andor, což se mu podle vesměs pozitivních reakcí diváků poměrně dobře daří, mezitím už začíná i natáčení jednoho z dalších… (viac)