Hra na oliheň - Série 1 (2021) (séria)

Červená, zelená (S01E01)

(epizóda)
  • Južná Kórea 무궁화 꽃이 피던 날 (viac)
Ukážka z filmu 1

S vidinou snadného výdělku se švorcový a zoufalý Ki-hun zúčastní tajemné hry. Už před prvním kolem je ale jasné, že se bude dít něco strašného, co nikdo nečekal. (Netflix)

Frajer42

Trošku se přidám ke zdejšímu hodnotitelstvu. Jsem rovněž velmi zvědavý, jestli tento díl některý z nadcházejících trumfne. Laťka byla nastavena opravdu velmi vysoko. Už seznamovací úvod dílu byl velmi solidní, ale to co si pro nás tvůrci připravili v závěru, to bylo něco neskutečného. Velice originální dílo, které je po audio vizuální stránce vymazlené k naprosté dokonalosti. [85 %] ()

Eliott

Měl jsem poměrně vysoká očekávání a možná i proto jsem se zprvu výsledku tolik obával. Nicméně si seriál skutečně zaslouží veškerou pozornost, která se na dílo v poslední době soustřeďuje! První epizoda byla výborným úvodem do děje. Letmo jsme se seznámili s hlavní postavou a hbitě se přesunuli na herní místo, kde soutěžícím celkem rychle dochází, že vyhrát nebude vůbec jednoduché! Když vidím jaká bomba je již pilotní díl, nuž nemohu se dočkat zbylých epizod. PS: Jen pro představu 1 česká koruna má hodnotu 54.2 jihokorejských wongů, takže průměrné dluhy soutěžících nedosahovaly žádných astronomických hodnot. ()

Kaka

Co zprvu vypadá jako low-life drama průseráře a gemblera se postupem času překlopí do sick game, která vrcholí infernem v podobě první hry. Jestli tohle je korejský mainstream, ta potěš pánbůh co bude následovat. ()

Radko

Vyskúšanie v malom, čo môže následne fungovať celospoločensky (globálne). Teda zbaviť sa problematických večných dlžníkov, životných a biznisových stroskotancov. Veď veční gambleri ubližujú rodine, štátu. Zbaviť sa problémovej chudoby - nechcenej, špinavej škvrny úspešného kapitalistického príbehu. To je zmyslom prvej časti (pankáči Dead Kennedys už v roku 1980 mali pieseň Kill The Poor /Zabi chudobu/ o plánoch buržujov vyhladiť všetkých biednych a nezamestnaných).  Ide o koncept v duchu hesla - sú to nímandi, dole s nimi. Nech zdochnú. Navyše s bonusom - v objatí adrenalínovej hry má zanedbateľné promile má právo na výhru. Poznámka: Autorom jeden plus patrí. Ukázali to, čo dnes trápi vládnucich mocnárskych zmrdov. Dnes totiž už robotníci a lúza neznamenajú v porovnaní s minulosťou žiadnu silu, ktorú kapitalisti potrebujú. Technológie a automatizácia výroby postúpili natoľko, že drvivá väčšina ľudstva, predstavujúca v minulosti silnú a dôležitú triedu robotníctva, je jednoducho nepotrebná. A tak mocní hľadajú spôsoby ako sa ich zbaviť. Spôsob "odbremenenia a vyčistenia" zemegule od ľudí. Cieľ: vznik novej, slobodnej komunity vyvolených. Noví Adamovia a Evy (starostlivo vybraní dnešnou elitou) na planéte Zem, radikálne odľudnenej, skutočne zelenej a rajskej, vytvoria radostný, prírodný a eko životný priestor pre kontinuitu dnešných elít a ich potomkov. Ostatní nech podochnú. Bárs aj prostredníctvom fejkových smrtiacich hier naočkovaných akokoľvek (médiami, hrami, vojnami, lekármi, zákonmi). ()

castor

Jihokorejské bankovky mají zatraceně hodně nul. Ale právě nedostatek wonů po kapsách má dlouhodobě jistý Song Ki-hun, který nastoupí do dodávky a probudí se až uprostřed opuštěného ostrova s číslem 456 na zádech a spolu s dalšími chronicky nespokojenými zoufalci. A tak trochu si zahrají pár dětských her. Nespokojení jsou, ale chcípnout ještě nehodlají, i když na někoho z nich na konci čeká pohádková výhra. Rychle (ale určitě ne zadarmo) získané peníze jsou pro ně jedinou možností, jak si urovnat vlastní bytí. Senzace možná, já zatím nikam neskáču. ()

Big Bear

Hmm... Asi nejsem mainstream. Otázkou je co s tím, zda je to dobře nebo ne. Hra na oliheň se mi totiž ani trochu nelíbí. A docela zírám na místní hodnocení.  Jednak je to vykradené Battle Royale (které se mi také nelíbilo) a také Hunger Games. Ne, já opravdu nejsem třasořitka a outlocita, kterému by ve filmu vadilo zabíjení nebo krev. Viděl jsem už lecos a dokonce i filmy u nichž jsem váhal zda se tu k nim veřejně komentářem nějak hlásit. Ale tohle je prostě obyčejný film o explicitním násilí samozřejmě jakoby zabalený do psychosondy chování jedince a společnosti ve  vyhrocené situaci. Diplomacie, spojenectví, ukázka povah když jde o kejhák... Asiaté jsou fakt divní. O Japoncích je jejich brutalita známá ale že i JK,  to mne překvapilo.  Lidi vždycky měli rádi krev. Kupovali si lístky na popravy a za místa v prvních řadách se muselo dokonce připlácet páč tam bylo vidět z popravičky nejvíc. Od těch dob co popravy zmizely z náměstí měst na nádvoří věznic ubylo možností na krvavou podívanou.  A z těch nádvoří posléze vymizely úplně, tedy pokud nenavštívíme nějakou pokrokovou bohatou zemi jako třeba Saúdskou Arábii nebo naopak středověkký Afghán.  Lidem z blízka viděné násilí na bližním svém zkrátka chybí. Naštěstí tu jsou filmaři s možností tvorby alternativních světů, kde je povoleno téměř vše. A tak lze snadno ukojit touhu mas po krvi. A tady se kucí od filmu sakra trefili, když čtu ty nadšené komentáře jaká supr vyvražďovačka tenhle seroš je... Jinak si úspěch téhle podivnosti opravdu neumím vysvětlit. Co zaujalo byly interiéry a aréna. Dál s tím čas ztrácet nebudu. * * ()

Anderton

Slušne vystavaná expozícia, ktorá nám predstavuje hlavnú postavu. V jej situácii by asi nechcel byť nikto z nás, ale ako sa ukáže, chlapíkova nepodarená povaha a začarovaný kruh dlžôb sú podstatou toho, prečo sa dostal do hry. V tretej tretine sa dostávame už do samotného komplexu a v záverečných minútach spoločne s postavami zisťujeme, že sa tu hrá skutočne o život. Takto má vyzerať pilot seriálu, ak chcete nalákať čo najväčšie publikum. Len vám môže mierne prekážať, že tá hlavná postava je iba jedna a nesledovali sme expozíciu ešte, povedzme, s ďalšími dvoma postavami. ()

SOLOM.

Po delší době jsem měl chuť se zas podívat na nějaký ten seriál a jelikož jsem na tohle slyšel ze všech stran samou chválu, rozhodl jsem se do toho jít. Byla mi slibována neskutečná pecka, ze které se posadím na prdel, ale po prvním díle se tak rozhodně nestalo. Netvrdím, že šlo o špatnou podívanou – jen mě to zas až tolik nebavilo, jak bych čekal. Úvod a seznámení se zřejmě hlavním hrdinou (moc informací jsem si o tom nezjišťoval) lehce nudí, navíc mi ten frajer zrovna extra sympatický nebyl. Potom se jde na věc – hurá 456 bezdomovců, feťáků, zlodějů a zadlužených kokotů – ženských si jde zahrát o velké peníze. První hra by nebyla špatná (prvních pár výstřelů, panika, zoufalý pokus se za tu zkurvenou čáru dostat – jo to bylo fajn), jenže bylo potřeba 2/3 pozabíjet hned ze startu a po chvilce to začala být nuda a já měl strach, že budou hned všichni tuzí…No uvidíme, co přinesou další díly.55% ()

HellFire

Úvodní epizoda mě k dalšímu sledování nijak zvlášť nenalákala. Hlavní hrdina má jednu polohu rozzlobeného muže, který každou druhou větu řve z plných plic (ačkoliv stejně se chovají i ostatní). A ono „překvapení“ co se týče her snad muselo být každému jasné už dávno předem. Vyřazení neznamená, že hráč odejde, ale že bude zabit. ()

Necrotongue

První epizoda mě zpočátku nebrala tak, jak jsem očekával; sledoval jsem vlastně jen příběh dalšího tragéda, který svými pokusy vytlouct klín klínem dokonale naplňoval definici šílenství. Vůbec jsem netušil, proč mě tolik lidí nabádalo k tomu, abych se na seriál podíval. Došlo mi to až v poslední třetině. Když se to vezme kolem a kolem, příběh není zrovna originální; Kingovy (vlastně ještě Bachmanovy) knihy Dlouhý pochod (1979) a Běžící muž (1982) tu byly přece jen o něco dřív, Japonci mají Battle Royale a Američané Hladové hry, ale s tím jsem neměl problém. Něco mi říká, že si u seriálu přijde na své mé malé, sadistické já, které po delší době vykouklo z temnoty, v níž přežívá, a mlsně se olízlo. / Poučení: Čtvereček je víc než kolečko. Budu si dávat pozor, pod co otisknu svůj palec. ()

ALIENka_

Saakra, ani nevíte, jak jsem teď ráda, že jsem se do tohohle seriálu pustila! Korejská kinematografie je skrytej poklad, fakt že jo. A stojí za to se do ní vrhnout (takže pro ty z vás, co ještě pochybujou, vezměte mě za slovo a pusťte se do toho)! Ten styl, jak je to natočený, je hrozně osvěžující, hlavně když jsou kolem vás pořád jenom samý americký filmy (čas na filmovou revoluci?). A vypadá to hrozně zábavně! Můžete mi říct, proč jsem nezačala koukat na korejskou produkci dřív? Oni mají tak originální nápady! Představte si, že vás odchytne tajemnej chlápek v metru, dá vám pár facek, prachy a vizitku. A protože jste totálně na mizině, tak nakonec skončíte v šílený hře, co vypadá jako reality show, akorát s tím háčkem, že je na život a na smrt. Hlavní postava je hroznej sympaťák a už teď mu fandím, aby to vyhrál. A to že je tam i jeho brácha mě fakt překvapilo. To jsem teda zvědavá, jak se to vyvine! A doufám, že zjistíme, kdo za tím vězí. Ale teda zapamatovat si ty jména bude strašný. Jak to tak vidím, asi si spíš zapamatuju čísla. Já si ani nepamatuju, jak se jmenuje hlavní postava. (╯°□°)╯A ten starej děda je boží, ten se tam jde vyloženě pobavit. Není to ta pravá sranda, když při hraní dětskejch her nemůžete umřít, ne? Hodnocení: dlouho jsem neviděla něco tak šílenýho a zábavnýho/10 ()

Marcos22

❗SPOILER "Klasický úvodní seznamovací díl, ve kterém je divákovi představena postava Pan Song Ki-huna a první hra s názvem "Červená, zelená". Ohromný potenciál seriál zazdívá hned na úvod, když namísto postupného seznamování s osudy jednotlivých postav, pro navázání citové vazby s divákem, se seznámíme s osudem pouze jedné z nich a ihned následuje vhození do ratingově nepřístupnější Hunger Games. Věčná škoda, že například pět úvodních dílů neseznamuje diváka pouze s příběhy jednotlivých postav a následně nepřikročí ke hrám. I přesto dávám za silný úvod čtyři hvězdy." 👍❗ ()

Wiikii

Zajímavý rozjezd, mně se líbil. Sice tenhle seriál má odér mainstreamové "dokonalosti" a všichni o tom mluví, byť je to Battle royale či Cube a stále nedokonale propracované, nýbrž beru to jako Netflixový servoš, takže dokonalost od toho nečekám a i díky tomu je to pro mě super počin... ()

honajz2

Já se na to původně ani nechtěl dívat, z obrovského strachu že mě čeká druhé Alice in Borderland, jenže mi to všichni přátelé, co to viděli, neustále strašně doporučovali a všichni z toho byli nadšení, včetně jednoho velmi dobrého kamaráda, který má dost náročný vkus. To už jsem si říkal, že bych to asi risknout mohl a tak jsem se odhodlal si konečně pustit jako pilot. A zatím teda (aspoň za mě, vidím že jsem dost v menšině) nic moc. Celý ten díl trvá hodinu, přičemž by se vše v něm dalo bohatě shrnout do max. 40 minut a nic by se nestalo. Navíc to na mě působilo dost průměrně, s průměrnou atmosférou a s průměrnými postavami. Zápletka by však nějaký potenciál mít mohla a rozhodně je to několik levelů inteligentnější, než Alice in Borderland, navíc tady v hlavní roli nejsou žádní připitomělí teenagery, ale lidé, kteří se do toho... prostě povahově hodí, řekněme. Proto, i když mě to zatím nijak zvlášť nezaujalo, tomu ještě dám šanci. Navíc mi taky všichni říkali, že to mám minimálně do čtvrté epizody vydržet, že se to tam prý pořádně rozjede, tak si počkám a uvidím... 3* ()

Lenka.Vilka

První díl naprosto super. Působil i dost fakt, že první polovinu jsem se skoro nonstop smála. Takže to suprově vtáhlo díky hlavní postavě: tak trochu trouba, věčný smolař. Kdo by s ním nesoucítil?! Právě proto mě to vážně bavilo a díl je proto moc fajn. Ale. Nedávno jsem konečně viděla Alice in Borderland, kde si to každý tak trochu rád přirovnával právě tady k olihni. A musím říct, že po prvním díle jsem byla vtažená mnohem víc do Alice, přestože topový kvality to rozhodně má obojí. Tak snad se k tomu v dalším dílu přidají i ty ostatní přidaný hodnoty. Zatím je to výhra o prsa čínský atletky (smí se to ještě říkat?), tak snad se srovnají skóre a bude to vyrovnaně, ať jsou šťastný úplně všichni  :) ()

Martrix

Je legrační sledovat, jak spousta lidí až teď zjišťuje, že je korejská kinematografie na vysoké úrovní. Mám už schroustaných vcelku dost filmů i seriálů a ani jednou jsem nebyl vysloveně zklamaný. A teď to nebude jinak. I když to zní pro mnoho lidí odpudivě, tohle sociální drama opravdu píše. Tam kde amíci vaří tupou, ale efektní vybíjenou plochých postav, napálí Korejci uvěřitelnou, lidskou a současně zábavnou sondáž lidí, kteří jsou na úplném dně. Co udělají, když dostanou příležitost obrovské výhry? Ale jen to by bylo primitivní. Tvůrci vás přimějí přemýšlet, jestli si to zaslouží, jestli je opravdu tak zvrhlé nasypat do mlýnku na maso směs gamblerů, slabochů, looserů, ale taky lidí s pohnutým osudem... . Přimějí vás se zamyslet nad vlastními hranicemi... . Ale dělají to vcelku nenápadně, nemoralizují a hlavně...nepodbízí se divákovi a nesnaží se o emocionální protlak. Místy je to odlehčené, pak z toho až mrazí, ale především to není předvidatelné. A to mi u drtivé většiny současné produkce opravdu chybí. Z první epizody jsem nadšený. Po dlouhé době jsem bez rozmyslu zapnul další epizodu a těším se na pokračování. Ten hype, který kolem tohoto kousku vznikl, není ani trochu neoprávněný. Pro fandy korejských filmařů je to povinnost. ()

Remivsremi

Asie upgraduje žánr battle royal. Po Japonsku se tentokrát o slovo hlásí Korea. A je to znát od první minut odkud tento počin přichází. Pokud jste korejskou kinematografii nepolíbení, může vás první půl hodina dost zaskočit. Neustále přehrávání, emoce vyšponované na maximum, explicitní násilí. Tradiční prvky se nezapřou. Druhá polovina a samotná hra zaujme i překvapí. Zatím to ale není nic výjimečného. ()