Inšpektor Lynley: V mihu oka

(TV film)
  • Česko Případy inspektora Lynleyho: V jediném okamžiku (viac)

Inšpektor Lynley (Nathaniel Parker) a seržantka Haversová (Sharon Small) je dvojica, ktorá má neobyčajné danosti navzájom sa takmer dokonalo dopĺňať. Lord Lynley so skvelým vzdelaním a honosným pôvodom má nos na akékoľvek zákulisné intrigy a seržantka Haversová, pochádzajúca z ťažkých sociálnych pomerov, má pre zmenu nos na ľudí. A aj keď na prvý pohľad sa zdá, že tým dvom to nemôže klapať za žiadnu cenu, pravdou je presný opak... (oficiálny text distribútora)

sportovec

Z toho, co jsem doposud viděl, doposud nejpropracovanější film, který naznačuje, proč se nesourodé duo nedokáže bez sebe obejít. Propojení hned několika velkých témat devadesátých let a vlastně i naší současnosti propůjčuje tomuto dílu neobvykle velkou míru autentičnosti. Tragický závěr, silná, psychologicky dobře domyšlená a natočená scéna, propojení hned několika tragédií - i životní tragédie "bosenského spratka", dívky, jíž vyvraždili v nesmyslné občanské válce celou rodinu - je korunou dobře rozehraného scénáře. V každém případě je na co se dívat a o čem přemýšlet. ()

Crocuta

Tvůrcům série se konečně (i když dost lacině) podařilo zbavit se postavy Helen (Lynleyho femme fatale), se kterou si už evidentně nevěděli rady (však ji už také hrála druhá herečka, poté co její původní představitelka jí měla plné zuby). Hlavní zápletka této epizody je navíc okopírována z cyklu "Hlavní podezřelý" - konkrétně z dílu "Poslední svědek" - zlý Srb (samozřejmě vrah páchající genocidu, který se naštěstí chová jako idiot) pronásleduje svědky svých starých zločinů (britský novinář a hodná bosenská muslimka) ve Velké Británii, kde ovšem prozíravá policie prohlédne mimikry balkánského řezníka a zlo je odhaleno a potrestáno. "Případy inspektora Lynleyho" hodnotím zpravidla dost vysoko, neb mám britské detektivky rád, Tomiho a Barbru zvlášť, ale za tuhle snůšku klišé, nepůvodnosti a psychologické nevěrohodnosti si u mne "V jediném okamžiku" vysloužilo s odřenýma ušima 2 *. (Původně jsem dal odpad, abych vyrovnal přemíru kladných hodnocení, ale to by přece jenom nebylo fér). ()

filmmovier

Tragický, emocionální závěr a celkově jeden z nejlepších dílů seriálu, což je v tomhle případě pořád na silnější čtyři hvězdy. Vyšetřování je ovšem tentokrát mimořádně působivé. Britský standart, takže dobré. 75%. ()

type_B

Trochu divný díl. Helen i Lynley jsou až takoví moc empatičtí. Chování Helen je v závěru až trochu přehnané. Ale jinak standardní anglická detektivka - tedy za 4, protože průměr amerických "vědeckých" seriálů stále převyšuje. ()