Willy Kufalt

Filmy Jeana-Pierra Mockyho vyhlížím pokaždé s napjatým očekáváním. Jednou mě tento režisér dokáže úplně nadchnout, jindy mě vyvede z míry natolik, až se uprostřed jeho neotřelých tvůrčích záměrů cítím ztracen. A někdy mi nabídne i průměrný film svého druhu, který se mi zdá pomalu nehodný takto osobitého tvůrce. V této temné detektivce jsem režisérův rukopis dlouhou dobu nepoznával, svůj tradiční styl plný groteskního nádechu a podivných postav s podivným chováním zde Mocky hodně utlumil ve prospěch napínavé atmosféry a dokud se zde nezačal vícekrát objevovat televizor, na němž některá z postav sleduje Mockyho starší horor Litan, asi by mě v tom vážně nenapadlo hledat zrovna Mockyho. Myslím, že přirovnání filmu Černá jako vzpomínka na IMDB k tvorbě spisovatelské dvojice Bouileau – Narcejac (Ďábelské ženy, Vertigo) je dost výstižné, i tento mysteriózní příběh v první řadě stojí na zcela nečekané závěrečné pointě, do níž dění plné podivných záhad (či spíše jedné stupňující se záhady) vyústí. Podobné filmy můžou znament risk pro případné druhé zhlédnutí, kdy už nemají moc šancí diváka nadchnout i opakovaně. Mocky sice dokázal s nízkým rozpočtem rozehrát slušný thriller, který nenudí, nepostrádá jistou atmosféru ani svižné tempo, ale narozdíl od H-G. Clouzota v zmiňovaných Ďábelských ženách nedokázal naplnit veškerý zbytek před pointou po stránce atmosféry i dalších prvků až tolik zajímavě, abych se měl k filmu chuť vrátit a vychutnávat si ho i přes znalost závěrečné pointy. Třeba se mi to časem v hlavě ještě rozleží, ale zatím Černá jako vzpomínka v mých očích nepřekročila stín malé žánrové jednohubky a Mocky rozhodně natočil i spoustu lepších filmů. Milým překvapením je pro mě výkon Jane Birkinové, která se za těch 30 let od pouhé modelky předvádějící na plátně svou krásu dokázala postupně vypracovat na skutečně dobrou herečku. [70%] ()

PAGE

Na začátku filmu, je brutálně zavražděna malá holčička, její vražda není nikdy objasněna a po sedmnácti letech, udeří vrah znovu... Velice zdařilý thriller, nepostrádající napětí a tajemství. Zápletka je výborná a konec nečekaný. Mám rád Sabine Azéma i Birkinovou, takže pro mě to byla filmová lahůdka. ()