30 dní ze života českého dozorce

(TV film)
  • angličtina 30 Days in the Life of a Czech Warden (festivalový názov)

Po úspěšném, na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava oceněném, dokumentárním seriálu Uzamčený svět, se režisér Karel Žalud ještě jednou vrací do prostředí vězení. Nyní v něm sleduje příběh Dana Laufa, mladého dozorce působícího v malé věznici v Teplicích, který odjíždí od své těhotné ženy na 30 dní na výpomoc do velké věznice ve Stráži pod Ralskem. Zatímco v Teplicích je málo vězňů a nepatří k těm nebezpečným, takže je s nimi možné i vytvářet obrazy, ve Stráži pod Ralskem je dlouhodobě podstav pracovníků. Dan si musí zvyknout na fyzicky náročnou práci, která probíhá nejen v rychlosti, ale i v psychickém stresu. Na jeho osobním příběhu režisér Karel Žalud ukazuje nejen pro diváky neznámé prostředí a specifické nároky jeho povolání, ale také nahlíží problémy současného českého vězeňství. (Česká televize)

Marze

Dokument je ke shlédnutí v archivu České televize. Na vysoké škole jsme měli předmět Kriminologie, ale na exkurzi jsme šli do Pankracke vazební věznice. ()

slunicko2

Do věznice ve Stráži pod Ralskem tedy rozhodně nechci. Ani jako dozorce. 1) Film je jakýmsi dokončením seriálu Uzamčený svět._____ 2) Kontrast proti přátelskému a relativně útulnému prostředí (přinejmenším podle autorů dokumentu) vazební věznice v Teplicích je markantní. ()

mira007

Český dokument, který výborně těží z kontrastu sluníčkářské věznice v Litoměřicích a chánovsky působící Stráž pod Ralskem, kam nastupuje na třicet dní výpomoci jeden mladý dozorce. Zajímavý náhled do českých věznic, ikdyž tak nějak z rychlíku. ()