Káčerovo

• Česko My z Kačerova (viac)
USA, (1987–1990), 36 h 40 min (Minutáž: 22 min)

Hudba:

Ron Jones

Alan Young, Russi Taylor, Chuck McCann, Terence McGovern, Frank Welker, Hal Smith, Hamilton Camp, June Foray, Peter Cullen, Tress MacNeille, Kathleen Freeman (viac)

Príbehy strýka Držgroša a jeho mladých synovcov, ktoré zažívajú na cestách po celom svete. (BoncheR)

DaViD´82

Kačerov jak hurikán, k vám už míří.... Znělka, která byla zárukou neuvěřitelně zábavné dobrodružné "indianajonesovské" půlhodinky ve společnosti nadmíru sympatického ptactva. Většina starých dobrých disneyovských seriálů (především pak Gumídci a Rychlá rota) byla velmi dobrá, ale žádný z nich nebyl ani zdaleka tak dobrý jako právě Kačeří příběhy. A to i navzdory kolísavé kvalitě jednotlivých epizod. Většina však bez problémů obstojí i dnes bez nostalgické optiky; a co teprve s ní. ()

Galadriel

Ještě v posledním ročníku na gymplu byl strejda Skrblík největším oblíbencem jednoho mého spolužáka ;-) Prostě moc pěkná zábava pro děti. ()

Gemini

Kačerov je fajn, ale čím by Kačeří příběhy byly bez Rampy McKváka? Božské. Ale nikdo tu nezmiňuje Rafany... BTW předabovaná verze je ubohááááá. ()

Renton

Pro mě osobně jednoznačně nejlepší Disney seriál. Na tomhle jsem vyrostl a je obrovská škoda, že takové výtečné, dobrodružné a zábavné kreslené seriály už dnes téměř nejsou k vidění. Krásná vzpomínka. Seriál, který je pro dětskou duši dokonalý, ale neztrácí působivé kouzlo ani pro dospělé.. ()

Oskar

Jedna z největších tv událostí mého dětství. Strýček Skrblík byl můj idol, protože rozhodně nepředstavoval standartní model hrdiny animované tvorby (nemyslím tím jen to, že je to drůbež, ale jeho "morální profil") a moc se mi líbily i ostatní postavy - kromě do nebes zde vynášeného Rampy McKváka také Magika von Čáry, kačer Hamoun, paní Čvachtová a samozřejmě čas od času hostující kačer Donald. A co je třeba ještě ocenit, je vysoce nadprůměrný český dabing (Mirko Musil jako Skrblík, dále Karel Heřmánek, Valerie Zawadská, Lubomír Lipský, Dalimil Klapka...). Když se podíváte na dnešní dabingy v animovaných seriálech, zjistíte, že jsou nebetyčně odfláknuté. ()

Karlos80

Kultovní seriál mého dětství! Tady se nemá cenu opravdu vůbec více rozepisovat a cokoliv nového zde ještě objevovat. Pro mě jednoznačně jasná Disneyovská jednička. Vše podstatné již bylo řečeno. Jedná se o naprostý dětský Disneyovský kult generace dětí narozených v osmdesátých letech, do které bohu dík patřím i já. Úžasný český dabing, úžasná hudba navíc opravdu snadno zapamatovatelná, pěkná animace a vůbec nad vynalézavostí a nápady autorů (tvůrců) jednotlivých epizod, opravdu smekám. Vždy to mělo, tedy každá epizoda, jak dobrý nápad v podobě napínavého dobrodružství, tak i kvalitní humor (zejména v podání Rampy McKváka) a nakonec i zajímavé rozuzlení. Dobro se navzájem skvěle doplňovalo, a soupeřilo se zlem v podobě Rafanů, nebo Magiky von Čáry. To všechno dělalo z tohoto seriálu, tehdy naprostou jedničku a to nejen v zemi svého původu, ale i v devadesátých letech tady u nás. Skvělý, skvělý, skvělý. Kdo ještě neviděl tak honem rychle napravit ! Nebo bude pozdě..! V té dnešní smršti animovaných filmů téměř odevšad, má tento stále čím oslovit a zaujmout na rozdíl od jiných nevalně proslulých třeba z asijské produkce. Malá ukázka z úvodní melodie : zde. ()

monolog

Jako většina, miluju kačery z dětství. Teď na ně koukám se svými dětmi. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem zjistil, že ta posraná televize zH@vna to kompletně předabovala. Neříkám, že to je strašný, ale je to jiné a ne lepší. ()

Jara.Cimrman.jr

"Přijímáte tohoto muže za svého zákonného manžela v recesi i inflaci, v zisku i ve ztrátě, po zbytek svých fiskálních let, dokud vás bankrot nerozdělí?" Vždy jsem byl sběratel. Sbíral jsem známky, hokejové kartičky, podpisy slavných nebo puky s potisky a ve všem jsem byl úspěšný. Když jsem však poznal strejdu Skrblíka, tak jsem všechno prodal a začal jsem sbírat peníze. Nechápu to, ale v této sbírce nijak zvlášť úspěšný nejsem. Možná je to tím, že těch sběratelů je nějak moc a ti nejúspěšnější mají pod sebou dostatek materiálu k vykořisťování. Budu se muset ještě hodně učit a zrovna v Kačerově je zábavného studijního materiálu celkem dostatek. ()

flanker.27

Strýčku Klausi, totiž strýčku Skrblíku... Ovšem nejdokonalejší byl Rampa. "Píšu knihu. Slavné vraky, které jsem viděl a nadělal. - Samé stromy, křoví, španělský rytíř..." ()

gudaulin

Popkulturní klasika dětských pořadů, která je komerční sázkou na jistotu a z níž jsem nikdy nebyl na větvi. Tenhle druh grotesek účinně vytěsňuje jinou, originálnější tvorbu z televize. Po výtvarné stránce šablonovité, vzhledem k četnosti produkce vykrádající sebe sama, nenáročné. Celkový dojem: 50 %. ()

Dudek

Jeden z mých nejoblíbenějších animovaných seriálů, miloval jsem Magicu a Skrblíka, většinou je to tak, že si oblíbím záporné postavy. Rád vzpomínám na časy, kdy jsem po spatření mumie v úvodních titulkách nezamhouřil v noci oka, fakt je ale ten, že ještě v deseti letech jsem se bál všeho co - třeba jen zdánlivě - připomínalo smrt (kříže, rakve, mumie...). Více mě vyděsila snad jen mumie v Nulové šanci... No prostě parádní seriálek, jehož úvodní sekvence ve mě vzbuzovala noční můry :) ()

Segrestor

Možná jsem po letech podlehl jisté deziluzi, ale pořád nechápu ta nadšená hodnocení. Je to mírou nostalgie? Je to tím, že do ospalého Československa po 40 letech masírování úděsnou ruskou televizní kulturou vtrhl do obýváků pravý Disney se svými zkazkami o potrhlém miliardáři a my jsme vyjekli nadšením, že vidíme Ameriku a to nadšení přes to všechno přetrvalo celé ta léta? Snad jedině tím, protože je to jinak naprosto příšerný. Seriál jasně nenaznačuje, jaká je cílová věková hranice diváka. Pro nejmenší není ale určitě. Pro velké také ne, protože předkládá mnoho chyb, které pak znalého diváka jen odrazují. Mezi markantní chyby počítám třeba liknavost tvůrců při snaze vysvětlit skoky v časoprostorovém kontinuu. Jednou totiž Scrooge McDuck alias Strýček Skrblík pečuje o své synovce v naší přítomnosti (přinejmenším v roce 1987) a v okamžiku se příběh ocitá v polovině devatenáctého století, v době tzv. Zlaté horečky, kde je opět on, jen o trochu mladší. Pro tvůrce prostě 100 - 150 let nic neznamená. Dále tvůrci nerespektují základy chování materiálů, zejména zlata. Tomu přisuzují vlastnosti jiných prvků či sloučenin. V příbězích se zlato chová mnohdy naprosto nereálně. Tato pohádka naruby pak ale nejvíce trpí po stránce příběhové. Zatímco je každý odkojen na klasickém schématu, kterak chudý ke štěstí přišel, odkazují nás Kačeří příběhy zcela nelogicky do problematiky nám dosud (výhledově už však daleko bližší) neznámé, totiž té, kdy bohatý, ještě více získal. Tvůrci si přitom nelámou hlavu s tím, aby alespoň trochu dětskému divákovi nastínili problematiku kapitálu, ekonomicky orientovaný životní styl, složitosti tržních mechanismů či zákeřnost Paretova optima při militarizaci cyklické nezaměstnanosti jednotlivých mikroekonomik světa. Vůbec ne. Prostě jejich hlavní postava je dítětem štěstěny, která sama o sobě přitahuje peníze. Peníze, kterými je přitom posedlá a stává se jejich otrokem. Nemocný ten člověk (zde pohádkový kačer, který mluví a odívá se a žije v opulentním sídle ve tvaru obrovského trezoru), jenž střeží každičkou minci. Happy endem tedy pokaždé je, nikoliv poučení, ale jen další zisk majetku nebo jeho opětovné nabytí. V seriálu se pak objeví mnoho dalších postav, které nabízí různé archetypy jako nešika, idiot, starostlivá máma, děvka, kurva, kripl, dobráček, kutil, rasista, submisiv a další. Do podvědomí dětí se zkrátka snaží zasadit jednoduché schéma kapitalistického světa a vědomí, že bohatý je lepší a důležitější člověk. Svět za tímto pokřiveným zrcadlem nabízí fantazii vykoupenou samými nesmysly, které se tváří opravdově, proto více klamou. Že je to akční a dobrodružné je příliš málo, aby se to dalo zaníceně sledovat. Akce sama nestačí. Časem si bedlivý divák všimne, že té akci chybí klíčové scény a málokdy to celé dává smysl. Deus ex machina je skoro pravidlem. Ne, považuji to za nehorázný šlendrián, nepoctivou práci a nevkusnou mystifikaci nevinných dětí, věřících na poctivé investice a čestný obchod. ()

Příběhy z Kačerova se vrací

Příběhy z Kačerova se vrací

17.12.2016

Televizní kanál Disney XD se rozhodl oživit kreslenou legendu. Příští rok se na obrazovky vrátí Příběhy z Kačerova, které se mezi lety 1987 a 1990 dočkaly přesně 100 epizod. Nová verze bude mít… (viac)