Seriál Vlast vypráví příběh dvou španělských rodin z Baskicka, trvající více než tři desítky let, které byly zasaženy násilným konfliktem vyvolaným Španělskou národní stranou a teroristy organizace ETA. Život Bittori a její rodiny se převrátí vzhůru nohama v den, kdy ETA ve dveřích jejich domu zavraždí jejího manžela Txata. Skončí tak i přátelství s nejlepší kamarádkou Miren, jejíž syn je jedním z členů teroristické organizace. Obě rodiny musí čelit nejen zármutku, ale rovněž morálním paradoxům. Dokáží si jednou odpustit, dát své rozdíly stranou a najít cestu z kruhu násilí a nenávisti? Aitor Gabilondo je tvůrcem a scénáristou seriálu na motivy bestselleru Fernanda Aramburua. (HBO Europe)

Inozuka

Poslední dva díly vytáhly Vlast na plný počet. Tenhle seriál zraje jako víno a musíte si trochu zvykat na jeho trpkou a komplikovanou chuť. Způsob vypravování je pozvolný, navíc občas nepřehledný kvůli střídání časových rovin. Ale problematiku terorismu vystihuje celkem přesně s tím, že se snaží pochopit obě strany --- tedy oběti i pachatele. Problém baskického separatismu je zde znázorněn v celé své nahotě, včetně zabíjení lidí kvůli finančnímu prospěchu, i ne zrovna citlivému přístupu španělské vlády. Vedle toho je ale Vlast i studií rodinných vztahů, osamocení invalidních lidí i společenského vykořenění obětí hrůzných činů. Mnohovrstevný seriál, kterým se stojí za to prokousat ... ()

Fr

„TA ŽENSKÁ TO CHCE VĚDĚT…“ /// Drama dvou Baskických rodin, který se vinou ETA, ocitají na opačných stranách politickejch barikád… Tak je to vyprávění – rozvláčný. Ovšem tím svým pomalým tempem se mi to dostává pod kůži, ETA se na životech hrdinů podepisuje víc a víc a já chápu, jak ji lidé vnímají. Stěžejní události jsou odvyprávěny vícekrát – pokaždý z „jiný“ strany a… prostě je to dramatický, takže si na svý přijdou milovníci rodinnejch dramat a ság. Vztahy rodiče – děti – rodiče – děti… Já na to moc nejsu, ale nakonec je to celkem jedno, protože tahle kronika je komplexní, takže nechybí lekce ze zbabělosti ani statečnosti. Řeší se tady toho v malým okruhu lidí strašně moc a připomnělo mi to “DŮM DUCHŮ“. Já vím, že… ale prostě připomnělo, no. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2016 napsal Fernando Aramburu, neznám. 2.) Syn se mi obětoval pro… VLAST! 3.) Jsem duší terorista. 4.) Thx za titule „Barbora Knobová“ a „K4rm4d0n“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()

Arsenal83

Čakal som niečo iné, nezobralo ma to, hoci niektoré osudy alebo situácie mi neboli celkom ľahostajné, ale seriál ako celok podľa mňa rýchlo vyfučí z hlavy. Celý ten baskický terorizmus bol šialený, ale tam v tom Španielsku nebude nikdy kľud, aj Katalánci už požadujú svoje. Obávam sa, že divákovi práve z týchto regiónu bude seriál omnoho bližší ako mne, ktorý si to neviem dokonale predstaviť, nedotýka sa ma to. A tento dotyk s realitou mi seriál nepriniesol. ()

jedna_vrana

Vlasť – Patria – Homeland. V každom jazyku a v každom národe má toto slovo iný podtón. Vlast nie je seriál mapujúci históriu a príčiny vzniku hnutia ETA. Je to príbeh, ktorý sa mohol stať v ktoromkoľvek kúte sveta, ak sa z nejakého dôvodu z priateľstva stane nenávisť, nepochopenie, kríza materstva a strata najbližších. Na vysvetlenie úplne stačil príbeh dvoch rodín. Obidve matky sú zatrpknuté a na deťoch, po rokoch a najmä po rokoch, je zrejmé, ako sa na nich tragédia ich matiek podpísala. Pre mňa toto bolo najsilnejšie posolstvo seriálu. Najmä postava Arantxe bola dobre napísaná a Loreto Mauleón bola vo svojej postave neuveriteľne uveriteľná. Vzniklo potrebné dielo na vzájomné odpustenie španielsko - baskitskej minulosti - aby sa na ňu nezabudlo. ()

AlexUnited

Excelentný seriál, úplne som z neho unesený. Španieli opäť raz nesklamali a ja bez najmenšieho zaváhania udeľujem 5*. Už dávno som nevidel tak úžasné herecké výkony, tak absolútne bezpochyby uveriteľné charaktery a realisticky autenticky zahrané a prepracované postavy, ktoré v konečnom dôsledku sa väčšinou nedali určiť ako jednoznačne kladné či záporné. Snáď s výnimkou jednej ženskej postavy ktorá bola charakterovo najčistejšia a ktorú som si mimoriadne obľúbil, keďže sa nenechala v mimoriadne polarizovanej a hnevom zmietanej spoločnosti strhnúť nenávisťou jednej či druhej znepriatelenej strany, ale udržiavala si po celý čas vznešený nadhľad a spravodlivý úsudok. Je smutné že práve ona si tam chúďatko asi najviac musela vytrpieť a postihol ju taký ťažký osud :( ()