Seriál Vlast vypráví příběh dvou španělských rodin z Baskicka, trvající více než tři desítky let, které byly zasaženy násilným konfliktem vyvolaným Španělskou národní stranou a teroristy organizace ETA. Život Bittori a její rodiny se převrátí vzhůru nohama v den, kdy ETA ve dveřích jejich domu zavraždí jejího manžela Txata. Skončí tak i přátelství s nejlepší kamarádkou Miren, jejíž syn je jedním z členů teroristické organizace. Obě rodiny musí čelit nejen zármutku, ale rovněž morálním paradoxům. Dokáží si jednou odpustit, dát své rozdíly stranou a najít cestu z kruhu násilí a nenávisti? Aitor Gabilondo je tvůrcem a scénáristou seriálu na motivy bestselleru Fernanda Aramburua. (HBO Europe)

Arsenal83

Čakal som niečo iné, nezobralo ma to, hoci niektoré osudy alebo situácie mi neboli celkom ľahostajné, ale seriál ako celok podľa mňa rýchlo vyfučí z hlavy. Celý ten baskický terorizmus bol šialený, ale tam v tom Španielsku nebude nikdy kľud, aj Katalánci už požadujú svoje. Obávam sa, že divákovi práve z týchto regiónu bude seriál omnoho bližší ako mne, ktorý si to neviem dokonale predstaviť, nedotýka sa ma to. A tento dotyk s realitou mi seriál nepriniesol. ()

Vajonek

Na začátku by se mohlo zdát, že v této sérii půjde pouze o nalezení jednoho viníka, pomstu či dosažení omluvy. Jedná se ale nakonec spíše o velmi pečlivě vystavěnou studii mezilidských vztahů, do kterých zasáhne jedna velká osobní tragédie, to celé na pozadí historické reality. Skvěle se zde pracuje s retrospektivami, ze současnosti do minulosti a zase zpět se přechází úplně přirozeně, divák se v tom nezačne ztrácet tak, jako se to někdy za využití tohoto prostředku u jiných seriálů či filmů děje. Naopak vhodně volené prolnutí současnosti a minulosti pomáhá celý příběh lépe pochopit. Tím, jak se vracíme do těch stejných okamžiků v minulosti v jiných perspektivách a mezitím celé vyprávění postupuje, dokážeme ty stejné události vnímat pokaždé trochu jinak, jednotlivé střípky postupně tvoří výslednou mozaiku osudů několika lidí, které jsou nenávratně poznamenané lítými společenskými boji, jež se těch lidí najednou začnou až moc osobně dotýkat. Velmi se mi líbilo, jak propracované byly na poměrně malém prostoru osmi dílů charaktery jednotlivých postav, jak výborně herci své postavy zahráli. Mnohdy stačilo pouze chvíli pozorovat danou postavu projevující se beze slov, aby se člověk do ní dokázal vcítit. Zároveň nebylo ukázáno a řečeno vše, takže měl divák prostor si řadu věcí domýšlet, uvažovat, jak to či ono asi bylo nebo mělo být, proč se ten či onen nějak zachoval. Přestože byla v této sérii řada míst, kde se toho objektivně tolik nedělo, nebyly zde žádné dialogy atp., mělo to spád, člověka to vtáhlo do děje, ani chvíli se nenudil. Autentickému vyznění určitě pomáhalo i to, že jednotlivé postavy byly všechny lidmi s klady i zápory, nic nebylo zcela černobílé, nikdo nebyl úplně bez viny. Každý se po svém snažil vyrovnat s těžkostmi, které ho potkaly, i když bylo dopředu mnohdy jasné, že se nedočká tak úplně šťastného konce. A když jsme u těch konců, tak závěr téhle série se podle mého také mimořádně vydařil - nebyl to žádný patetický happy end, kdy by si všichni všechno vyříkali a vše se zalilo sluncem, dočkali jsme se ale určitého uzavření celého příběhu, které přineslo alespoň nějakou naději a smíření do budoucna tam, kde to jako dřív už prostě nikdy být nemůže... Jedna z nejlepších sérií, které jsem za poslední léta viděla. 90 %. ()

AlexUnited

Excelentný seriál, úplne som z neho unesený. Španieli opäť raz nesklamali a ja bez najmenšieho zaváhania udeľujem 5*. Už dávno som nevidel tak úžasné herecké výkony, tak absolútne bezpochyby uveriteľné charaktery a realisticky autenticky zahrané a prepracované postavy, ktoré v konečnom dôsledku sa väčšinou nedali určiť ako jednoznačne kladné či záporné. Snáď s výnimkou jednej ženskej postavy ktorá bola charakterovo najčistejšia a ktorú som si mimoriadne obľúbil, keďže sa nenechala v mimoriadne polarizovanej a hnevom zmietanej spoločnosti strhnúť nenávisťou jednej či druhej znepriatelenej strany, ale udržiavala si po celý čas vznešený nadhľad a spravodlivý úsudok. Je smutné že práve ona si tam chúďatko asi najviac musela vytrpieť a postihol ju taký ťažký osud :( ()

Stillborn83

Táto miniséria mi iba potvrdila môj názor, ktorý už dlhodobejšie prezentujem. HBO oproti Netflixu robí oveľa, oveľa kvalitnejšie minisérie a seriály.  Navyše mám pocit, že Netflix ide cestou kvantity namiesto kvality. Samozrejme, s výnimkou najväčších seriálových hitov Netflixu... No, ale už idem ku konkrétnej minisérii Patria. Robila ju španielska odnož HBO. Príbeh sleduje životy dvoch rodín z dediny v Baskitsku, ktorej životy výrazne ovplyvnil boj teroristickej separatistickej skupiny ETA za nezávislosť Baskitska. V ôsmich častiach sa prelínajú dve časové linky, ktoré vykresľujú osudy oboch rodín, ktoré sú poprepájané. Veľmi zaujímavý príbeh, tempo je síce pomalšie, produkcia viac-menej televízna, ale to vôbec nevadí. Mňa to bavilo. A aj keď je príbeh fiktívny, je zasadený do reality všedných dní zverstiev teroristickej skupiny ETA. ()

Fr

„TA ŽENSKÁ TO CHCE VĚDĚT…“ /// Drama dvou Baskických rodin, který se vinou ETA, ocitají na opačných stranách politickejch barikád… Tak je to vyprávění – rozvláčný. Ovšem tím svým pomalým tempem se mi to dostává pod kůži, ETA se na životech hrdinů podepisuje víc a víc a já chápu, jak ji lidé vnímají. Stěžejní události jsou odvyprávěny vícekrát – pokaždý z „jiný“ strany a… prostě je to dramatický, takže si na svý přijdou milovníci rodinnejch dramat a ság. Vztahy rodiče – děti – rodiče – děti… Já na to moc nejsu, ale nakonec je to celkem jedno, protože tahle kronika je komplexní, takže nechybí lekce ze zbabělosti ani statečnosti. Řeší se tady toho v malým okruhu lidí strašně moc a připomnělo mi to “DŮM DUCHŮ“. Já vím, že… ale prostě připomnělo, no. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stejnojmennou knihu, kterou v roce 2016 napsal Fernando Aramburu, neznám. 2.) Syn se mi obětoval pro… VLAST! 3.) Jsem duší terorista. 4.) Thx za titule „Barbora Knobová“ a „K4rm4d0n“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ * ()