Záhady lidské mysli

• USA The Mind, Explained
USA, (2019–2021), 3 h 38 min (Minutáž: 19–26 min)

Kamera:

Cory Popp

Emma Stone (rozprávač), Maria Bamford

Zamysleli jste se někdy, co se vlastně děje ve vaší hlavě? Poučný seriál poutavě vysvětluje, jak funguje mozek, od snění až po úzkostné poruchy. (Netflix)

LuciusWlk

Další miniserie explained a troufám si říct, že zatím ta nejlepší. Alespoň toto téma, je mi blízké a tak kvituji a chrochtám blahem nad LSD terapii. ()

HAL

Jedno se Netflixu musí nechat - dokumenty jim opravdu jdou. The Mind, Explained rozebere jen pár témat a na omezené ploše ani nemůže jít nijak zásadně do hloubky, ale i to pro rychlý přehled bohatě stačí. Zvlášť když jde o témata o kterých mezi většinou společnosti převládají dost zásadně pomýlené a zastaralé názory. ()

Jonash87

Má to 20 minut a je řečeno vše podstatné. Logicky to nejde moc do hloubky, ale pro uvedení do tématu (úzkosti, sny) a rozšíření vědomostí bohatě stačí. ()

Tsuki

Myslím, že seriál opravdu splňuje svůj účel, a tak se mu nebojím dát vyšší hodnocení. Poutavým způsobem shrnuje současné poznatky ohledně lidské mysli a zároveň se vrací i ke starším průzkumům a zajímavým zjištěním v průběhu historie. Člověk se z každého dílu dozví mnoho informací, které dost možná nevěděl, a udělá si ve věcech jasno. Působí to jako taková osvěta. Například se mi velmi líbil díl o úzkosti a depresi, a díl o meditaci (Všímavost/Mindfulness). Cílem je, aby člověk pochopil, o co skutečně jde. Žádná definice "meditace", kterou jsem kdy našla na internetu či v knihách, mi neozřejmila tuto tématiku tak jasně, jako tento jediný dvacetiminutový díl seriálu. A velmi poučný byl taktéž poslední díl o psychedelicích, vůči kterému jsem dokonce nejdřív měla určité předsudky (jakožto člověk, který je docela vyhraněný vůči užití drog, jsem si říkala, proč celý jeden díl věnovali zrovna tomuto tématu). Ale nakonec musím říct, že bylo víc než dobře zahrnout zrovna tuto tématiku, aby se právě lidé jako já (kteří vidí drogy pouze v negativním světle) informovali o účincích a potenciální pozitivní stránce psychedelik v souvislosti s podmínkami jejich užití. Navíc si cením i toho, že seriál člověku nepodsouvá pouze jeden konkrétní názor na danou tématiku, ale snaží se férově člověka obeznámit se všemi možnými průzkumy a výsledky, z čehož teprve poté učiňuje závěry, včetně toho, že upřímně přiznává, že některé oblasti fungování lidského mozku nedokážeme ještě dnes přesně vysvětlit. A tenhle férový a upřímný přístup seriálu je mi velmi sympatický. Plus ještě musím zmínit, že jsem si užívala naraci v podání Emmy Stone, jejíž hlas je mi příjemný. ~(4,5)~ ()