Bikram: jogín, guru, sexuální násilník

• USA Bikram: Yogi, Guru, Predator

Tenhle dokument popisuje vzestup a pád zakladatele hot jógy Bikrama Choudhuryho od zrodu jeho globálního impéria až po odhalení znepokojivých skutečností. (Netflix)

desade

Sám som ešte za komančov chodil na joju k p. Poláškovi, ktorého považujem za osobnosť. Aj keď už jogu pravidelne necvičím, stále s tých poznatkov čerpám. Preto ma prekvapilo, ako ľahko si môže nejaký hochštapler na joge, o ktorej tvrdí, že je jeho, vybudovať takú nehoráznu kariéru a zblbnúť toľko ľudí. V Amerike je ale možné všetko... a nie len tam. Poučný dokument. ()

rikitiki

Je neskutečné, jak my, lidi, snadno podléháme aureole vůdce/boha. A to přestože je jen chatrně zbudovaná. Asi chceme věřit. ____ Propagátor saunové jógy si vytvořil svůj vlastní životopis, překradl soustavu cvičení a s několika velkohubými kecmi mu to stačilo na vybudování skupiny oddaných věřících/cvičících, ze kterých si občas – pro potěchu – vytáhl nějakou hezkou učednici. A nadělal jmění. ___ Poměrně rozsáhlý obrazový archiv vytváří portrét narcistického egomaniaka, který dokázal uhranout davy.  SHRNUTÍ: Když začneš žijícího člověka uctívat jako boha, je to vždycky špatně. Bez výjimky vždycky. ()

klukluka

Nic převratného- a tím myslím příběh, ale zejména jeho filmové zpracování. Náš hlavní odháčkovávač guru Jára- to by bylo o jiných numerech. P.S.: Jen takový postřeh- zhruba před čtrnácti dny jsem viděl dokument o Jiřím Big Bossovi Valtrovi- zpěvákovi brněnských Root. Používal tutéž větu, jako Bikram: já jsem nejchytřejší chlap na světě. Big Boss pro změnu celý život przní mladý kluky (což v dokumentu o něm, světe div se, nezaznělo ani náznakem). Ty velikášský kecy by mohly být jedním z poznávacích znamení těchhle sexuálních predátorů. Prvně na to balej, a pak tomu chudáci sami uvěří. Hodilo by se svézt je všechny na jedno místo, aby si to vyříkali mezi sebou. Nejchytřejší může přece být jen jeden. Ovšem vymyslet 26 cviků jógy, to už chce asi pořádnýho fištróna. Einsteine, ty povaleči... ()

belinko

Z tohto dokumentu mám zmiešané pocity. Nielenže mu to prešlo, učí ďalej a uteká pred spravodlivosťou v USA. To sa dá? Fakt môže človek napáchať nevyčísliteľné škody na ujme psychického zdravia šiestich žien a byť stále vyhľadávaný a milovaný? Byť stále milionár s prepychovým životom, po tom, čo nazval sudkyňu kozou? Čo pohŕdal súdom a očividne klamal? Po tom, čo ho dvanásťčlenná porota jednohlasne odsúdila vo všetkých bodoch? Keby to bol vymyslený film, dal by som mu odpad, lebo “takto nereálna kravina sa predsa nemôže nikdy stať”. Avšak ono sa to stalo a deje sa to dodnes. Dodnes jeho kurzy navštivujú stovky, dodnes používa svojích “26+2”, hoci bolo preukázané, že to jeho nie je. A svet je s tým v pohode? Baby sú s tým v pohode? Tento dokument ma teda kvalitne znechutil. Hádam to teda bude pravda, že v amerike si vie svoj sen splniť každý. Aj klamár a sexuálny delikvent. ()

MyrnaAlec

Když někomu nevadí, že mu po zádech hopsá skoro nahý plešatý trpaslík...taky jsem byla na pár lekcích, kvůli licenci pojmenovaných jinak, sestava totožná. Místní požadavek, že není možné NIKDY opustit hodinu během cvičení, mi zaváněl poněkud manipulací. Dokument je zábavný i děsivý, nakonec pro hlavního slizouna nic neskončilo. Ženy, trochu sebeúcty ! Cvičení není všechno. ()