Raya a posledný drak

• Česko Raya a drak (viac)

Príbeh filmu Raya a posledný drak od štúdia Walt Disney Animation nás zavedie do fantazijného sveta a starovekej ríše Kumandra, kde ľudia a draci žijú spolu oddávna v harmónii a mieri. Ale keď jedného dňa zlá a deštrukčná sila napadla krajinu Kumandra s cieľom ovládnuť ju a zničiť, draci sa veľkoryso obetovali, aby zachránili ľudstvo. Teraz, o 500 rokov neskôr, sa to isté zlo vrátilo a záchrana ríše Kumandra leží na pleciach osamelej bojovníčke Rayi, ktorá musí nájsť legendárneho posledného draka, aby jej pomohol zachrániť a obnoviť zničenú a rozdelenú krajinu a spojiť jej rozdelených ľudí. Počas svojej dobrodružnej cesty však prichádza k poznaniu, že záchrana sveta bude vyžadovať viac ako len pomoc posledného legendárneho draka, bude hlavne potrebovať dôveru, spoluprácu a silu ozajstného priateľstva. (CinemArt SK)

oveckaoa

Máme tady teprve březen a už tu je animák roku tohle nejspíše nikdo nepřekoná na to, že je to režisérů prvotina tak pecka . Navíc se jedná o atypický animák z poslední doby není zde ani jedna písnička a nikdo nezpívá (což bude asi ten problém u lidí , že to nemá minimálně 80 procent, ale aktuálně 76 procent) a celkově to nemá ani žádnou zapamatovatelnou hudbu. Tohle trhne jakýkoliv animák od Pixaru jelikož ty emoce jsou zde reálné a těm postavám to opravdu věříte neuráží se zde lidi co něco dokázaly (zdravíme Pixar a animák Duši kdo viděl ví co myslím) není zde tupý humor pro malé parchanty (zdravíme opět Pixar speciálně Duši) a celkově to krásně odsýpá. Veškeré scény s vodou jsou to nejlepší co kdy v animácích kdy uvidíte a je to pastva pro oči postava Sisu je nejlepší vedlejší postava v animácích za minimálně 3 roky a takového Olafa z Ledového Království překoná jak nic navíc se nemusí pitvořit, zpívat a dělat ze sebe dementku. Doufám , že někdy vznikne i druhý díl a nedělají z toho posraný seriál jak je poslední dobou zvykem. 100 procent tady není co řešit P.s. kdyby měl někdo zájem i o knihu tak bude brzy v prodeji https://www.knizniklub.cz/knihy/532082-raya-a-drak-pribeh-podle-filmu.html P.s. 2 díky za titulky titulkomat jsem rád, že je vydal tak rychle ()

DJ_bart

"If you really want to unite divided people, you need to restore the peace." ______ Mno, je nutno upřímně přiznat, že při žalostný expozici (cca první půlhodina) nového disneyovského eventu 'Raya and the Last Dragon' mě provázel provázel nepopsatelný skepticismus a ambivalence. Animák celkově trpí nehorázně nekonzistentní narativní tonalitou, která kvalitativně osciluje jak sinusoida - jednou mě paralyzoval disneyovský cringe, podruhé mě zas absolutně urhanula diegetická imaginace a fabulace, s níž tvůrci pracují, a mechanicky formují modus operandi fikčního makrosvěta inspirovaného mytologií jihoasijské kultury.... 'Raya and the Last Dragon' ve své preambuli předpojatě evokuje dojem klasický stereotypní disneyovský omalovánky o záchraně světa - jenže s neustále se eskalujícím napětím a dějovými obrátkami, holisticky pojatou expanzí mytické komplexnosti, nemluvě o impresivní animaci a vizuální stránce, animák naprosto předčí veškerá očekávání, a diváka dynamicky pohltí do takové míry, že posléze nedokáže vnímat veškerá superlativa. Poněvadž, alespoň z mýho pohledu, čím víc jsem sympatizoval s tvůrčí vizí, tím víc jsem si začal uvědomovat, o jak neskutečně poutavou wannabe fantasy post-apokalyptickou adventuru se jedná.... 'Raya and the Last Dragon' je v podstatě epická heroická alegorie o významu vzájemné spolupráce, solidarity a loajality (což je koncept který lze velmi výstižně aplikovat i na současnou pandemickou situaci, kdy je společnost polarizovaná, pesimistická a nedůvěřivá jako nikdy předtím), a zároveň jde o snad první disneyovku, kde naprosto absentují muzikální pasáže (což fakt cením), a naopak naprosto vévodí fenomenální hudební doprovod, který v ideálních fázích dokáže vyvolat husí kůži až na prdeli a efektivně zadrnkat na emoční strunku publika - tudíž přes jistou formu kýče jsem si na samotný závěr jako správná senzitivní čubka pobrečel. Načež dechberoucí finální peripetie, které famózně využívají impulzivní akci - ačkoliv v leckterých ohledech zbytečně využívají principu deus ex machiny - posléze nabízí díky nuancím character developmentu jednotlivých postav, na nichž animák primárně staví, tak intenzivní emoční impakt, že málokteré oko nezůstane suché..... V konkluzi 'Raya and the Last Dragon' simultánně vytváří humorný, výpravně vzrušující, žánrově i emocionálně kompaktní a narativně senzacechtivý animák, který v rámci žánru nejenže splňuje, ale také překonává svůj standardní arbitr - a do celé disneyovské karcinogenní žumpy přináší netradiční ekvivalent toho, jak vyprávět nové anti-utopické fantazijní příběhy. Pokud touhle atypickou cestou hodlá Myšácký korporát nadále pokračovat, nemám s tím sebemenší problém - a možná si u mě po té kanonádě generických blockbusterových sraček napraví reputaci. Casting/dabing (Awkwafina a Wong ftw!) je dokonalej... bodové hodnocení protentokrát vynechám - každopádně pálím plnou palbou - odjakživa jsem měl slabost pro animáky, nehledě na věk - 'Raya and the Last Dragon' ve mě opět probudilo mou odvěkou lásku k tomuto inovativnímu médiu a garantu univerzálního eskapismu, za což tvůrcům dlužím ohromné díky 🐉🔥⛩️💞 () (menej) (viac)

filmfanouch

Nový animák z produkce Walt Disney Animation Studios je dílem dvojice Paul Briggs/Dean Wellins, přičemž pro oba jde o první celovečerní režijní práci. Za scenářem ovšem stojí Adele Kim, která stojí za scénářem k velmi fajn komedii Šíleně bohatí Asiati. Trailery slibovali další vizuálně půvabnou disneyovku, která by mohla fungovat jako velmi fajn dobrodružná podívaná a mohla by představit nový zajímavý svět. Tyhle očekávání poté naplňovali i pozitivní zahraniční recenze, přičemž jsem osobně rád, že nelhali a tahle nová disneyovka opravdu stojí za to. Raya a drak naprosto v pohodě obstojí jako podívaná pro celou rodinu. Tento animák je super dobrodružným filmem, přičemž má akční scény, které jsou lepší než v případě většiny aktuálně vznikající hrané produkce, zajímavé postavy a především opět animaci na vrcholné úrovni. Zároveň to výtečně kombinuje akci a komedii Disney přišel s dalším zajímavým fantasy světem . Země Kumandra, která je nám v rámci filmu představen je bravurně vymyšlená. Je rozdělen na pět separátních částí, které jsou od sebe snadno rozlišitelná, velmi čerpá z asijské kultury a rozhodně jde o svět, který by svou případnou franšízu bez problémů utáhl. Má zajímavou mytologii a faunu a tenhle animák s tímto světem výtečně pracuje a i díky tomuhle světu vzniká tak zajímavé a epické dobrodružství, jakým Raya a drak je. Vývoj animace nadále zůstává šílený. Nejen, že vše vypadá neskutečně detailně a někdy vyloženě realisticky, ale animace se upgraduje tak výrazně, že nyní mají počítačově vytvořené postavy v obličeji mnohem více než emocí, než kdy dřív. Především si tu ale Disney dal práci s každou libovolnou postavou. Hlavní hrdinka Raya je sympatická a skutečně funguje jako ztělesnění té silné ženské hrdinky, které feministky nadále vyhledávají (Kelly Marie Tran se za mikrofonem v téhle roli slušně vyřádila). Titulní dračice Sisu (Awkwafina za mikrofonem zase jednou válí) je výtečnou druhou hlavní postavou, přičemž se ze spíše komediální postavy, která hází fóry (některé z nich jsou přeci jen možná za hranu vkusu) stane též definitivně zajímavý charakter. A pak je tu spousta dalších výtečných vedlejších postav. Mazlíček Rayi Tuk Tuk (nikdo neumí zvířata mluvit lépe než Alan Tudyk), který je kombinací brouka, pásovce a mopse, rivalka Rayi jménem Namaari (Gemma Chan za mikrofonem společně s Kelly Marie Tran dokáže přenést tu vzájemnou nevraživost), Tong (Benedict Wong) nebo otec Rayi Benja (Danie Dae Kim). Za mikrofonem jsou v rámci tohohle filmu velmi dobré hlasové výkony, které ukazují, že by se hlasové výkony rozhodně neměli podceňovat. Někdo totiž do těch postav opravdu dokáže dát stejnou vášeň jako do výkonu v hraném filmu. James Newton Howard přichází s dalším výtečným soundtrackem, který lahodí uším a výrazně působí na některé scény filmu (westernová naháněčka, kdy se banda jezdců na vlcích nahání s jezdcem na kříženci pásovce, pudla a brouka). Howard nadále zůstává jedním z nejlepších skladatelů a jeho hudba nadále zůstává pastvou pro uši. Samotná zápletka je do jisté míry předvídatelná, což je bohužel smutný fakt. Vztahy některých postav šlo určitě prokreslit ještě víc a vyloženě chybí nějaké ikonické momenty, které by v divákovi utkvěli v hlavě. Jenže pořád je tu ta lahodná vizuální stránka. Kamerové hrátky jsou v téhle disneyovce neskutečně půvabné a mohl bych vypíchnout mnoho krásných záběrů, které mají výtečnou kompozici a pestré barvy. Hezky se na to dívá, zároveň to ale má i vskutku něco navíc. Je to příběh o naději a síle lidského ducha a je to i trochu dospělejší než by člověk od disneyovky čekal. Ano, pořád je to barevné, živé a vše co od klasické disneyovky čekáme, Disney se tu ale určitě v jistých ohledech vydal trochu nečekanou cestou. Divák si sice může odškrtávat bingo dle různých klišé, skutečně to divákovi nejspíš vyloženě neutkví v hlavě a se svými slušně vymyšlenými postavy to ve finále nepracuje tolik, jak by si možná zasloužili. Ale jinak jsem za sebe skutečně spokojen a vlastně budu rád, když to v brzké době uvidím znova. Raya a drak je velmi povedená disneyovka. Do jisté míry pořád reklama na všechny ty produkty, kterými se Disney velmi snadno může napakovat v hračkářství, ovšem v tomhle ohledu jde nejen o působivou reklamu, ale film, který skutečně má něco jako vizuální kouzlo a především něco navíc. Zároveň představuje ideální ženskou hrdinku (jakožto strýc dvou neteří si nedovedu představit ideálnější vzor), bravurní akční sekvence a především skutečně zajímavý svět. Tak zajímavý, že mě vlastně mrzí, že Disney něco takového nerealizoval v hrané podobě....... () (menej) (viac)

JohnCZ

Vizuálně i hudebně úchvatná fantasy pohádka inspirovaná asijskými zeměmi a mytologií. O fous dospělejší, než je zvykem, se sympatickou hlavní hrdinkou (a dračicí s vychlastaným hlasem) a hodně originálním settingem. Vedlejší postavy už mě oslovily o poznání méně. Příběhově je to taková klasika - trocha akce, trocha humoru a na závěr nějaké to dojímání. Pravda ovšem je, že v úvodu působil film o poznání ambiciózněji, než jaký byl nakonec samotný výsledek. Co ale Disney umí je práce s citovou stránkou. To se povedlo i tady - konec je náležitě působivý a dojemný přesně tak, jak to mám rád. Velký podíl na tom má určitě i překrásný soundtrack, který si určitě ještě později poslechnu. ()

honajz2

Bych možná i tu třetí hvězdičku dal, ale nedávno jsem viděl Mulan a té Raya nesahá ani po kotníky. Na rozdíl od ní je Raya totiž takový strašně rutinní animák. Je sice pravda, že nějakou atmosféru to má a třeba taková Sisu je, na rozdíl od většiny ostatních, docela dost sympatická postava. A taky animace je samozřejmě skvělá, ale to už beru spíš jako normu, když za tím stojí Disney. Příběh je ale dost neoriginální, postavy většinou nezajímavé nebo otravné, nějaký humor v tom skoro ani není a celkově je to prostě takové strašně průměrné. Na jedno zhlédnutí to obstojí, ale nějaký větší nebo silnější zážitek se fakt nekoná, aspoň u mě ne. Navíc mi nesedlo, že je to hard-fantasy a že je v tom příliš akčních scén, které z obyčejné pohádky skutečně dělají skoro až blockbuster. Popravdě netuším na co si to chce hrát, ale jestli nás čeká víc animáků ve stylu připomínajícím Marvelovky, tak potěš. Jako by tím už trh nebyl přeplněný... Lepší 2* ()

• V celém filmu najdeme pouze jedinou zpívanou skladbu, která je v závěrečných titulcích. Jedná se tak o patnáctý film studia Disney, který netypicky postrádá muzikální složku. (Najlvin)
  • Rayin bojový styl využívající dvě hole vychází z filipínského bojového umění Kali, také známého jako Arnis nebo Escrima. (ČSFD)
  • Původní datum vydání filmu bylo 25. listopadu 2020, ale kvůli pandemii covid-19 byla premiéra přesunuta na 12. března 2021. (ČSFD)

Black Widow a Cruella míří na Disney+

Black Widow a Cruella míří na Disney+