Dlhá cesta za odmenou

• Slovensko Culpepperovi chlapci (viac)

Skončila občanská válka a šestnáctiletý Ben Mockridge doufá, že se konečně splní jeho sen - stát se kovbojem. A on se splní - ale jenom částečně. Je sice v neustálé blízkosti svých idolů, ale pouze jako pomocník kuchaře. Doprovází stádo dobytka na cestě do Fort Lewis a netuší, že mnozí z jeho nových přátel tuto cestu nepřežijí… (Rocky62)

Historik

Je to taková realistická road movie s kravami. Špinavý western zalidněný nevzhlednými neotesanými honáky a jim se do cesty stavějícími podobně vypadajícími protivníky. Tedy film z jiné škatulky, než jsou westerny s pečlivě oholeným, slušivě oblečeným a navoněným Johnem Waynem (Johne, promiň, nemyslím to špatně). Mohu říct, že se mi to líbilo a celou dobu jsem si říkal, že to budou pěkné čtyři hvězdičky. Ale pokazil to konec, kdy se část kovbojů nechala nesmyslně teatrálně zastřelit jen proto, aby to pasovalo do scénáře. Ta scéna mi vzala náladu. Je to ale dobrý western, který by milovník žánru měl vidět. 70% ()

Han22

Mladý naivní kluk touží být kovbojem a tak se k jedné partě přidá a poznává kovbojský život. Na to, že je to neznámý film od neznámého režiséra s neznámými herci, tak mě to poměrně bavilo. Pěkně natočené, kluk je sympaťák (hraný opravdovým teenagerem, žádný 30letý "mladík"), kovbojové jsou při nejlepším neutrální, ale spíše pěkní šmejdi, co ani na vteřinu nepřemýšlí jestli mají někoho odprásknout, ale v podstatě ho berou. Příběh veškerý žádný, jen drobné epizodky, občas zidealizované, občas cynické, občas sranda, občas nuda, pár hutných přestřelek. Celkem příjemně se na to kouká až na konec. Holt žádný dobrý skutek nezůstane nepotrestán. Celkem solidní 3*. ()

StaryMech

Bývalý módní fotograf a tvůrce reklam pro mamuty trhu namíchal z klišé o životě kraváků, kritického pohledu na ně, skromného realismu a úsečného humoru pro mě překvapivě přitažlivé dílko, které v návaznosti na předchůdce typu Davesova "Kovboje" a v souladu s dobou přibližuje filmové rozprávky skutečnosti, aniž přitom riskuje, že příznivcům žánru nebude po chuti. ()

gogo76

Pán Culpepper ponúka prácu pre honákov. Jeden dolár na deň + jedlo. Dospievajúci Ben si plní detský sen(má aj kolt do frasa!) a pridáva sa k Culpepperovým chlapom. Sme svedkami najmä postupne opadajúceho nadšenia Bena, ktorý rýchlo zisťuje, že pre toto sa asi nenarodil. Pri tak veľkom stáde, ktoré ženú krajinou na predaj sa snaží nabaliť hocijaká zberba a problémy sa na nich valia z každej strany. Culpepper najal možno nie práve sympatických chlapov, ale ostrých určite, preto nás niekoľko dobrých momentov a prestreliek čaká. Asi najlepšia a najkrvavejšia je tá v bare, ale to bol skôr masaker ako prestrelka. Pre mňa ešte donedávna absolútne neznámy western, ale vôbec nie zlý a stojí za pozretie. Rovnako ako užívateľ RHK pozdravujem idiotov z JOJ Plus, ktorý predčasne strihli koniec. Ok, stane sa, ale v ten deň sa to stalo ešte pri jednom westerne a to už nie je náhoda, ale čistý amaterizmus. 70%. ()

honzzaq

Film se řadí k revizionistickým westernům, a to zejména svým příběhem, ve kterém chybí výraznější hranice mezi zlem a dobrem, jak ji známe z westernů klasické éry. Hlavní postava je antihrdina, který na pouti za svým snem zažívá tvrdou srážkou s realitou divokého západu, která je ostře v kontrastu s tradičními příběhy o westernových hrdinech. Dekonstrukce westernového mýtu je ale poměrně mdlá. Ve jménu zmíněné realističnosti se film vzdává výraznější stylizace a hry se žánrovými schématy, zároveň ale nemá dostatečně silný příběh a tah na branku, abych měl při jeho sledování pocit, že koukám na něco zásadního, co bych chtěl případně ještě někdy vidět znova. Sluší se dodat, že jsem to viděl v televizi s dabingem a v ořezu 4:3, který westernům opravdu nesluší. ()

• Dick Richards v tomto filmu debutoval jako režisér. (Pumiiix)
  • Charles Martin Smith v tomto filmu debutoval. (Pumiiix)