Posledný Vermeer

(festivalový názov)
  • Česko Poslední Vermeer (viac)

Zatímco nizozemský Žid Joseph Piller bojoval za druhé světové války v odboji, chytrý a okouzlující estét Han van Meegeren pořádal hédonistické večírky a prodával nizozemské umělecké poklady Hermannu Göringovi a dalším vysoce postaveným nacistům. Jako vyšetřovatel je Piller pověřen úkolem identifikovat a přerozdělit po válce ukradená umělecká díla. Výbušný van Meegeren je obviněn z kolaborace. Navzdory přibývajícím důkazům je Piller stále více přesvědčen o Hanově nevině a v boji o jeho záchranu se ocitá v neobvyklém postavení. (Cinemax)

Saxos

Každý má máslo na hlavě. Na okupovaných územích se za 2. SV kolaborovalo o stošest a i zde se k tomu dopracujeme. Příběh Han van Meegerena je nám všem znám díky seriálu Dobrodružství kriminalistiky a perfektnímu, tehdy ještě československému, herci Andreji Hrycovi v roli padělatele. Další věc, která vás musí ovlivnit je fakt, že když máte smůlu a nebere váš talent tzv. odborná část lidské populace, máte jedinou možnost. Pořádně je nasrat a to se Hanovi určitě povedlo. Na dílo, kolem kterého se vše točí "Kristus a cizoložnice", jsme se na přelomu roku. 2021/22 mohli kouknout i v pražské NG. Závěr: doporučuji. ()

Marze

Nejzajimavejsi na filmu je vyrazny vykon Meegela v podani Guye Pearce, kteremu sekunduje Olivia Grant jako kysele smyslna mistrova modelka. Ale je to jen fikce historickych faktu, prestoze jde o pravdivou udalost? Chvilemi se mi to zdalo hloupe a malo zivotne. ()

marhoul

Tohle mohlo být rozhodně šťavnatější! Příběh, který unikátně zametl se světem umění, se dal zpracovat poutavěji. Nemastné, neslané, kdo kauzu nezná, moc se v tom orientovat nebude, ale  Han van Meergeren v podání Andyho Hryce (16.díl Dobrodružství kriminalistiky) mě tedy pobavil víc. Celý film se točí kolem prací Vermeera, ale o práce Vermeera se ani neotře, na to, o jaký level se v reále jednalo, že v době procesu k Holandsku upírala zrak veškerá světová kulturní veřejnost,  je to ucajdané a nezáživné. Spoiler: Zneuznaný malíř se nasral a z pomsty a ze srandy začal mastit falešné Vermeery jako Baťa cvičky, jednoho střelil za v přepočtu 4 mega liber Hermannu Göringovi, což mu paradoxně zachránilo život, protože zrovna kvůli této transakci byl po válce souzen za kolaboraci s Němci. Šlo mu o krk a tak se přiznal, že on žádné holandské národní poklady nacistům neprodával, že to co prodal, namaloval a kvůli patině pekl v troubě na 110°C sám, že toho spáchal mnohem víc a visí to jako opěvované klenoty všude možně, často jako vlajkové lodi slavných muzeí. Pochopitelně na toto nechtěl přistoupit nikdo. Jeho falsifikáty okamžitě ztratily na ceně, ti kteří je označili za pravé, z toho vyšli jako banda debilů, zničil jim jméno a beztak i zbytek života a ti, kteří nakupovali, vrazili nepředstavitelné prachy do bezcenných pláten, které můžeme obdivovat pouze jako švejkovskou kuriozitu, které se dopustil nejslavnější padělatel umění všech dob. ()

Arsenal83

Film so zaujímavým námetom, ale bez vášne. Ak má niekto rád hádky o tom, či je obraz pravý alebo nepravý, alebo právnické hádky, toho môže film presvedčiť viac ako mňa. Ja som čakal viac niečo z vojnového obdobia alebo postovojnového naviazaného na udalosti, ktoré len nedávno sužovali Európu. Lenže tento film nie je o tom, je o schopnosti robiť repliky obrazov, čo nie je samozrejme samo o sebe nezaujímavá téma, ale ja som čakal niečo iné, niečo viac. Film je založený na skutočnej udalosti. ()

Morholt

Téma je docela zajímavé, poválečná doba atraktivní a duo Bang-Pearce mě bavilo, ale na můj vkus byl film příliš suchopárný. Najde se tu několik momentů, které dokáží zaujmout a díky slabosti pro žánrovky ze soudních síní mě bavilo i celkem obsáhlé přelíčení, ale na to, že se tu vlastně hrálo o život, mi chyběla naléhavost a především emoce. Čekal jsem víc. 60% ()

Aljak

Super! Spočiatku som sa v tom síce strácal a ťažko som sa orientoval, kto akú rolu v tom celom zohráva, ale ako náhle sa to ustálilo, tak som si film poriadne užil. Toto je presne môj vkus a nápaditým dejom podľa skutočných udalostí som sa nechal unášať až do samého konca. Vynikajúci príbeh z povojnového Holandska mal veľmi vkusnú dobovú atmosféru so zodpovedajúcimi kulisami a výpravou. Guy Pearce zahral Hana van Meegerena znamenito, a celkovo mi táto postava veľmi imponovala. Pre mňa ako milovníka maliarskeho umenia mal tento film zároveň prídavnú hodnotu, a treba uznať, že Vermeerov "duch" poriadne zamiešal karty počas vojny. From zero to hero! 5* ()

YumiOkami

ze zradce se stal hrdina - pribeh jednoho z nejvetsiho padelatele v historii umeni. specializoval se hlavne na falsovani del od jana vermeera, ktere ani znalci nemohli rozeznat od originalu. dej se take zameruje na josepha pillera, ktereho hraje muj oblibeny drakula, claes bang! postavy se mi zdaly sympaticke krome MíNy vOLe; ta mi tam vubec nesedla. film byl napinavy (rozuzleni!); i tak jsem od toho cekala mnohem vic. P.S. prislo mi usmevne, jak claes tam byl vzdycky nejvyssi; napr. ve scene, kdy ceka v rade😆 || ❝𝐈𝐧𝐬𝐩𝐢𝐫𝐚𝐭𝐢𝐨𝐧 𝐢𝐬 𝐟𝐥𝐞𝐞𝐭𝐢𝐧𝐠. 𝐘𝐨𝐮 𝐝𝐨 𝐧𝐨𝐭 𝐰𝐚𝐬𝐭𝐞 𝐢𝐭.❞ 🎨🖌 ()

Rochester

Jistě nejsem sama, kdo mezi světovými malíři má jako"srdcovku" Jana Vermeera. Film je natočen podle zkutečné události kterou jsem již znala a tak jsem byla zvědavá na nové zpracování. Nezklamala jsem se, film se mi moc líbil. A ze závěrečných titulků jsem zjistila, že producentem byl Ridley Skott  . ()

PEZ

Film tak štandartne natočený, že by sa dal označiť za nudný. Pôvodne som dal zhovievavé 3*, ale mením na dve. Ono totiž napriek zaujímavej téme natočenej podľa skutočnej udalosti neponúkol film takmer žiadnu dramatizáciu a ani formálna stránka až tak neuohúrila. A dramaturg mohol a mal film skrátiť aspoň o 20 minút. Guy Pearce nepodal zlý výkon, ale nemohol akoukoľvek snahou zachrániť tento nevzrušivý počin. Čiže pozerateľné áno, ale zábavné bohužiaľ nie. ()

mac000

Mohl to být výborný film ve stylu Památkářů a spol., ale scénář příliš idealizuje hlavní postavy a děj je zjednodušený do šablon "good guy" a "bad guy". A když se to trochu změní, je už pozdě na nápravu celkového dojmu. ()

PlysovyMacko

Ukecany film o jednom falsovatelovi umenia a jeho kolaboracii s nacistami. Viac by ma bavilo keby sa ukazovalo ako sa obrazy falsuju, nielen o tom rozprávať. Filmu chyba drajv, ide na pol plynu. Ale námet zaujímavý. ()

Heywood

Možná to nemělo oslnivý spád, super herce, ale ta obžaloba poválečného Holandska byla mistrovská...a příběh je znám ... kdo pamatuje Jak ukrást Venuši? ()