Národní divadlo: Mýtus a realita

Česko, 2019, 8 h 40 min (Minutáž: 52 min)

Chronologicky zmapovaná historie Národního divadla od myšlenky na jeho založení po první desetiletí 21. století... Polákům začal stavět ve Varšavě Teatr Narodowy z vlastních prostředků sám král Stanislav Augustus už v roce 1765. Německá národní divadla rostla v té době jako houby po dešti: Hamburk, Mannheim a Vídeň. Vesměs se jejich výstavby ujímali „osvícení“ panovníci. Roku 1782 vydal hrabě František Antonín Nostic provolání, jimž veřejně oznamoval svůj úmysl vybudovat v Praze velkou reprezentační scénu, která by plnila funkci Národního divadla. Přiznával se k pocitům studu, které jako Čech zažíval při pohledu na nádherné moderní divadelní budovy vznikající v německých městech… Tady začíná historie majestátní ozdoby vltavského nábřeží s kopulí odrážející své zlaté zdobení až k Pražskému hradu. Desetidílný cyklus představí významné milníky v historii této národní památky, kde se mohli diváci setkat s operní tvorbou Bedřicha Smetany, režijním uměním Jaroslava Kvapila nebo hereckými výkony Radovana Lukavského. Jedno z nejznámějších českých divadel, které znají díky hodinám literatury a dějepisu všichni, představí režisér Aleš Kisil v trochu netradičním pohledu... „Národní divadlo je spjato s mnoha událostmi českých dějin posledních sto padesáti let – už od samotného pokládání základních kamenů v roce 1868. Bohužel událostí kladných i záporných. Pro mnohé divadelníky bylo a je ideálem, snem, kterého se snažili dosáhnout, a pro řadu z nich se později stalo kalvárií či přímo zhoubou,“ popisuje režisér, jakých mýtů se cyklus dotkne. Kreativní producentka Martina Šantavá jej doplňuje: „Práce na deseti hodinových filmech, do kterých je vtěsnána komplexní historie Národního divadla plující od činohry, přes balet až k opeře, nebyla vůbec jednoduchá. Divák tak dostane přehled dějin naší první scény Národního divadla, na který si sám může uceleně utvořit názor. Jednalo se v tomto případě o velmi mravenčí a systematickou práci s archivy a informacemi, kde se pečlivě zvažoval každý krok hodný zaznamenání.“ Průvodcem pořadu bude Ondřej Havelka. (Česká televize)

adaben

Kvalitní cyklus, jen bych při hodnocení posledního čtvrtstoletí činohry věnoval pozornost spíše řadě jiných inscenací, než na ty na které bylo poukazováno (vyjma Roku na vsi, posledních Krejčových režií...) Trochu příliš se upozorňovalo na zvláštnosti typu režií Wilsona či vystoupení Plastic People něž některým opravdovým divadelním zážitkům. A snad trochu jsem také čekal víc pozornost na některé problematické nakládání s hereckým potenciálem ND, třeba v 90 letech, kdy herci, kteří ovládali jeho velký prostor, byli odejiti či odešli nebo i upozaděni do menších rolí, aby se časem ukázalo, že bez nich to zcela nejde. ()

carl.oesch

I když má adaben zejména co se týká toho závěrečného dílu pravdu, jedná se o hodně kvalitní dílo. Ona ta "současná" historie se vždycky nějak hodnotí hůř. Naproti tomu třeba padesátky až sedmdesátky jsou zpracovány prostě famózně. Pan Kisil umí a umí hodně. Jako režisér i jako scenárista. Skvěle vybraný je i hlasový podkast a kupodivu, jak nemám rád Ondřeje Havelka, tohle bylo snad (samozřejmě pro mě) jeho nejlepší průvodcovsko herecké vystoupení. Kisil má ohromný smysl pro paradoxy dějin, pády a vzestupy, každou věc (nejen divadla - viz jeho Obecní dům) dokáže perfektně zasadit do dobového kontextu a slovy Shakespeara:"..nastavit zrcadlo dějům světa, důstojnosti předvést, v čem spočívá ukázat směšný obraz drzé nafoukanosti a celé době, se vším, co s ní hýbe, odhalit její podobu a mravy." Lze od podbného dokumentu vůbec dostat víc? ()

ostravak30

Asi nejde historii Národního divadla přejít komplexněji, snad jen, že by se probírala každá hra detailně zvlášť. Jinak jsme ale viděli ND od jeho založení, problémů při jeho vzniku i s nacisty a komunisty. A to vše v kontextu dějin. Kultura národů je totiž logicky s dějinami spjatá. Ondřej Havelka byl jako moderátor vhodná volba a logicky tak i interiéry divadla. Otázkou tak už jen zůstává, čím by mělo být ND dál. Správně to bylo zmíněno, že prim ve většině případů hrají jiná pražská a mimopražská divadla a Národní jako by bylo pro herce spíše za odměnu, ale jaké hry uvádět? Kam se posouvat. To je otázka na věčnou diskuzi. Při myšlence, že tu divadlo bude i za 50, 100 či 200 let je to otázka víc než palčivá. A mám takový pocit, že chování vlády k souborům ND je hodně prazvláštní ať už vládl ve Strakovce kdokoli. ()