438 dní

• Česko 438 dní (festivalový názov) (viac)

Dvaja švédski novinári prekročili hranice medzi Somálskom a Etiópiou. Chcú preskúmať, ako honba za ropou ohrozuje obyvateľstvo. Päť dní nato ich niekto postrelí v púšti a začína sa ďalší príbeh... (Film Europe)

Martin741

Mno jo, ti Svedi urcite boli neomarxisticky genderovo progresivne modernisticki s kopou genderovych kecov. V geografii sa ale nevyznali urcite, lebo sa jebali /jo, tuna musim aj s vulgaritou/ do najzaostalejsieho regionu Etiopie a Somalska. A to Etiopia a  Somalsko samy o sebe su jedny z najzaostalejsich statov na tejto planete.  Pocas projekcie mi bol ich osud coraz viac ukradnuty   : 25 % ()

verbal

Nemám pochyb, že nejen švédští, nýbrž čtenáři na celém světě bezesporu umírají touhou dozvědět se, která tlupa horských goril právě dominuje ve středovýchodní Africe, a jaký na to má ekologický vliv podnikání švédského ministra korupce! To je totiž stejně dechberoucí, nepostradatelná, totálně přínosná a ukrutně zajímavá informace, asi jako kolik je momentální tloušťka sněhu na vrcholu Butah Zarin v jihozápadní části Hindúkuše. Naštěstí existují naprostí koko…, tedy pardon, chtěl jsem samozřejmě říct naprosto „hrdinní investigativní novináři“, kteří dobrovolně riskují své životy, aby dokonale obohatili vaší globální informovanost. A to je přesně případ dvou slizkých, mantákovitých, senzace- a slávychtivých hyen - Swena Pičquista a jeho nejlepšího spoludebila Olafa Retardsona, kteří se bez ohledu na vlastní bezpečí (čti „qůli bezohlednému kokotismu“) ilegálně profiltrovali ze Somálska do Etiopie, aby tam okamžitě skončili v poměrně útulné base a švédské daňové poplatníky to stálo brutální ranec. A to je skoro na Darwinovu cenu, čili něco, jako byste strašně chtěli autenticky informovat čtenáře, jak se asi mají aligátoři na Floridě, a obětavě qůli tomu skočili do první laguny v Everglades namazaní sardelovou pastou. A ke všemu tomu přitroublému neštěstí by ještě ta jejich skutečně neskutečná historka uspala i hada, anebo si jen k propagaci toho svého tolik bezelstného, veskrze záživného a akčního dobrodružství najali scénáristu, který to dělá jen jako vedlejšák při stálém zaměstnání na pozici vrchního veterinárního anesteziologa v Malmö, a dramaturga, co dosud pracoval pouze na pár dokumentech o adrenalinových závodech postižených lenochodů. Tudíž výsledkem je unylá sterilní pruda, u které jsem si celou dobu přál, aby si ty dva idioty co nejdříve bolestivě vyudila na období dešťů nějaká ta africká fauna a honilo se mi hlavou jediné -„Dobře Vám tak, čuráci!“. ()

*CARNIFEX*

Za mňa veľmi vydarená záležitosť o tom, ako sloboda myslenia ani z ďaleka nemusí mať takú váhu, ako rozhodnutia zapredaných kokotkov vo svoj prospech. Darmo, týchto skurvysynov nikto nezastaví, obyčajných ľudí majú všetci na kokote, nakoľko “pravda” ako taká je absolútne irelevantná, pokiaľ sa netýka vyvolených, mocných. ()

Aljak

Waw, tak to bolo niečo! Skutočné príbehy z novinárskeho prostredia majú proste grády, a výnimkou nebol ani nevšedný zážitok Martina a Johana, ktorí sa vybrali na riskantnú "misiu" do Etiópie. Určite si svoju investigatívu predstavovali inak, ale aj vďaka takýmto odvážnym ľuďom sa dozvedáme o špinavostiach, ktoré sa dejú vo svete. Úprimne mi ich bolo ľúto, ako uviazli v etiópskej base, ale našťastie to malo predsa len svoj happy end a domov sa vrátili ako hrdinovia (hoci pre niektorých zostali teroristi). Politika, peniaze a biznis sú riadna špinavosť, a v skorumpovaných systémoch á la Afrika to platí o to viac. Film bol natočený šikovne, s patričnou dramatizáciou a plynulým spádom. Akurát po dialógovej stránke mi to prišlo trochu nedostatočné. Ale inak super, za 4*. ()

angel74

Ihned po zhlédnutí 438 dní mi vytanuly na mysli dvě otázky. Jakou cenu má pravda? A čím se za ni platí? Každopádně musím pochválit přesvědčivé herecké výkony obou hlavních představitelů, dobrou kameru a vtahující hudbu. Nebýt však toho, že se jedná o snímek natočený podle skutečných událostí, asi bych se někde v polovině uzívala nudou. Přesto bych se vůbec nezlobila, kdyby takto autenticky působících filmů vznikalo mnohem víc. Vždyť špinavá politická hra a mocenský boj o nerostné bohatství se neblaze promítají do životů nás všech. Na podobné machinace je třeba stále znovu poukazovat. (65%) ()

jedna_vrana

Film o odvahe, slobode slova, skorumpovanosti a hlavne o tom, ako pravda málo zaváži, ak je zomletá ideológiou a nedostatkom úcty k životu jednotlivca – malého bezvýznamného človeka, ktorý sa pokúša brániť klamstvám tohto sveta. Film by mohol byť paralelou ku mnohým ďalším známym aj neznámym príbehom, ktoré by mohli písať ľudia a mnoho nespravodlivostí sa deje aj v našich končinách. Nielen v afrických, vojnou zmietaných diktatúrach, do ktorých poriadne nevidíme a za ktorými sa naozaj môžu ukrývať záujmy demokratických krajín. Veď ide o zisky, nemalé zisky. Gustaf Skarsgård a Matias Varela boli vo svojich úlohách uveriteľní. ()

Tosi

Film obsahuje celkem dost, novinařinu, velkou politiku, ovlivněné soudy, falešné popravy, vězení a hlavně přátelství. Přesto všechno je film divácky stravitelný a emotivní. Podobný, avšak ještě lepší je dánský film Vidíš měsíc, Danieli. ()

xLIGHTx

Relatívne slušný film, len akosi aj premrhaný potenciál. Zbytočné dlhá, vyše dve hodiny trvajúca snímka, ktorá po prvej tretine nejako stráca dych a ostáva prešľapovať na mieste. Prínosom je, že je podľa skutočných udalostí a ukazuje, že špinavosti, korupcia sa dejú i vo vyspelom, bohatom Švédsku. Že aj moderná, pre mnohých príkladná, demokratická krajina nie je vôbec ideálna a neštíti sa ohrozovať ani vlastných novinárov. Vzhľadom na dosť kladné ohlasy som čakal pecku. Každopádne je to zaujímavý a prínosný film. Za tri mydlá, ehm, hviezdy. ;) /PS „Neexistuje jediná krajina na svete, ktorá by riskovala, že ohrozí svoje vzťahy s Etiópiou kvôli vám (*zajatým novinárom). H&M sa tu chystá investovať, Ikea sem už prichádza..."/ ()

kolemjdouc

Dosti slušný scénář.Který se zaměřil nejdřív na vyrobení problému (novináři podcenili tamnější vyeskalovanou situaci)a začala jízda.Podmínky ve vězení otřesné.Zajímavý byl konec ,kdy politici hráli vabank. Švédi si s tím pohráli.Zažili jsme to i u nás a i s paradoxem že se osvobození a importovaní do Česka ,promptně vrátili zpátky.......Nikdo se nedozvěděl kolik to Česko stálo korun.Jak se jmenoval film s Janou Brejchovou o útěku našich vězňů .Nikdy po natočení tohoto filmu za socíku ,jsem neviděla  tak autenticky natočenou krutou anabázi útěku.Našla jsem :Angolský denník lékařky z roku 1984 ()

mira007

Švédský film dle skutečnosti o dvou novinářích, kteří pátrali po byznysu švédské petroleářské firmy v Etiopii, kde zrovna probíhal nějaký ten občanský konflikt a tihle dva borci skončili na 438 dní v tamním kriminálu odsouzení na jedenáct let. Kvalitní filmařina s autentickou Afrikou - krásné obrázky jak z cestopisu, povstalci, armáda, přestřelky a pak hnusnej kriminál a nakonec předem domluvená soudnička. Zajímavý, ale tak nějak mi to ve výsledku přišlo, jako nevyužitý potenciál. Potěšili borci z Kapitána Phillipse (2013). ()

jorgus

Zpočátku moc hezka vyprava a to je tak vlastně vše.. pak následovalo tak cca 90 minut nudy, kde uvezneni novináři občas mě připadali jak na tabore:( ()

blondboss

V tomto snímku sa vo mne bijú dva svetonázory. Kam až siaha sloboda slova a kam siaha riskovanie vlastného života za slobodu slova. Tu som veľmi odpoveď nenašiel, nakoľko mi tento príbeh prišiel trošku kontraproduktívny vzhľadom na fakt, že niektorí novinári neváhajú využiť aj teroristické organizácie na svoje účely. Samozrejme, nesúdim, len konštatujem, nakoľko práve o tom je tento film a mne celkom imponovala táto téma. Škoda len, že trošku menej pútavo natočené. 65 % ()

DonBraso

Ale jo. Na dva hlavní představitelé bylo se fajn dívat. Hodně Afriky, zkorumpovaných lidí a prostě novinářská kachna, která se moc nepovedla.Etiopské vězení bych čekal větší vyrvál, ale kupodivu film asi jel doopravdy až doslovnou verzi podle skutečných údálostí. Ke konci už spíš divák čekal, kdy padne onech dní a byl konec. Ve výsledku to vlastně zase nezanechalo tolik, že by člověk přímo byl šokován. Oba dva novinařinu dělají stále, Švédsko a další díky byznysu taky pojedou dál jen to bude trochu trvat,až se to vystříbří. Ve výsledku nějaký zájmy zemí se staneš díky stykům a správných lidem po nějaký době svobodný a jsi vcelku vysmátej kluk, že tě někdo vysekal z něčeho, co jsi vlastně přímo neudělal, ale vinu tam na tom máš tak jako tak trochu. Trochu připomíná jak ty naši fotografové za focení vojenských objektů dostali v Řecku podmínku ze špionáže. 65% ()

heavy66

Nepříliš zajímavý příběh dvou švédských novinářů, kteří si mysleli, že v Etiopii můžou blbnout stejně jako ve Švédsku. ()

vinducha

Dostali se hoši i trochu vlastní blbostí do pěkné polízanice. Naštěstí jejich diplomacie fungovala , takže to odnesli "jen" 14 měsíci v etiopském lochu. Oproti plánovaným 11 letům to vlastně byla jen  taková epizodka. ()

mdf

Dva novinářští kloučkové,se musí sklánět,před africkou mírumilovnou diktaturou a seznámit se s tím,jak se dá v propagandě všechno  zfalšovat.takový nic moc,průměr.Asi příjemným překvapením pro mě bylo,že Varela z Narcosu,mluví švédsky.......no asi proto,protože je švéd. ()

r6AndrEw

Moje recenze nikdo nečte, protože se s 0 usmrkanýma bodama pohybuju někde na konci všech recenzí, kam nikdo, jako při vyhledávání na gůglu, nikdy nedojde. Ale kdyby náhodou nějaký sebemrskač dočetl ty tuny keců až sem, tak se také dovolím vyjádřit. Filmařsky jde o tak nějak obyčejný film. Prší z něj propaganda jako ze zmáčklého přezrálého pomeranče. Ovšem, inteligentnější divák, nebo ten, který si přečte můj komentář, se zaměří i na propagandu páchanou ve filmu místními. A pokud má trochu fištróna, dokáže si představit, jak jednoduché je v dnešní době moderních technologií a sociálních sítí vytvořit informaci, která se NEZAKLÁDÁ na pravdě, s použitím PRAVDIVÝCH informací. Složité že? Pro jednoduché ano, pro chytřejší ne. Ti vědí. A o tom tento film je. Příběh dvou maníků, kteří VĚŘÍ v pravdu. Takových dnes moc není. Buď se zavírají oči, nebo raději rovnou zrak odvrací. A to je špatně. Fandím borcům s koulema. Proto 5 hvězd.. ()