Jak jsem se stal gangsterem

• Poľsko Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa (viac)

Ctižádostivý gangster si klestí cestu vzhůru varšavským podsvětím, až se nakonec pokusí dobýt nejvyšší metu. (Netflix)

Enšpígl

Už je to tak, mám novýho boha režie a jeho jméno zní Maciej Kawulski. Tohle je v podstatě jeho debut a stačí to k tomu, aby se vším co u náš ve stejným žánru bylo natočeno v poslední době vytřel prdel. Neskutečný. Fascinuje mě ten sebejistý způsob vypravění ala gansterka live, nic není přestřelený, přesto drsný, realný, nekompromisní ještě to není tak vybroušenej klenot jako "Jak pokochałam gangstera", ale klenot to teda je a sakra kvalitní. ()

verbal

Fajnigoście aneb Goodfellas ogólnopolscy se nestydí za zjevnou inspiraci Marťasem a celuloid tu zase idealizuje, zlidšťuje, zinteligentňuje, zesympatičťuje a romantizuje další oxymoronální „vypatlané, bezskrupulózní a agresivní animální hovado s pevným správňáckým morálním kodexem“ a „děsně kůl sériového vraha“, jehož málem stylizuje až do podoby Roberta Kutasa (pozn. překladatele: Robin Úd). Ten „pravdivý příběh“ je nutno brát se značnou rezervou, protože scénárista a „spisovatel“ Gureczny je v podstatě takový Kmenta Rzeczi pospolitej, co si postavil kariéru na bulvarizaci a zprstocucání si dramatických historek z lopatistických výpovědí asi nejznámějšího malometrážního venkovského pšontkovského Valachiho – Jarka „the Otyloně“ Sokolowskiego. Nasraně druhé však erudovanému filmovému teoretikovi a kritikovi nezbývá než opět konstatovat ono nesmírně odborné, byť kapku otřepané „Ja pierdole!“, neboť z toho Zespół filmowy „Wyborowka“ zase wysmerfowal další kurewsky zábavnou, vtipnou, perfektně sehranou a velkolepě natočenou ságu Scorseseho parametrů, až po titulky napěchovanou dokonalými polskými bonbonmoty, idiomy i idiotmaty. ()

Fr

„NEHLEDÁME POZORNOST, KRADEME JEN BOHATÝM, NESAHÁME NA ŽENY A DĚTI. A CELÝ SVĚT JE NÁŠ…“ ///   „Povím ti“… Kronika jednoho gangstera ve filmu, kterej ve vás vzbudí pocit gangsterský blaženosti. Přesně takovej, kterej se málokdy probuděj naši filmaři. Prostě Poláci, no… Chvilku uprostřed to sice ztratí to svoje ukrutný vypravěčský tempo, ale jinak má ten film téměř všechno, co od východoevropský gangsterky očekáváte. ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. 2.) Měl jsem všechno.  /// Thx za titule „bounas“.   /// PŘÍBĚH  *****  HUMOR  ne  AKCE  *  NAPĚTÍ  ** ()

EvilPhoEniX

Polský Opus Magnum! Aka Scarface po Polsku! Poláci servíruji gangsterku ryzí jak zlato a já mám po zhlédnutí vyloženě vyražený dech. Má to nádech Francie a rukopis Scorceseho a je to ukrutná jízda!! Pravdivý příběh začínající v 70.letech o mladém klukovi, který se rozhodne být gangsterem, postaví si vlastní armádu, vyšplhá se na vrchol a vyčistí ulice Polska od veškeré špíny. Film se žene kupředu šíleně rychlým tempem, jedna ikonická scéna střídá druhou, příběh se vyvíjí nepředvídatelným směrem, hraje zde královsky zvolená hudba ( zvukař na oscara!!), postavy jsou osudové, je zde několik výborných a vtipných hlášek, nádherné kobiety, velká dávka Sexu, Drog a Násilí a bodycount je tak vysoký, že bych to ani nespočítal. Užíval jsem si to neskutečně a už teď je jisté, že Poláci vytvořili jeden ze žánrových vrcholů roku. Zajebiste! Gangsterka jak BIČ! 9/10. ()

Mr.Apache

Nevím jestli si toho místní chvaliči všimli, ale téměř jakákoliv "akční sekvence" je v tomto snímku natočena stylem "ukrutně to zpomalíme a budeme to prostříhávat záběry úplně odněkud jinud, takže ve finále nikdo nic neuvidí a pak všechny polijeme krví, aby to vypadalo, jako že se tam vážně něco dělo". Takže tam ve skutečnosti vlastně žádné akční sekvence nejsou. Tohle v mých očích tento jinak sympatický snímek (mimochodem s výborným výkonem herce ve vedlejší roli Waldena) hodně sráží. A mohl by mi někdo vysvětlit co znamená to "zajebiste" v češtině? Slýchávám to v posledních letech poměrně často, ale ještě nikdo mi nedokázal význam toho slova uspokojivě přetlumočit. (PS: Několik minut po zveřejnění tohoto komentu je všechno jinak, neb se mi ozval pan verbal s erudovaným výkladem ohledně původu a významu onoho výrazu. Tímto mu tedy ještě jednou děkuji.) ()

Sarkastic

„Je jedno francouzské přísloví. Je jedno s kým začneš. Záleží na tom, s kým skončíš.“ Aneb dobrý gangster ti vždycky poví příběh, který chceš slyšet, ovšem o tom, s kým skončí, nemusí vědět ale vůbec nic…Maciej Kawulski má nakoukáno asi hodně filmů, které natočil Martin Scorsese a jemu podobní, protože tahle podívaná má ten hollywoodský styl, ale přitom si zachovává své nezaměnitelné polské reálie. Navíc působí moderně, „cool“, má vymazlený soundtrack, typově dobře obsazené herce, jeden úsměvný dějový twist a navzdory délce se nijak zvlášť nevleče (ačkoliv trochu prostříhat by mu neuškodilo). A co je důležité, hlavní hrdina, který čistě pro diváka tu a tam docela vtipně glosuje dění, si navzdory vykonaným prasárnám udržuje sympatie publika. Jediné, co mi opravdu vadilo, byla manželka hlavního hrdiny, celá ta postava byla napsaná hrozně naivně. Dám slušné 4*. Spokojenost a rád bych se od pana režiséra v budoucnu podíval ještě na něco dalšího. „Smrad a špína se k tobě vždycky nějak dostanou, i přes zavřené dveře a okna.“ ()

castor

„Váš syn je malý zabiják.“ – „Já ti dám malej...“ Vyzrálá a sebevědomá filmařina, ale také mnohokrát viděný příběh o jednom vzestupu. V rámci subžánru gangsterských thrillerů podle reality se řadí k tomu lepšímu, ale do stropu určitě neskáču. Ústřední antihrdina (rovněž v pozici vypravěče, což mi sedne jen málokdy) od dětství ví, že nebude makat v masně nebo rozvážet lidi jako jeho táta. Rád a často se zaplétá do pouličních rvaček, získává sebevědomí a pomalu si troufá na větší a výnosnější kšefty. Revoluční prostředí ve východní Evropě je solidní kulisou, má to šmrnc i slušné herecké výkony (nejvíc mě bavila šéfova pravá ruka – Tomasz Włosok). Příběh nicméně úplně nestrhnul, akce byla uchopená stylem, který mi nesedí (hodně zpomalovaček, hodně prostřihů), zároveň si moc nedokážu představit, že Maciej Kawulski natočil o tři roky později něco podobného a natáhnul to na tři hodiny. Už tady měl pár minut ubrat. Slušné tři hvězdy. ()

*CARNIFEX*

Poliaci opäť potvrdili, že vedia, pričom čo scéna, čo slovo, to všetko malo a má hlavu aj pätu. Samotný príbeh je podaný takmer “biograficky”, pričom divák sleduje osud “chlopaka”, ktorý viac ako “zloté” či kurvy, miloval ADRENALÍN. 90 roky a mafia v Poľsce, to jest “Historia prawdziwa”. Dobrý film .. ()

pornogrind

Jó tak tahle jízda na gangsterský výsluní měla fakt koule. Herecky excelentní, poutavej příběh, líbivej vizuál, parádní hudba. Patryk Vega má kurevskou konkurenci. Sice nejsou plnohodnotný ale 5hvězd musím dát. Neskutečně jsem se bavil. ()

Dzeyna

Poláci prostě umí! Podle mě ani netřeba nic popisovat. Bylo to super. Jen bych to brala klidně trošku kratší, ale to je jen malá vada na kráse. ()

Happens

"Nikos Skotarcik" si opět zahraje gangstera - sociopatického Waldena, tentokrát ve vedlejší roli, pravou ruku hlavního mafiána, linkového psychopata. Lesk a bída polské mafie, vzestup a pád, taková ta klasika, ale po polski, a to má prostě vždy koule, Poláci to umí, nemazlí se s tím a servírují všechno za syrova. Poperdoleny thriller. Akce. Napětí. Silný příběh. Láska. Náboj. A taky nějaký ten plot twist. Je tu vše. Vítejte v Pruzskowě. ()

Arsenal83

Evidentne ten prechod od socializmu ku kapitalizmu bol v Poľsku veľmi podobný vývoju na Slovensku. Hlúpe teplákové mafie zarábajúce na nečinnosti štátu. Skvelé zhrnutie jednej éry na celkom vtipnom a pravdivom príbehu. Gangsterka s takým anglosaským feelingom, vedel by som si reálne predstaviť v hlavnej úlohe Toma Hardyho. Alebo kľudne aj nášho Černáka, ten má ten mafiánsky ksicht lepší než Marcin Kowalczyk v hlavnej role. V každom prípade Poliaci filmovo prudko stúpajú a pod réžiou Vegu si viem predstaviť, že by tento film bol úplne bezchybný. ()

Flego

Čo je najzaujímavejšie na tomto filme je skutočnosť, že je natočený v obrovskom tempe, udalosti sa hrnú ako na bežiacom páse a treba pozorne príbeh sledovať. História gangstra je spracovaná pútavo, drsno a realisticky. ()

TheEvilTwin

Řekl jsem to stokrát a řeknu to znova - Polsko je co se týče tohohle žánru úplně, ale úplně jinde než celý zbytek světa a zas a znova dokazujou, že i takhle malá a "nevýrazná" země se dokáže ve filmovém odvětví prosadit ve světové kvalitě. How I Became a Gangster je precizně a poutavě odvyprávěná cesta gangstera z jeho vlastní role jakožto vypravěče, která kombinuje dynamicky natočený příběh, výborné zpracování a audiovizálně dravý styl na pozadí true-based story o vzestupu bosse od dob, kdy byl ještě dítě, až po jeho zavření do tmavé cely. Dojde na akci, na krev, na gangsterské intriky a podvody a hlavně charakterová stránka hlavní postavy je vtahující a takhle charismatický týpek budící respekt vyvolává hrůzu i přes obrazovku. Na Polsko bych řekl až nečekaně vysokorozpočtové a po vizuální stránce by se člověk až divil, jak "dobře" film vypadá a řekl bych, že je právem jeden z nejlépe hodnocených kousků. Polština je opět brutální a zvedá hodnocení ještě o hvězdu výše, protože slovo kurwa bude v divákovi rezonovat ještě pěkný týden po skončení a sice to nedosahuje průraznosti jako loňská Furioza (která byla žánrem ale přece jen úplně jinde), ale na poměry filmů poslední doby je tohle jako blesk z čistého nebe. No ja pierdole dobra rozrywka! ()

Necrotongue

Přestože jsem nikdy nefandil zločincům, filmy o organizovaném zločinu mě paradoxně velice baví. Kvalitně zpracované gangsterky z doby americké prohibice u mě vždycky vedly, ale v posledních asi třech letech si mě získali naši severní sousedi. Dnes jsem si potvrdil, že kvalitní filmy z tohoto ranku netočí jen pánové Pasikowski a Vega, a užil jsem si další příběh zasloužilé svině (ač měla tento dojem zakrýt určitá obhajoba/glorifikace jeho činů). Tak či tak, bavil jsem se velice dobře a znovu jsem cítil určité zklamání nad tím, co se točí u nás... ()

Morholt

Gangsterská kronika popisující polskou mafiánskou scénu od dob bolševika až po současnost. Má to úplně všechno, co má správná gansterka mít plus obří dávku černého humoru navrch. Tady není co řešit. 100% ()

6thSun

Glorifikace gangstas v polském provedení. Takže výsledek je o dost lepší, než na co by se kdy (s velkou pravděpodobností) zmohli Češi, ale o dost pozadu za prací nejlepšího režiséra v daném ranku. A ta zaperdelena polština drsňáckýmu výrazu fakt nepomáhá, i když to samozřejmě není ničí vina. ()

agentmiky

Snaživý gangsterský kousek na motivy těch největších filmových "fláků" alá Scorsese od našich severních sousedů, který se rozhodně nemá za co stydět! Ideálně bych si představoval stopáž o dobrou půlhodinku kratší, jako divák jsem místy trpěl v první půlce, ale v druhé tempo nabralo velice slušné obrátky (aspoň se to vykompenzovalo). Jedná o audivozuálně stylovou žánrovku, jež sází na ty největší hudební hity minulého století. Kromě toho jsem si s těmi slow-motion chvílemi plus různým zasahováním hlavního hrdiny do děje z pozice vypravěče připadal i ve filmu jako od Ritchieho. Příběh je srozumitelný, dost lineární, což ale není na škodu. S brutalitou se taktéž ve filmu nešetří. Jsem přesně na 7/10 (hlavně díky konci!), film mohu s čistým svědomím doporučit. ()

ivishka

Na to, že to je polský film, tak je to super. Kamera byla parádní i herecké výkony byly fajn a polština jako taková je prostě hrozně vtipný jazyk k zasmání. Jenže mě naštval konec. Vůbec tam nebyla spousta věcí vysvětlena. Takže kvůli tomuto přišel film o 1*. ()