Eli Kohen, úředník přeškolený na tajného agenta, se v 60. letech 20. století vydá do Sýrie na mnohaletou nebezpečnou misi jako špión Mossadu. (Netflix)

DaViD´82

Předstírám, že jsem já. Snaží se to o "realistický pohled na práci agenta", ale stejně si to opakovaně neodpouští klasické žánrové prvky typu schovávání se za stěnou, zatímco ve vedlejší místnosti stráž pojímá podezření, ale před vstupem do druhé místnosti si to rozmyslí či získávání dokumentů v poslední možnou milisekundu spolu s otevřením dveří apod. Je to stokrát viděné a v podobě vyprofilovaném díle působící jako pěst Muhammada Aliho na Buscemiho oko. Což je ohromná škoda, protože skutečnost je sama o sobě neskonale zajímavější a napínavější. Jinak je to však více než zdařilá minisérie o neskonale nosné stěží uvěřitelné kariéře/osudu. Krom podrážení si vlastních nohou tomu ještě lze vytknout, že to mohla být ještě o něco kratší minisérie a že jde o seriál, kde je všudypřítomná angličtina namísto směsice hebrejštiny, francouzštiny a arabštiny vyloženě na škodu. V každé epizodě je nějaká ta postradatelná vata. Nikdy ne v takové míře, že to začne nudit/vadit, ale v dostatečné natolik, aby si toho jeden všiml. Jinak je to však skvělé; především pak úvodní a finální epizoda. Nejsilnější je to v ryze civilních a emocionálních polohách. Co (či spíše kdo) to drží nad vodou i v těch nejslabších momentech je Cohen, který musí být tu šarmantní, tu melancholický, tu (po)chybující a někdy také nenápadnou šedou kancelářskou krysou. A ve všech těch polohách je... Pokaždé někým úplně jiným a přesto v jádru stále až za hrob vlasti a ženě věrným Elim. ()

verbal

Pár let poté, co pár géniu z Organizace Strojených Nekňubů dostalo ten príma nápad uznat zcela oprávněný a samozřejmě plně legální Jehovův zápis do katastru, zasít hrstku sionistických fanatiků přímo do centra bandy muslimských fanatiků a udělat z Blízkého východu věčný sud se střelným prachem, nasadil Židistán mezi hadrové hlavy Borata, aby ošmíroval, co že to tam ti mohamedáni vlastně pečou. A ten si je, tentokrát s vážným xichtem, namazal na macesy rychleji, než byste řekli „Arafat“, a nadělal z nich takové kokoty, že mu Sýrové dodnes chodí srát na hrob a hnutí BAAS po něm pojmenovalo pohlavní chorobu - Kohenorhea. Nyní z těchto trampot klátivého agenta Joshuy Böndmana uplácal Židowood poměrně zajímavý a vcelku napínavý seroš Ari G. Indahaus aneb Cultural learnings of Syria for make benefit glorious nation of Palestinian occupants, který Al Džazíra do hlavního vysílacího času asi jen tak nezařadí, a Šáša se může těšit na dozajista bombovní návštěvu ze Spolku přátel Karlíka Hebdy. ()

Superpero

Nic extra objevného, ale napnout to dokáže. Sacha Baron je ve vážné roli dobrej. Jeho postavu na jednu stranu musím obdivovat, kvůli nervům, disciplíně a odhodlání. Na druhou stranu jsem se ním nedokázal ztotožnit. Na můj vkus udělal víc, než musel a měl odejít, dokud to šlo. Měl hezkou ženu a malý děti a on raději kul pikle a pořádal grupen sex v Sýrii. Moc se mi nelíbil ten vyblitý, skoro až černobílý filtr. ()

Fr

„CHLAPČE, CHUDÁKU... TY NEVÍŠ KDO JSI...“ /// Příběh, jakej mám rád. Utajenej agent dělá precizně svoji práci, ti kolem mu jdou na ruku, takže jeho činnost přináší ovoce - tedy záchranu životů. Navíc, což je z diváckýho hlediska důležitější, se často dostává do prekérních situací. V příběhovým finále navíc smekám před tím šéfem tajný bezpečnosti Suidainim. Obdiv si Eli Kohen samozřejmě zaslouží. Stejně tak seriál, kterej dobře zobrazuje onu dobu, jinýho Sachu Barona Cohena a zvěčňuje odkaz frajera, kterej zesměšnil Sýrii před jejich spojenci. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jedu jen kusy podle skutečnosti. A lží… 2.) Tenhle film neznám. 3.) Nevím jak se pozná, že hra skončila. 4.) Thx za titule "westside". /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ** ()

Jara.Cimrman.jr

"Kdyby vlast chtěla, abyste lhal přátelům, rodině, manželce. Uděláte to?" Ne, neudělám. Přátelům určitě lhát nebudu. Já nejsem žádnej pojišťovák, kterej chce nasazovat krk za svoji vlast. Nicméně jsem vděčnej všem, kteří to udělají. A sledovat Eliho alias Kamila v akci mě bavilo. Vetřít se do první strany, pak se překabátit do druhý a přitom být ze třetí, tak to bych si v hlavě nesrovnal. Snad na těch večírcích s děvkama. Tam by se asi dala trochu upustit pára. Eli byl prostě borec, ale na Kamila neměl a pokud by Syřani v sobě měli trochu sportovního ducha, tak by měl Kamil v Damašku sochu v nadživotní velikosti. ()

gudaulin

Komediální tvorba Sachy Cohena mě diplomaticky řečeno neoslovuje, a tak mě zatím z jeho tvůrčí dílny zaujala jen role zarputilého strážce pořádku, který se stal noční můrou pro malého Huga v Scorseseho podívané Hugo a jeho velký objev. Tak, jako spousta komiků před ním, Cohen ve zralém věku zjistil, že je mu škatulka Borata a spol příliš těsná a přijal hlavní roli ve špionážní sérii, která je uměleckou rekonstrukcí osudu skutečného izraelského špiona. Tomu se v 60. letech podařilo proniknout mezi společenskou elitu Sýrie a dokonale ztrapnit její vojenské a politické vedení. Eli Kohen se oprávněně řadí k mistrům tajné služby 20. století a seriál je kvalitně natočenou poctou jeho životu a práci. Určité úlitby popkornovému publiku se najít dají, v převažující míře se ale seriál snaží o civilní pohled na ty, co si musí nasazovat masku a svůj život proměnili v nekonečnou přetvářku výměnou za získávání cenných informací. Cohen ukazuje, že jeho herecký rejstřík je široký a série do značné míry funguje díky němu. Blízký východ nechávají tvůrci utápět ve vybledlých kamerových filtrech, aby zdůraznili retro atmosféru. Nepřekáží mi to, ale určité problémy mám s angličtinou, jakkoliv její volbu z komerčních důvodů chápu. V zájmu autenticity by bylo mnohem lepší použít směs arabštiny a hebrejštiny. Většina seriálů trpí nestřídmou délkou, tady bych se přimlouval za scénáristické rozšíření tak, aby se odhalily další operace agenta na půdě Sýrie, a rozšíření ze 6 na 8 dílů bych považoval za optimální. Celkový dojem: 85 %. ()

gogo76

"My name is Kamil Amín Thábit..." V duchu som si aj tak s úsmevom zabručal "Borat...", ale smiech ma rýchlo prešiel, pretože Sacha predviedol úžasný herecký výkon, asi prvá naozaj vážna a seriózna postava, navyše historicky pravdivá. Príbeh mi dokonale sadol, aj keď viete úplne presne ako to skončí. Prostredie Sýrie i Izraela, 60-roky a množstvo zaujímavých postáv mi jednoducho nedali dýchať a tešil som sa na každý ďalší diel. Oceňujem minisériu , rovnako ako s The Queen´s gambit Netflix u mňa znova naplno zabodoval. Mám rád tento formát. Pri dobrom príbehu vám dá viac ako celovečerný film a na druhej strane nie je to zbytočne rozťahané ako mnohé seriály s množstvom sérií i dielov. Napínavé scény fungovali dobre, občas to Kamil s odvahou dosť preháňal, až som si vravel wau, ty teda máš odvahu... Z väčšiny vysokých sýrskych predstaviteľov urobil poriadnych hlupákov, preto aj jeho manželke bolo jasné, že toto sa inak ako smrťou nemohlo skončiť. V závere potešia skutočné zábery, aj keď je to smutný pohľad. Tento príbeh rozhodne stál za sfilmovanie, na tému agenti a špióni za posledné roky asi ťažko nájdete niečo lepšie. 80%. ()

Real Tom Hardy

"KAMEL ISN'T REAL. THAT LIFE ISN'T REAL. YOU ARE NOT KAMEL AMIN THAABETH, YOU ARE ELI COHEN." ------------- Aj keď Netflix zo srdca nenávidím, tu sa musím zastaviť a poďakovať. Eli Cohen je rozhodne (aspoň pre mňa) jedna z najzaujímavejších historických osobností a som viac než potešený, že môžem túto látku vidieť spracovanú v takomto formáte a ešte aj perfektne natočenú. Všimol som si, že mnoho pozoruhodných historických udalostí buď nebolo spracovaných vôbec, alebo len formou mizerných TV filmov (v tomto konkrétnom prípade je to Neuveriteľný špión) (ako iný príklad uvediem infiltráciu SAS do Iraku počas druhej vojny v Perzskom Zálive, z ktorého vzišla len Nebezpečná misia), tým len chcem vyjadriť svoju radosť z toho, že sa tejto témy chopila o čosi nákladnejšia produkcia a urobila z toho na čele s fenomenálnym SBC bombový seriál, ktorý nešpiní obdivuhodnosť danej historickej udalosti svojou filmárskou podradnosťou. Inými slovami, som nesmierne rád za vznik tohto počinu. ()

Fiftis

Nečakal som takú parádu. Sacha Baron Cohen je skvostný herec a nikoho iného si v jeho roli nedokážem predstaviť. Naozaj aj tento seriál ma utvrdzuje v tom, že začínam mať naozaj rád takéto mini seriály. V prvom rade som rád, že sa seriál naozaj odohrával v Sýrií a nie niekde v Arizone s kulisami. Každá časť je pomerne dlhá a ubehne ako voda, čo je dôkazom kvalitného spracovania a tiež že seriál má stále čo ponúknuť a nevznikol len tak kvôli dvom - trom dobrým veciam a ostatné vyplníme vatou. Dialógy sú asi tým najlepším, čo seriál ponúka. I keď to je ťažké, keď okrem toho ponúka kvalitnú akciu, olovo lieta často a taktiež sú tu presvedčivé herecké výkony a málo známych tvárí. Pre mňa zatiaľ miniseriál roka. ()

AppleCore

Aniž bych věděl proč, při sledování špiona jsem si asi stokrát vzpomněl na Mnichov. Možná proto, že stejná dynamika vyprávění i perfektní obrazová stránka by mi seděla i u tohohle. Spy je ale bohužel vizuálně extrémně mdlá show, při který režisér ani kameraman nevěděli, jestli to chtějí mít v Izraeli barevný nebo černobílý, a tak to ve výsledku neni pořádně ani jedno. Stylu vyprávění navíc chybí právě dynamika i naléhavost, silnější emocionální rovina a v neposlední řadě taky pevnější režijní uchopení. Táhne to Baron Cohen, kterej si svojí roli vychutnává na obou stranách a taky fakt, že je to i při vší obyčejnosti příběhově zajímavý. ()

Ratemus

Naprosto výborné, místy mrazivé, smutné, napínavé a zábavné. Konec byl vyloženě ohromující a skutečně smutný. Sasha je zde v životní roli, vážnou polohu bych mu nevěřil, ale zde mě přesvědčil, že je výborný herec. Tajné služby je válka ve válce a cest všem, kterých se to týká, já bych to nemohl dělat. Na toto asi jen tak nezapomenu. ()

Chrustyn

Sacha Baron Cohen a seriózní herectví, dříve asi nešlo moc dohromady, ale přestože se tento herec nedávno vrátil k Boratovi, dokáže zaujmout i čistě vážnou rolí. Tentokrát v poutavém portrétu skutečného agenta, který několik let pracoval v utajení a stálo ho to nejen jeho osobnost ale i mnohem víc. Seriál má velice pomalé tempo a prakticky zde chybí čistě napínavé scény nebo jakákoliv akce. Nejvíce vše připomíná staré špionážní filmy, kde se většina nejvážnějších věcí stane mimo záběr. Cohen vynikající a s přehledem utáhne celých 6 hodin. Věřím ale, že spousta diváku seriál vzdá po prvních dvou dílech. ()

marhoul

Gideon má na kontě mnohem lepší počin. Špión není špatný, ale je často nudný, zdlouhavý a v prapodivných barvách. Čekala jsem to jiné, moje chyba. ()

Arsenal83

Až na dve časti v skutku priemerný špionážny seriál, ktorý nemohol dopadnúť inak ako dopadol. Zas tým židom niekto silne ublížil a máme ich zjavne ľutovať. Teroristi sú len na jednej strane a Izrael je ten najlepší štát. Samozrejme až po USA. A pritom aj Cohenová infiltrácia do radov nepriateľa je až zarážajúcim príkladom toho, ako nerozoznáte Semitu od Semitu. Paradoxne najväčšími antisemtimi na svete sú Arabi, ktorí sú tiež semitmi. Ale o to nejde. Borat sa tu aj tak skôr podobal na tak trochu nedokonalého Stalina. Len bol o pol metra vyšší. ()

Ivoshek

Vizuálně hezké, ale příběhově trochu ploché a užvaněné. Cohen hraje fajn, v něm určitě není problém, to spíš v producentech Netflixu a scénáristech. Viděl jsem tři díly a je dost pravděpodobné, že byly i moje poslední. ()

Necrotongue

Seriál hodnotím kladně, protože mi představil agenta 88 Eliho Kohena, který ze Syřanů udělal takovou bandu dutých hlav, že se mi vůbec nechtělo věřit, že by k něčemu takovému mohlo v reálu dojít. Hodím teda Eliho do gůglu a ono jo!! Tohle dílo bylo pro mě od začátku až do konce krásně tragikomické. Agent 88- takový nick si dát do internetové diskuse o přišelcích, okamžitě na mě naběhne Gestapo Hamáček s celou partou a dají mi minimálně doživotní mute. Už krycí jméno mi tedy přišlo krajně vtipné (zavilí náckové jistě zoufale skřípali zuby, pokud by se vůbec na seriál o hrdinném semitovi dokázali dívat) a jeho neuvěřitelná drzost a sebejistota mě fakt dostávaly. Další fór spočíval v tom, že si Sacha Baron střihnul Kohena, tady asi přímo platilo nomen- omen. Musím ale uznat, že mu role seděla, poprvé jsem ho viděl v seriózní poloze a je pravdou, že ji zvládl s přehledem. ()

Morholt

Eli Kohen je špionská legenda a určitě si podobnou připomínku zaslouží, ale nejsem si jist formátem. Šest téměř hodinových dílů je z mého pohledu moc, protože Kohenova práce nespočívala v krkolomných sabotážích a adrenalinových honičkách, ale ve sběru informací a vysílání. A i když se Raff vážně snaží, nedokáže se vyhnout řadě hluchých míst, které k dynamice vyprávění zrovna moc nepřispívají. Z tohoto pohledu je škoda, že se nejedná o film či maximálně třídílnou minisérii. Nicméně i přesto všechno jsem se bavil a s hlavním hrdinou v pohodě vydržel až do bolestného konce, který sice postrádal potřebné emoce, ale to se dalo přežít. Asi největším pozitivem je Cohen, který se tímto stal dalším komediálním hercem, u kterého člověk nechápe, proč tráví většinu své kariéry hloupým pitvořením v kánálových "vtípcích". Přivřu oči a dám 70%, ale doufám, že se ke Kohenovi v budoucnu ještě někdo vrátí. ()

cinefob

Naprostá ztráta času. Seriálový Eli Cohen působí na uživatele ČSFD zřejmě stejným dojmem, jako ten skutečný na Syřany. Natolik okouzluje svým úsměvem, že si nikdo nevšimne, jak naprosto duté to je. Filmařsky, kromě ne zrovna obvyklého kamerového filtru, rovněž nula bodů. Kdo čeká, že alespoň trochu pronikne do historie izraelsko-arabských konfliktů, že se snad objeví nějaký zajímavý pohled na věc, ať od tohoto seriálu v tomto směru nic nečeká. Nejvtipnější scéna: v pátém dílu přiběhne k muži jménem Mohammed bin Ládin dítě, obejme ho, otec ho oslovi Usámo, dítě následně bez jediného slova odběhne pryč… U The Spy se mi opět potvrdilo, že Netflix produkuje v drtivé většině hloupé a prázdné seriály, které nemají jiný cíl, než pomoct divákovi jakkoliv zabít čas. ()

liquido26

Skvělý Cohen, skvělé špionážní drama, které jsem zkouknul jedním dechem. První epizodě trochu trvalo, než mě vtáhla do děje, ale od té druhé už tam nebylo jediné slabé místo. ()

ledzepfan

Cohen je ve vážné rovině sice parádní a celý ten exkurz na střední východ šedesátých let je hezky chytlavý, ale na mě to působí nepřesvědčivě, tam kde by to chtělo působit hyperrealisticky (práce špióna je tady zase jen líbivou akční atrakcí na efekt, bez zásadnějšího důrazu na logiku..) Taky s tím mám docela problém ideologický, protože zase je to v zásadě dualistická, Izraelská propaganda o cool, dobrém a neivazivním státu Izrael v obležení úchylných, šavlozubých a krvežíznivých nepřátel..... Oh Common! ()

PF 2020

PF 2020