Príbeh o láske a sebapoznaní, ktorý je zasadený do 19.storočia. Inšpiruje sa nedokončeným posledným rovnomenným románom anglickej spisovateľky Jane Austenovej... Charlotte Heywoodová, ktorá pochádza z malej dedinky Willingden, sa zhodou okolností ocitne v prímorskom letovisku Sanditon, práve v jeho najprogresívnejšom rozvoji. Je to mladá, odvážna a nekonvenčná žena, ktorá sa teší na spoznávanie nového prostredia. Pri tom, ako sa oboznamuje so životom v Sanditone, postupne zisťuje, že sa ocitá uprostred intríg a tajomstiev, ktoré jeho obyvatelia majú, len za účelom úspechu a finančného zisku. Úprimná, no prostoreká Charlotte, sa dostane do slovného sporu so Sidneyom, bratom bohatého podnikateľa Toma Parkera, v ktorom bude konfrontovať jeho rodinu. Uprostred rušného mesta a v spleti nejasných ľudských vzťahov, dokážu Charlotte a Sidney prehliadnuť svoje nedostatky a priznať náklonnosť,  ktorú k sebe cítia? (RTVS)

Pampa

Spoiler: Oba hlavní hrdinové byli sympatičtí ale až do šestého dílu z osmi to byla velká nuda. Hlavně se mi nelíbilo, že jsou v seriálu scény, které by cudná Austenová rozhodně nenapsala. Takové nechutnosti se do adaptace jejích děl rozhodně nehodí. I ten konec mě překvapil. Budu si muset přečíst knihu. ()

MiLuka

Dlouho mě historický seriál nepohltil jako tento! Zajímavé postavy, úžasné přírodní scenérie, dokonalá výprava a kamera. Děj postupně graduje, leccos je zahaleno tajemným závojem, vtáhne vás to do děje. Theo James a Rose Williams jsou velmi okouzlující, charismatičtí... Theo vražedně sexy - dál nemůžu zcela objektivně hodnotit, protože jako Sidney mě neuvěřitelně okouzlil a zamilovala jsem se do něj na první pohled (asi stejně jako Charlotte). :) Scéna, jak vychází nahý z moře, tančí se Charlotte na plese, pluje s ní v loďce a učí ji pádlovat... až po tolik vytoužený polibek na útesech - vše je dokonale precizní včetně jejich vzrušujících dialogů, kde si nelze nevšimnout jejich vzájemného jiskření. Pro mě dokonalost sama - kromě posledního 8. dílu, kde jsem shledala velké mezery ve scénáři a velmi nedotaženou dějovou linku. V seriálu mi nic nechybělo - naopak, vší té nádhery a přepychu je dostatek. Nemůžu jinak, než dát plný počet *. ()

lemonova

Tvorcovia zjavne ponechali záver nedokončený, tak, ako bola reálne nedokončená kniha. Moju mamu to veľmi sklamalo, lebo pri Jane Austen s pravidelnosťou očakávame stopercentný happy end. To spracovanie bolo štandardne pekné, ako sme pri anglických produkciách zvyknutí. Možno v niektorých momentoch odvážnejšie, vzhľadom na fakt, že v niektorých starších filmoch bol aj dotyk ruky pri vystupovaní z koča veľkou, takmer erotickou udalosťou. Navyše v Austenovej románoch sa hlavné postavy väčšinou pohybujú v prostredí strednej a vysokej šľachty, obvykle na vidieckych sídlach. Umiestniť príbeh do modernejšieho mesta bolo osviežujúce. :)) Celkom sa mi páčil casting - chvíľu som si na niektoré postavy zvykala, ale napokon ma dosť bavilo sledovať ich. Mám veľmi rada Krisa Marshalla a Kate Ashfield. Ale najmilším prekvapením bola pre mňa Charlotte Spencer. Jej postava bola zábavná, dojímavá a dosť som jej fandila. Som rada, že sa dočkala svojho "happy endu". ()

Kreptry

Po 1. sérii (14. 11. 2019) Mám ráda minisérie, které člověk zkoukne během dvou dnů. Čekala jsem Austenovku, dostala jsem..., něco podobného Austenovce, ale špatné to není (Vím, vím, je to na motivy jejího nedopsaného románu, ale i tak). Konec je takový plytký. Neúplný. SPOILER Povede se Tomovi opravit Sanditon? Nepovede? Vezme si Sidney tu medúzu. Nevezme? Ráda bych si přečetla titulek o začátku natáčení druhé série! KONEC SPOILERU Theo James mi do role Sidneyho Parkera neseděl (jak už napsala Elyssea). Neříkám, že byl špatný nebo že to zahrál špatně, jen by se mi v jeho roli víc líbil mladý pan James Stringer. Ten má na velkou roli v nějaké "period drama" výraz, hlas, prostě všechno. Já jsem v každé scéně s Theem měla pocit, že místo Sidneyho Parkera vidím Tobiase Eatona. Po 2. sérii (7. 8. 2022) No tak jsme se dočkali! Sice bez Sidneyho (upřímně jsem ho tam ani nepostrádala), pana Stringera i lorda Babingtona (ty jsem naopak trochu postrádala), ale zase s Alexanderem Colbournem, kapitánem Fraserem a plukovníkem Lennoxem. Příběh se vůbec nedrží knihy (což nedělal ani v první sérii) a žije si svým vlastním životem, což mu, pravda, občas škodí. Ale na druhou stranu, všechno co má ve správné „period drama“ být, tam je, takže jsem spokojená. Po 3. sérii (19. 11. 2023) Některé dějové linky byly z mého pohledu trošku přitažené za vlasy (u jedné či dvou mám neodbytný pocit, že kdyby nebyly, nic by se nestalo). Celkově ale co do kvality srovnatelné s druhou sérií. Bylo hodně plesů, hodně šatů, lásky, nedorozumění, slz, odcházení a přicházení a taky hlubokých pohledů a házení knih na zem, ale nakonec všechno dobře dopadlo. A o to nám šlo především. ()

Elyssea

Moderní variace na Jane Austen, která ovšem s autorkou mnoho společného nemá (takže přizpůsobte svá očekávání). Charlotte Heywood (Rose Williams) jede na návštěvu do městečka Sanditon, které se snaží získat pověst jako mořské letovisko, a potkává jeho obyvatele. Autora projektu Toma s manželkou, lady Denham, o jejíž dědictví se tahá trojice příbuzných, a především Sidneyho Parkera (Theo James), který se k ní chová jako naprostý hulvát. Ale má osm dílů na to, aby se polepšil, protože jak víme, pod hrubou slupkou se může skrývat dobré jádro. Davies rozehrává klasickou austenovskou hru s několika aktualizacemi - otevřeně se mluví o otroctví a jedna z postav je dokonce černošská dědička, máme tu pár toxických vztahů (zejména skoro incest v rámci trojice tahající se o dědictví), ješitné muže, a pár emancipovaných žen, které se nehrnou do manželství. Bohužel, Davies zachází s Charlotte, jak se mu to hodí a může děkovat Rose Williams, že je tak sympatická. Protože zejména v 6. díle se Charlotte chová, jako kdyby všechny její mozkové buňky spáchaly sebevraždu. Nejenže je sama sobě nebezpečná, příteží pro Sidneyho, ale ještě na potkání vykládá velmi kompromitující zážitky. Mno. Budiž jí to odpuštěno. Musím uznat, že jsem si užívala nejvíc dění kolem Esther Devenham, ale já mám ledové královny v oblibě a její ironické poznámky na lorda Babbingtona stály za to (a celé jejich dvoření stojí za to. Ještě musím pochválit Jamese Stringera (Leo Suter) jako skvělého alternativního nápadníka pro Charlotte, protože u mě teda zvítězil na celé čáře. A tím se dostávám k Sidney Parkerovi. Zcela upřímně pro mě vůbec nefunguje, ale to je nejspíš tím, že Theo James mi přijde příliš agresivní a celkově nesympatický (a ne, na břišáky mě fakt neutáhne). Jeho chráněnka Georgiana je navíc ta nejotravnější postava za hodně dlouhou dobu a to, že bych s ní měla dle scénáře sympatizovat mě neskutečně lezlo krkem. Než zakázanou první lásku budu radši sledovat pletichaření kolem dědictví staré lady, kde se využívá všech (ženských) zbraní. Tradicionalističtí diváci Jane Austen by se měli mít trochu na pozoru, aby nebyli nemile překvapeni. Ale vzhledem k tomu, že já nepotřebuju práci podle šablony, tak jsem byla spokojená. Ačkoliv co se břitkosti a ironie dialogů týče, Davies Jane Austen nesahá ani po kotníky. ()

• Seriál je inspirovaný romantickým románem Jane Austen, který již spisovatelka nestihla dokončit (byl psaný od ledna 1817 do března 1817). V témže roce, jen o necelé čtyři měsíce později, proslulá anglická autorka zemřela. Dílo se původně jmenovalo „Brothers“, až později bylo přejmenované právě na „Sanditon“, nazvané po obchodním městě, kam hlavní hrdinka Charlotte přijela jako letní host. (Sidonka)