Ďalšie Jahniatko

• Česko Další jehňátko (viac)

Film Ďalšie jahniatko je temný hororový príbeh dievčaťa Selah, ktoré sa narodilo do alternatívne žijúcej náboženskej komunity známej ako „Stádo“. Toto čisto ženské „Stádo“, tvorené ženami a dievčatami v rozličnom veku, žije izolovane v poľnohospodárskej osade a je vedené jediným mužom. Svojho vodcu prezývajú „Pastierom“ a každá z dievčat je buď jeho milenkou, alebo dcérou. Násťročná Selah je absolútne oddaná stúpenkyňa sekty, paralelne voči tomu sa však spriatelí so Sarah, ženou, ktorá, pre svoju skepsu voči Pastierovmu učeniu, bola vylúčená z komunity. Prichádza deň, keď je Selah poctená možnosťou zúčastniť sa posvätného rituálu „rodenia jahniatok“. Tento zážitok ju navždy zmení. Okrem toho sa od tej doby ukazujú zvláštne vízie spochybňujúce, všetko, čo ju a jej sestry Pastier učí... (Film Europe)

Marigold

The Other Fail. Vizuálně prvotřídní menstruační horor / zastaralá, křečovitá feministická bajka o osvobození se od mužské oprese a nalezení ženy-vlčice. Szumowská a Englert jsou sehraná dvojice, ty plátna bych si někam pověsil, ale tu strašnou scenáristickou hlušinu a bohužel neuhlídané herecké výkony bych si teda za rámeček nedal. Občasné pošilhávání po radikalitě Antikrista a odpoutanosti první řady Top Of The Lake jenom zvýrazňuje, jak mělce a neškodně tohle jehně bečí. ()

Marze

Pustá krajina vřesovišť, skal a vodopádů. Pouze kratičké vstupy policie dosvědčí, že jde o současnost. Huisman je v roli moderního spasitele uhrančivý. Je zde v náboženské komunitě jediný muž. Daleko od civilizace chovají ovce. Všechny jeho ženy jsou buď jeho milenky, nebo jeho dcery, jež se milenkami rovněž stanou. Otázka, co se stane, pokud se narodí chlapec, visí ve vzduchu od počátku. Jenže trvá nekonečně dlouho, než se k ní vyprávění prodere mystickým rituálním harémem fanatických sboristek, které dychtí po obřadném pomazání krví jehňátek a s vlastním „znečištěním“ se uchylují do menstruační karantény. Časem se z houfu odalisek vydělí zavržená rebelka, pod jejímž vlivem začne o Pastýřovi pochybovat i mladičká hrdinka, a čím drsněji se filmový „guru Jára“ chová, tím krutější – a doslovnější – může být odvetná vzpoura za osvobození žen. Prostředky na strašení jsou zde v artové podobě pomalých obrazů, strnulých výjevů a snových vizí se závoji, kde svůj um osvědčuje kameraman Michał Englert. Také artová stylizovaná nahota mi nepřišla moc erotická. ()

Lenka.Vilka

Na Další jehňátko se divák může dívat tím základním pohledem a tím se z filmu stává "další sektová žanrovka". Nebo tím druhým, který tvůrci zamyšleli s tím, že to točí pro ty, kdo pochopit chtějí, protože "tu strašnou nudu" nevypnou po půl hodině. Jenže tady je ten druhý pohled zpracovaný strašně dobře. Během sledování jsem přemýšlela, kdy naposled jsem viděla takhle skvělou a originální práci s kamerou. A všechny ty záběry "vnitřního pohledu" byly prostě strašně krásně natočený. Několikrát mi bylo vnitřně hodně úzko a na konci jsem to cítila se Selah. A ne protože se film evidentně může líbit jenom ženám, které opovrhují muži. Ale protože to byl mistrně vedený film. ()

ricci.s

Toto sa naozaj nedalo. Rozťahaná a nudná sektárska blbosť zabalená do dokonalej formy. Hudba podmanivá, prostredie dokonalé, ale čo z toho, keď "hororové" tam nebolo nič, a film ma takmer unudil na smrť. Skupinka sfanatizovaných ženských tam len celú prvú tretinu filmu uctieva jedného ježiškovského hňupa, ktorý rád pretrhuje panenské blany a z "dcér" robí "ženy", v druhej tretine tam len pobehujú po lesoch, horách, kopcoch, riekach, až kým si konečne uvedomia, že je to úplné hovädo. Strašne zaujímavý scenár, fakt. Príbeh to vlastne ani nemalo, krv v podstate žiadna, jediný horor na tom bola menštruačná krv hlavnej hrdinky a jej utkvelé predstavy. Tá síce mala pekné modré oči, ale to je asi to jediné, čo je hodné zapamätania. ()

Klajnik

Po Slunovratu jsem byl na tenhle film natěšen, avšak na rozdíl od něj je jedinou kvalitní stránkou Other Lamb vizuální podání. To však nevynahrazuje přílišnou bezobsažnost. Myslím, že by nebylo tak těžké udělat scénář vhodný délce filmu. Nikoli scénář na 45min a pak to natáhnout to na dvojnásobek. Kdybych si nezkrátil stopáž na polovinu tím, že jsem přeskakoval, nudil bych se podstatně víc. Motiv příběhu je vlastně atraktivní a šel by zpracovat dobře i tematicky. Nevinil bych film z tématu "vymanění se z mužské oprese" fungovat to může a rád bych si to užil - jen kdyby to bylo zpracované náležitě slušně. Zde je celý proces značně nedopečený, zkratkovitý a plytký, což z výsledku dělá poměrně nudnou blbost. Bezdějovost a bezobsažnost není to samé. Dodávám tedy, že tento film není bezdějový, protože děj má, avšak málo obsažný, tudíž špatně zpracovaný. ()

• Celosvětová premiéra proběhla 6. září 2019 na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. (BMW12)