Za nadvlády Impéria sa Obi-Wan Kenobi vydáva na kľúčovú misiu. (Disney+)

Vidly10

Nebudu lhát. Tenhle seriál mě zklamával od chvíle, kdy se o něm začaly objevovat všelijaké informace. Bál jsem se o Star Wars kontinuitu a fakt, že jde pouze o dojení stále dokola omílaných postav mému hypu nijak nepřidal. Seriál ovšem selhal i na tom doručit emocionální momenty divákům, kteří milují postavy Kenobiho a Vadera (mezi které patřím i já). Nejslabším prvkem celého seriálu je jednoznačně scénář. Plány postav jsou tak strašně random a několikrát tak moc nesouvislé, že si člověk říká, jestli to není CW seriál. Když se postavy ocitnou v jakémkoliv nebezpečí, tak nemáte žádný pocit strachu nebo starosti, jelikož stejně dobře víte, že to všichni musí přežít. Inkvizitoři jsou pro mě osobně dost zajímavá skupina, která by si zasloužila nějaké dobré zpracování. Tady ho ovšem nečekejte, jelikož spolupracují asi jako parta pětiletých dětí. Tahle sebranka má lovit přeživší Jedi? Tenhle seriál dokázal zkazit i charakter Obi-Wana, který se ukáže jako pravý hrdina. Což by nemuselo být špatně, kdyby to nenabourávalo kontinuitu původní trilogie. Stejně jako přítomnost Leii v příběhu. Velmi jsem se bavil u jednotlivých lightsaber soubojů, jelikož čepele svítí asi jako slunce v červnu a schopnosti a síla postav se mění podle toho, jak se to hodí scénáři. Emoční momenty typu setkání postav sice na nějaké fanoušky fungují, ale smrti v tomto seriálu jsou doslova tou nejvíce tragikomickou částí příběhu. Postava má screentime asi pět vteřin a já mám být smutný kvůli tomu, že mi to scénář řekne? Ne díky. Kamera je občas dobrá, ale v některých situacích mi přijde, jako by ji ovládal někdo, kdo zrovna začal s odvykačkou. Aspoň ta hudba zůstala standartní, i když že by byla nějak výrazná v této sáze, se taky říct nedá. Seriál má i přesto některé světlé momenty, třeba pátý díl je v některých částech dost nadprůměrný a začátek se taky povedl. Ovšem celkově si svou existenci neobhájil. Opravdu se v tomto aspektu nedokázal dostat ani na seriál Boba Fett. 4/10 ()

Blackhand47

V tuto chvíli patří Obi-Wan Kenobi spolu s Anakinem Skywalkerem a Ahsokou Tano ke svaté trojici Star Wars a už když se mluvilo o samostatných projektech postav, bylo jasné, že i mistr Jedi jednoho dne něco dostane. Z původního náčrtu pro film tak nakonec vznikl seriál (a hranou Ahsoku můžeme očekávat již příští rok), který se nečekaně zaměřuje na příběh Kenobiho mezi trilogiemi a ukazuje tak divákům věci, jež znali z vyprávění a (ne)chtěli je vidět. Seriál Obi-Wan Kenobi tak můžeme zařadit do stejné kategorie jako film Solo nebo komiksová dílka Black Widow a X-Men Origins: Wolverine. Všechna tato dílka jsou víceméně vatou, která staví na známých věcech a případně představí nějakou novou postavu, s níž tvůrci mohou do budoucna pracovat. U Sola to byla Qi'ra, u Black Widow rodina ruských agentů a Kenobi se vytasil s inkvizitorkou Revou. A jakou látku jinak seriál zpracovává? Máme tu zestárlého mistra, který hlídá malého Luka Skywalkera. Galaxii prohledávají inkvizitoři, kteří loví Jedie a součástí plánu jedné jejich členky je vylákání Kenobiho tím, že unese princeznu Leiu, jež je dcerou blízkého Kenobiho přítele. Do toho se ještě připlete Darth Vader a navíc sledujeme, jak se Ben pokouší kontaktovat ducha svého mistra Qui-Gona, což se mu deset let kvůli výčitkám svědomí nedařilo. Vzhledem k tomu, kdy se seriál odehrává, má pevně dané mantinely a ty se snaží za každou cenu neporušovat. Vznikají tu tak různé kličky, jak by se daly věci udělat, aby to dávalo smysl a pod určitou interpretací té a té věty pak fungují, aniž by narušovaly kontinuitu. Ukázat si to můžeme na vztahu Obi-Wana a Leii. Ta na Hvězdě smrti může působit, že Kenobiho zná, protože je opravdu ráda, když se dozví, že dorazil a operuje dokonce i s jeho přezdívkou Ben. Zprávu poslanou přes R2 pak tvůrci vysvětlili jejich poslední konverzací, kdy dává Ben Leie najevo, že nikdo nesmí vědět, že se znají. Dalo by se to ale jinak také osvětlit tak, že jako senátorka prostě chtěla, aby to vyznělo oficiálněji. Mnoho lidí jinak samozřejmě popudilo, jak tvůrci pracovali s Veleinkvizi­torem. Původně kolovaly zvěsti, zda náhodou nechtějí vyřadit Povstalce z kánonu, ale nakonec postava ožila. Seriál to bohužel neosvětlí a tak nějak očekává, že se diváci vyznají v anatomii Pau'anů, kteří mají dva žaludky a propíchnutí jednoho z nich je tak nezabije. Každý ale není takový fanoušek, aby trávil hodiny u obrazových slovníků, knih, komiksů nebo Wookieepedie (jako tady redaktor), takže by třeba i jedna řečená věta mohla posloužit tomu, aby i obyčejní diváci pochopili, co se děje. K samotnému tempu seriálu se dá říct, že by příběh možná fungoval lépe, kdyby jej skutečně udělali jako ten film. Je tu hned několik hluchých míst, kdy se vše táhne a jde vidět, že se tvůrci opravdu snažili, aby to natáhli na šest epizod. K hereckým výkonům známých původních herců nelze nic říct a mladá Leia byla skvělá (až na scénu s bratránkem, která věku postavy moc neodpovídala). U Revy je to chvílemi diskutabilní, ale určitě by se herečku nemělo odsuzovat kvůli barvě kůže, jak tomu bylo tady. Její postava určitě není jednorozměrná, ale scénář dokonalý zrovna není. Seriál Obi-Wan Kenobi rozhodně není dokonalý, ale dává fanouškům to, co víceméně chtěli a mohli očekávat. Je tu plno odkazů na filmy, jiné seriály a také hry a komiksy a dojde i aktualizaci oblíbeného memu. Jinak se dá ale označit za obrovskou vatu, kterou lze bez problémů vynechat a překvapit může víceméně akorát člověka, který se na ságu dívá poprvé a chronologicky (takže pokud máte rodinu nebo přátele, co Star Wars neviděli, šup šup). Hodnocení: 70 % () (menej) (viac)

higuain

McGregor a Christensen se v rámci PR k tomuto seriálu zúčastnili společně několika interview, přičemž v jednom z nich se vyjádřili k Lucasovým prequelům, který jsou podle nich nedoceněný. No, já třeba prequely nikdy nepovažoval za špatný filmy, čili zrovna mnou byly doceněný už od začátku, nicméně s ohledem na to, jak negativně byly vnímány dvě dekády nazpět, tak v kontextu dnešní Disney Star Wars éry věřím, že se na ně nejeden "kritik" podívá a řekne si, kéž by dnešní SW tvorba byla alespoň na této úrovni. Až na výjimky totiž Disney opravdu působí dojmem, že nemá tušení, kam tuhle značku směřovat a jak s ní zacházet. Obi-Wan není vyloženě špatný, ale je brutálně nevyrovnaný. Občas jsou k vidění záběry, co působí úchvatně a občas v něm jsou akční scény a pasáže, co naopak vypadají až neuvěřitelně lacině. Scénář sem tam zabrnká na vážnější notu a někdy to i zafunguje, ale pak vždy přijde s nějakou nelogickou kokotinou, která to celý shodí. Hudba celkově vzato taky nepříliš výrazná. 3* není zas tak zlý hodnocení, nicméně jde opravdu o zklamání, protože zrovna zde byl potenciál mnohem větší. ()

kinderman

Seriál, jehož účelem je vysvětlit, proč se princezna Leia v nouzi nejvyšší (tedy na začátku Epizody IV) obrátila právě na Obi- Wan Kenobiho. No, protože jako desetiletá holčička s ním zažila báječné dobrodružství a ten chudák nevěděl, co dřív. Zda se od ní nechat poučovat, rozmlouvat se svým bývalým mistrem (který neodpovídá) nebo se kočkovat s bývalým učedníkem. Postava Třetí sestry (to zní jako z hongkongského filmu od Shaw Brothers) je sice nejlépe napsaná, ale naprosto katastrofálně obsazená. Taky konečně víme, že v rodině farmáře Owena šéfovala tetička Beru. Další řadu jen v případě, že se rezignuje na jakýkoli děj a šest dílů budeme sledovat, jak titulní hrdina hnije a stárne na Tatooinu. ()

Meridius

Poslední díl dobře ukázal, jak skvělej tenhle seriál mohl být. A zároveň, jak strašně špatnej seriál to je. Každej díl má minimálně 5 WTF momentů, kde nechápu, že to vůbec někdo mohl takhle napsat/natočit a doufat, že to u diváka projde. Ten nejlepší je v závěru seriálu; postava napíchnutá na světelnej meč pokračuje bez ošetření v příběhu a dostane se i do souboje. Jako fanoušek SW beru, že logika zde fungovala vždycky trochu volněji, ale to, co se děje tady, už nejde nijak okecat. Je zde pár opravdu skvělejch scén, ze kterejch jsem byl fakt nadšenej a moc mě mrzí, že tenhle seriál dopadl tak špatně, mrzí mě to i kvůli Ewanovi a Haydenovi, kteří jsou super, jsem rád, že jsem je zase mohl vidět, ale zasloužili si lepší materiál. ()

Vyhy

Předpokládám (doufám!), že se jedná o minisérii, takže hodnotím seriál už jako celek a ne jen první sérii. Od počátku bylo jasné, že je to zcela zbytečný seriál. Spíš jsem se těšil na staré známé hrdiny, setkání po letech, nostalgii, tu SW atmosféru, kterou jsem zažíval při sledování provních filmů. No a to se nedostavilo. Scénář tak stupidní, že ho napsala snad malá Leia (jejíž představitelka mě šíleně iritovala). Spousta nelogických věcí, které prostě nedávají smysl ať už v samotném seriálu, nebo ve světě SW jako takovém. Atmosféra nijaká a když už se konečně Obi setká s Vaderem, tak to působí jak fan film na YouTube platformě, což je tak promarněná šance. Nic to se mnou nedělalo a to je chyba pro fandy jak blázen. Disney jednoduše a prostě vyrobilo další produkt, který hodí divákům a je jim jedno, jak na to reagují fandové. Továrna na prachy je z toho cítit. Není v tom srdce a odhodlání. A hlavně to celé působé odfláknutě a levně, přitom víme, že myšák má dolárků spousty. No nechápu. Nechápu, jak toto mohl někdo pustit ven... ()

M.i.k.e

u posledního dílu se tvůrci nejspíš inspirovali Hrou o trůny a to nejzajímavější utopili ve tmě, ale i tak byla poslední epizoda nejlepší z celé série a alespoň lehce napravila rozporuplné dojmy. Jinak totiž tahle potenciální vlajková loď Disney+ nedopadla úplně dobře a i když měla k dispozici dvě ikonické postavy, nedokázala naplno využít jejich potenciál. Přitom se mi opravdu líbila práce s Vaderem, který byl správně drsný, ale také v něm byla zbrklost a lehkovážnost Anakina. Na druhé straně spektra pak stojí třetí sestra, která byla od začátku stavěná do role jedné z hlavních postav, ale takhle špatně napsanou a otravnou postavu sem ve SW neviděl od dob Jar-Jara. Je celkem logické, že tvůrci Kenobiho si nemohli dovolit moc experimentovat, jelikož příběh mají celkem jasně nalinkovaný tím že všichni vědí co se stalo a jak celá Kenobiho cesta skončí, ale věřím že i tak se z toho dalo vytřískat víc. Mandalorian ukázal, že i bez oscarového scénaře a s jistou dávkou fanservisu se dá vytvořit něco co bude bavit. Kenobimu se to ve většině času moc nedařilo...60% ()

BarryLyndon

Porovnávat to byť i s prequelovou trilogii je jako porovnávat hovno s čokoládou. Vypadá to cca podobně, problém nastane až když se do toho zakousnete. Já nevím jestli je to spoiler, kdyžtak se omlouvám. Ale jak teď Marvel točí podle vykradač... pardon inspirací. Tak že se tohle někdo snažil udělat jako Bídníky? Těch společných jmenovatelů je to hodně. ()

William_

Že by to dopadlo nejlépe se říci nedá, že bych tento seriál nedoporučil nikomu, taky tvrdit nemůžu. Ewan McGregor je určitě největší perla tohoto projektu, bez něj by to byla (i podle kritiky) ještě větší katastrofa. Nejdojemnější moment byl pro mě asi ve IV části, kdy byl do epizody zahrnut flashback jak spolu Obi-Wan trénoval právě s Anakinem. Kdyby s těmito detaily a flashbacky do minulosti seriál pracoval už od začátku, troufám si tvrdit, že by seriál i před kritiky a veřejností dopadl lépe. No nic "It is what it is" a i nadále zůstává epizoda III - Pomsta Sithů nejlepší projekt (film) z celé SW série. ()

Cheeter

Bylo to podobné jako u Boby Fetta, Star Wars už to lepší zažily. Nebylo to zlé, ale podporoval bych variantu více sestříhat a udělat z toho jeden film, byl by rozhodně lepší, jak epizoda VIII. A i když je naznačená možnost pokračování, tak zapřísahám tvůrce, ať to nedělají, nemají to zapotřebí, už to lepší nebude. ()

C0r0ner

Ano, nakonec jenom tři hvězdičky, protože to bylo strašlivě rozvleklé a bez problému by se celý děj vešel do ani ne dvouhodinového filmu. Na druhou stranu to má spoustu dobrých momentů, zejména když se na scéně objeví Vader. Lepší průměr. 70% ()

PavelVanekArt

Vzhledem k tomu, že SW vygenerovalo tři špatný filmy a dvě řady solidního seriálu, tak jsem od toho nečekal nic a pokud něco, tak možná víc dirty look místo toho pozlátka CGI, ale budiž, bavilo to pořád víc než seriál s Bobba Fettem což je převlečenej Mandalorian 2.5. A jako fanda lorda Vadera jsem uspokojen. A v druhé sérii poprosím toho Maula. 4* a.k.a 78% ()

Gaaron

Zklamání roku. Vše na méně než půl plynu, návrat, jaký si chudák Ewan Kenobi opravdu nezasloužil a pohled na Vadera, který mohl vzniknout jen v hlavách korporátních pisálků s nulovým vztahem k nejlepšímu padouchovi všech dob a galaxií. ()

Lexonka97

Star Wars nepatří ke značkám, které by se kvalitou stále drželi na podobné příčce a ani nepatří k těm, které by byly každým projektem lepší či horší. Star Wars je trochu složitější, protože se tady kvalita opravdu těžce hodnotí a na vkusu každého záleží více, než kdekoliv jinde. Já sám jsem velikým fanouškem značky a ať už se jedná o film, seriál, hru, knihu, či cokoliv jiného, chci to a chci více tohoto světa a být více jeho součástí. A proto jsem při oznámení nebo nově chystaného projektu o Obi-Wanovi dostal doslova gigantický hype. Obi je jedna z mých nejoblíbenějších postav světa a jelikož jsem doteď nečetl žádný komiks ani knihu dějově zapadající mezi epizodu 3 a 4, potřeboval jsem vědět, co se s mojí oblíbenou postavou dělo. Když ale seriál přišel se dvěma epizodama najednou, měl jsem smíšené pocity. Byl jsem vděčný za návrat pár známých postav ale celé vyprávění příběhu mi nějak nesedlo. Už jen ten příběh je sám o sobě ohraný, ale to líné a rychle působící zpracování... Ale nejlepším momentem je Leia utíkající před námezními lovci. Tady to přeci nikdo nemohl myslet vážně ne? Ale řekl jsem si: "Dobře, sice nic moc první dvě epizody, ale to vše snad vynahradí zbytek seriálu ne?" Ovšem to co přišlo potom... Třetí díl mohl být sestaven do nejlepší epizody seriálu, ale tvůrci to znovu tak zničili. Jediné co stálo za to je představení Vadera, které ale překazil příšerný duel, který měl přeci působit na jedničku. Duel teď už největších rivalů a setkání po deseti letech a oni to takhle zničí. Na čtvrtou epizodu to ale přeci jenom nemá. Musím říct, že takto špatně není udělaná skoro žádná epizoda Bad Batch a dá se to srovnávat se stupiditou několika momentů Boby Fetta. Alespoň pátý díl seriál potahal a musím říct, že jsem si ho opravdu užil. Finále je... zvláštní, ale zábavné podobně jako u již zmiňovaného Fetta. A finále rozhodně nepomáhá poslední Hello There, které působí opravdu hrozně a trapně.  || 1. Ep - 7/10 || 2. Ep - 7/10 || 3. Ep - 5/10 || 4. Ep - 3/10 || 5. Ep - 8/10 || 6. Ep - 6/10 ||  Co se týče postav, Kenobi ztvárněným Ewanen McGregorem je opět vynikající, Vader je prostě motherfucker, Leia je v rámci možností v pohodě, Reva mně od páté epizody přestala srát až na půdu a třeba takový Grand Inguisitor je každým dialogem otravnější. Celkový seriál je 5/10 ()

campix

Překvapivě mě Obi Wan Kenobi neuráží, tak jako ostatní Disney seriály ze světa Star Wars (nemám ještě teda nakoukaného Andora). Tady je vidět, že se na to prostě vsadilo a použili se nemalé peníze a tak některé aspekty jsou hodně vymazlené a naturelem se podobají velké filmové produkci. Občas to ale hodně skřípe a všechny dobré momenty krásné vymažou z paměti cringe momenty s pobíhajícími dětmi. Návrat Ewana McGregora a poslední dvě epizody u mě rozhodly, že dávám 4/5. Není to ono, ale čekal jsem, že budu hodně naštvanej a to vlastně vůbec nejsem. ()

Pajky3

Star Wars mi nevadí, ale nepatřím mezi největší fanoušky a nikdy už asi nebudu. Na druhou stranu chápu, že došlo na snahu vytěžit něco z tohohle příběhu. Ewan McGregor je přeci jen velkým tahákem a Obi-Wan je ikonická postava, která určitě měla pár příběhů k odvyprávění. Přijde mi, že právě to však příběh svazuje, protože tak nějak víte, jak to dopadne a moc neočekávaných zvratů se konat nemůže. I proto z toho ve finále vypadne takový průměrný a možná zbytečně natahovaný příběh o tom, kterak se znovushledá a utká s Darth Vaderem. Pro mě je to prostě jen příběh ze světa Star Wars navíc a to každému určitě nebude po chuti. Mimochodem provedení únosu princezny bylo vážně na facku. ()

LasT_Olt

Nemastné, neslané, bezkonfliktní a bez nápadu. Je to neoriginální a točí se to v kruhu jako každé SW, které vzniklo bez vize George Lucase. Udělat takhle nudný seriál o jedné z nejzajímavějších postav v celém tomhle univerzu, to už je fakt peak neschopnosti. Čekat tolik let a dostat tohle, tak už bych byl jako fanoušek ságy na hraně deprese. Hrozně to potřebuje nějaký svěží vítr, jelikož Mandalorian to sám neutáhne. Ve výsledku tak 5/10, scénář meeh. Některé scény jsou tak debilně natočené, že to museli dělat idioti, nebo lidi, kteří berou jako idioty diváky. Nepochybně seriálový průser roku. ()

mortak

Mando nebo Fetta byly westernové space opery, které svými misemi pobavily, a neurazily. Ale Obi-Wan měl být něčím více, příběhem o ztrátě víry (pardon síly), a jejím nalezení. Jenže rozpočet dal na jedno studio, ve kterém se pro každý díl změnily kulisy. A v nich nechají přes půl hodiny korzovat McGregora. Takže jeden díl tam mají nebezpečnou zábavní čtvrt, druhý haldy s pískem, třetí nechráněnou základnu... A chudák parta scénáristů zoufale vymýšlí děj a akci. ()

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

Odhalila desátá epizoda Star Wars svůj název?

05.11.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

Kevin Costner kraluje televizním ratingům

19.11.2022

Andor se těší oblibě, sledovanost je však nízká

Andor se těší oblibě, sledovanost je však nízká

22.10.2022

Seriál Andor bývá často označován jako "nejlepší Star Wars seriál od Mandaloriana", nebo "nejdospělejší Star Wars od Rogue One". Jeho diváci si pak pochvalují zejména nečernobílé postavy, fantastický… (viac)