Obi-Wan Kenobi plánuje odvážnu misiu na nepriateľské územie. (Disney+)

liskam

Integrita, posloupnost a logika příběhu šla díky scénáristům do horoucí prdele. Obi-vanovo vstání z mrtvých, opětovné používaní meče a síly, stěžování si na impérium kolemjdoucím, Obi-vanova neuvěřitelná schovka za pilířem.... Ta byla minimálně za deset bludištáků. Komické chování vody při prasknutí okna. Záchrana v poslední vteřině, aniž by o tom transportéru a stíhačkách impérium vědělo...   Za mě   2* a 38% ()

-bad-mad-wolf-

Než mě pohltí afekt, co se to ze Star Wars stalo, vyjmenujeme si dnešní pozitiva: arcisviňská manipulátorka Třetí sestra v podání Moses Ingram definitivně stvrzuje, že je hlavním tahounem série a všechny - včetně Kenobiho - nechává daleko za sebou. Odlidštěný imperiální design pevnosti je pastva pro oči = kouká se na něj opravdu moc hezky. Menší plus ještě za pár vizuálních nápadů a náznaky napětí. A tím končíme, protože zbytek je opět především scenáristická nemohoucnost - od detailů až k hlavnímu příběhu. "Nevíte, čeho je impérium schopné!" vyhrkne Kenobi na de facto anonymního týpka a týpek mu zpátky zasmečuje nejsmradlavější klišé na téma "padouši mi zabili ženušku". Plánování infiltrace do pevnosti Inkvizitorů byl tak extrémně dementní bolehlav, že jsem v sedmé minutě epizodu zapauzoval a šel se radši trýznit náhodným výběrem videí na youtube. Scénu, v níž se Kenobi schovává do výklenku ve zdi, přestože je dvojice stormtrooperů pár metrů před ním, jsem si nevěřícně přehrál několikrát - a ne, fakt to tam je! Vojáci jsou vedle neschopnosti cokoliv trefit taky kompletně slepí. Není divu, že to má Impérium navzdory časté převaze tak těžké. Že si k superpevnosti může nepozorovaně přiletět anonymní stíhačka a zaklepat blasterem na vrátka, to už nechám bez komentáře - ale samozřejmě se to stát muselo, jelikož když je hlavní hrdina v obklíčení bez možnosti úniku, je na řadě deus ex machina. Nelogično a zdánlivě absurdní souvislosti se ve světě SW objevovaly vždy, nicméně nikdy nám je tvůrci nepředhazovali s předpokladem, že je divák úplný debil; seriál navíc nepřináší prakticky nic, co by člověku od přešlapů odvádělo pozornost. NEDÍK. Výsledek je žalostnější, než Kenobiho životní osudy - záplava laciných klišé, náhod, otřesných dialogů a tvůrčí neochoty, absolutně prosté jakýchkoliv emocí. Sračka definovaná obchodním oddělením. Poslední dvě epizody dokoukám čistě z "povinnosti" a budu vzpomínat na doby, kdy jsem šel do kina na Phantom Menace a z McGregora mohl být nadšený. Což je paradox, jelikož fanda prequelové trilogie fakt nejsem. ()

0verseer

Všimol si niekto všetky tie pristavené TIE fighters v pevnosti počas toho ako prichádza Tala? Je úsmevné, že ani jeden v závere pri úteku votrelcov nevzlietol napriek tomu, že neboli zničené a nikto dovtedy nevedel o trackeri, ktorý na droida umiestnila Reva. Rovnako úsmevný bol aj prúd vody, ktorý neobratne "naháňal" Obi-Wana chodbou ;) Ten si mimochodom zázračne rozpomenul na svoje zabudnuté jediské dovednosti a sčistajasta už opäť bojuje ako za čias klonových vojen, napriek tomu, že v predchádzajúcich epizódach mal problém čo i len spustiť svoj lightsaber. Od Star Wars nikto neočakáva prepracovaný scenár na spôsob Nolanovho Interstellara, ale zároveň by to nemuselo byť úplne hlúpe. Inak epizóda mala celkom slušné tempo a nenudila, aj keď šablóna neustáleho unášania a zachraňovania princezny začína byť trocha klišé, najmä potom čo podobný motív už využili v prepracovanejšom Mandalorianovi... ()

Radda

To, že Star Wars v poslední době za nic nestojí už víme. A bohužel se s tím buď smíříme anebo se o to už nebudeme vůbec zajímat, ale doprdele co zas tohle bylo za výkvět, to mně hlava nebere. Po Book of Boba Fett jsem si říkal, že máme nové dno a teď už se to jen odrazí od dna a půjde to nahoru. Hmm, tak asi ne no. Naopak půjdeme ještě níž a to ne o jeden, ne o dva ale rovnou třeba o tři levely. To je fakt smutný, kam se tato značka dopracovala. Jakože je architektura dobrá či dokonce působivá je fajn a stále se na to i ,,hezky,, kouká po vizuální stránce (až na občasné špatné klíčování postav ale co už, že jo, to je tady ten nejmenší problém). Ty lapsy, nelogičnosti či dokonce absolutní nesmysly tady vyvrcholily do nového extrému (viz protíkající dveře na podvodní základně anebo chybějící jakákoliv protiletadlová obrana (důvod, že na základnu inkvizitorů nikdo nezaútočí, fakt neberu)). WAU, gratuluji. Ach jo, takto jsem si vážně nepředstavoval návrat Obi-Wana po tolika letech. Zbývají ještě 2 epizody a já už se regulérně bojím, co nás zas čeká za majstrštyky. Jak ale vidím, podle zdejších komentářů, nejsem v tom sám, tak nám všem přeji ještě pevné nervy, zřejmě je budeme potřebovat. ()

clump

Jde o solidní a zábavnou epizodu a mám potřebu trochu vyvážit podle mě nespravedlivě nízká hodnocení. Chápu, že se seriál nemusí všem líbit jako mě nebo že měl někdo jiná očekávání, což vede k jistému zklamání. Ale zároveň se zdá, že se část lidí rozhodla hledat sebemenší záminky ke kritice, fňukat, nimrat se v blbostech a přistupovat k seriálu, jako by to mělo být realistické dokudrama a ne Star Wars, kde vždycky byla třeba určitá míra benevolence a fantazie. A navíc ještě nedávají pozor a neumějí si domýšlet. Nejabsurdnějším příkladem budiž kauza lejzrová závora v minulé epizodě. pRoČ jÍ nEoBeŠlI? Třeba by to trvalo dýl? Zkuste něco vymyslet. Proboha! Jak jste vůbec přežili předchozí Star Wars tvorbu s timhle přístupem? ()

• Purge Troopers mají černou zbroj a červené nárameníky. Jsou vycvičeni pro boj zejména proti členům Řádu a lidem citlivých na Sílu. Jedná se o elitní armádu, která podléhala přímo Inkvizitorům. Poprvé se objevila v marvelovské komiksové sérii o Darth Vaderovi. Svou herní premiéru si odbyla v „Jedi: Fallen Order“. (Veskoslav)
  • T-47s, lehký spídr, který Povstalecká aliance modifikovala, vybavila dvěma protipěchotními lasery a využívala zejména pro pozemní boj. Nevýhodou byla nízká vzletová hladina, minimální pancéřování, nízká rychlost, která dosahovala 1 100 km/h, a absence hypermotoru. Modifikovanou verzi do arktického prostředí spolu se systémem harpuny jsme mohli viděl ve Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder (1980). (Veskoslav)
  • Mučící komnata, do které Třetí sestra (Moses Ingram) vezme malou Leiu (Vivien Lyra Blair), se objevuje také ve hře „Jedi: Fallen Order“, kde je v ní mučena Trilla a její mistr Cere Junda. Ten později uprchne, avšak Trilla je zajata a transformována v Inkvizitorku. (NiWi)