Obi-Wan hľadá spojencov, čím priláka pozornosť Impéria a ohrozí životy miestnych obyvateľov. (Disney+)

Tony.cs

Tady někdo něco brutálně podělal a jsem zvědav, jestli další tři díly dokáží vrátit trochu renomé starému Benovi. Nabídnout nám jen několik máchnutí světelných mečů a střídmé dialogy... No čekal jsem mnohem víc. Nakonec nejvíc potěší, že James Earl Jones je tady pořád a tak Darth Vader je stále Darth Vader. ()

Ištván87

SPOILER: Tak po prvních dvou dílech, které nebyly až tak špatné (až na to Obi-Wanovo neustálé používání blasteru) se nám to dostalo přesně tam, kam nikdo nechtěl. Záporačka je pořád otravná. V prvním a částečně druhém díle to alespoň vypadalo, že má na Obi-Wana nějakou osobní pifku a že tedy uvidíme nějaký zajímavý dějový oblouk, ale teď to vypadá, že se jenom chce zalíbit Vaderovi. Ten konec s chycením Leii byla navíc slušná haluz. Do toho Obi-Wan, jeden z nejlepších Jediů tady dostane šílenou nakládačku od Dartha Vadera, což mě přivádí k otázce, jak chtějí vysvětlit jejich rozhovor v Nové naději. Nebo se Vader pořád považuje za učedníka a to, že z Obi-Wana udělal totální trosku, to nic neznamená? Ta lokace byla navíc strašně nezajímavá, stejně jako samotná bitka. ()

clump

V tenhle moment je dobrý zmínit zajímavej a podstatnej jev: konflikt našich vybičovaných očekávání a reality, jejichž střetnutí generuje rozporuplný reakce. Představovali jsme si to za ty roky nějak, ono je to jinak. Ať už příběhově, nebo zpracováním. Mám to tak u Star Wars často a úplně se toho neumim zbavit. Jsem holt posedlej. Ale aspoň jsem si tohohle jevu vědom a nedělám okamžitý definitivní závěry při prvních shlídnutích. Zatim se mi to většinou vyplatilo. A když se na nějakou Star Wars zálěžitost koukám podruhý a dál, tak si jí užívám mnohem víc. Jako to, co to prostě je, protože mi už realita nekoliduje s nějakou mojí představou, třeba i podvědomou. /// Například v případě Obi-Wana jsem asi očekával, že bude obsahovat víc kulervoucích momentů. Na druhou stranu se mi ale rozvolněnější "komornější" pojetí spíš ve stylu thrilleru nebo pomalýho dramatu vlastně líbí. Není to jako Mandalorian nebo Klonový války, kde v každý 20-30minutový epizodě musí dojít na několik velkolepých delších akčních scén a kde epizody mají často jasnou a podobnou strukturu. Tohle je jeden dlouhej příběh a akce je mu spíš podřízená a ne naopak. A skvělá je hlavně řada dialogových scén. Ano, seriál má určitě i svoje neduhy jako třeba ta srandovní honička v prvnim díle apod. Ale zas to nejsou takový faily, jak se někdo snaží prezentovat. Jestli je nepříliš epickej šermířskej duel ve třetím díle neduh, nebo právě záměr, to uvidíme během pár týdnu. Spíš si myslim, že záměr, i když mě zprvu úplně neuchvátil. Ale má to svojí logiku. Ono je taky frustrující koukat na v podstatě dlouhej film rozsekanej na šest částí. /// S tim souvisí i to, že máme tendence aplikovat kritičtější metr na nový Star Wars věci, než jsme dělali například u původni trilogie, když jsme byli malí. Všechno jsme tolik nepitvali, ale jen se nechali unášet. Jenže Star Wars jsou v podstatě tak trochu brak a jakoby nelogičností, nedořečeností nebo různých nedostatků je plná i původní trilogie. Pod stejnym drobnohledem, jakýmu jsou dnes podrobovaný novinky, a bez pietního přístupu, bez trocha vstřícnosti a fantazie na straně diváka by se taky mohla snadno rozsypat. Proč třeba nikdo moc v Nový naději neřeší, že zničili Alderaaan? Jaktože z toho Leia nemá brutální trauma? Co se týká časových úseků a vzdáleností např. v Impériu, tak tam taky musí člověk zapojit dost představivosti nebo na to nemyslet, aby se nezačal zmateně drbat na hlavě... Stíhačky se v OT chovaj úplně nerealisticky! Vojenská strategie Impéria je dementní! Atd. atd. Čímž nechci ospravedlňovat případnou lenost scénáristů apod., ale je dobrý tohle všechno mít na mysli. Myslím, že pak si člověk všechno víc užije. It's the jedi way. ()

Sharpooter

Pozor celá recenze je jeden velký spoiler!!! Tohle bylo úžasné! Pro fanouška Star Wars úplná pastva pro oči. Vidět Bena s Vaderem znova spolu bylo dechberoucí. Nechápu takové malé hodnocení, když se jedná asi o nejlepší díl. Lidi měli asi moc velká očekávání, nebo se jedná o fanoušky co si myslí, že Star Wars jsou primárně o "choreografii soubojů". V některých recenzích jsem dokonce viděl, že si člověk stěžoval na to, že ta choreografie je oproti Pomstě Sithů totální propadák. Můžu se zeptat jestli takový člověk vůbec dával pozor? Obi-Wan deset let nepoužil světelný meč a ze seriálu jsme mohly zatím vidět, že je zlomený minulostí a náhle se dozví, že jeho učedník žije. Dokonce i na herci jdou vidět Obi-Wanovi emoce. Herecký výkon Ewana McGregora je fantastický! A Vader? No tak na hraní Vadera se nedá nic podělat. Každopádně jeho scény jsou dechberoucí: "Now you will suffer. Obi-Wan", "I’m what you made me". Tato epizoda ve mně opět vyvolala skvělé emoce. Znovu jsem se cítil jako desetiletý kluk, který poprvé vidí Hvězdné války. I easter eggy v tomto díle byly pro fanouška jako orgasmus: "Quinlan was here", nebo: "Yes, I think I had a brother," a samozřejmě spoustu dalších. 7/10 ()

Paatej

Po třech epizodách se zatím jen smutně uklidňuju, že jsem přece nic nečekal a že nemá smysl bejt smutnej, či dokonce nasranej. Že je přece v pohodě odevzdat Dysneymu svoje hračky a pak se jima nechat obřadně voprcat do prdele. Už jsem si tak trochu zvyknul, že v posledních letech je tradicí zabíjení fanoušky milovaných charakterů, cpaní woke kultury všude kam se vleze, nebo i po vzoru ročního dítěte co mlátí dřevěný kostky do děr, kam nepatřej, se slovy že to jde větší silou a že jsem kokot, když si nemyslim, že by ten žlutej trojúhelník měl bejt v tý kulatý díře. Možná kdyby nám pár dobrejch seriálů, filmů, nebo minisérií neukázalo, že to JDE nepsat debilní scénáře co nesmrděj umělejma machinacema, dírama ve scénáři, plný macguffinů, teleportací postav bez teleportéru a podobnejch rakovin moderního psaní. A to mám pocit, že se mi na seriálu líbí to, co ostatní sere (pomalej začátek beze slov, kterej ale o Obiwanovi řekne víc než hodiny hoven v novejch celovečerních SW). Jenže když se má něco dít, scénář neumí postavy do situace dostat jinak, než že z nich udělá idioty, supermany, nebo ty nejšťastnější jedince v celý galaxii. Člověk se tak nemá čeho chytit, čemu by věřil, takže už jen čeká na další příhodnou kokotinu, která se na plátně rozhodne stát. Ani mandaloriana nemám v lásce a přišel mi spíš jako moderní horší Xena, ale todle.. ..todle doufám dotáhne do cíle na svejch zádech unavenej McGregor aspoň na 3 hvězdy. Ale strach mám. A nebudou mi k tomu doufám hrát Redhoti (wtf Flea). ()

• Poprvé se zde představí trůní sál Dartha Vadera (Hayden Christensen), který se nachází v jeho pevnosti na planetě Mustafar. Místo, kde zemřel Anakin Skywalker a zrodil se Darth Vader. Některé části návrhů místa pochází přímo od Ralpha McQuarrieho a poprvé jsou prezentovány v roce 2022. Samotná pevnost si odbyla svou premiéru již v roce 2016, a to v Rogue One: Star Wars Story (2016). (Veskoslav)
  • Quinlan Vos, jeden z nejzvláštnějších Rytířů Jedi, který na čas podlehl temné síle, prožil milostný románek s Asajj Ventress a po rozkazu 66 se vypařil a jednou stranou byl považován za mrtvého, druhou za nezvěstného. Třetí epizoda potvrdila, že Quinlan Vos patřil mezi promile přeživších Řádu a aktivně se podílel na pomoci pro přeživší rytíře Jedi, padawany a děti citlivé na sílu. (Veskoslav)
  • „Cesta“, která má chránit Jedi a na sílu citlivé děti před zraky Impéria, končí na místě zvaném Jabiim. Toto místo bylo poprvé zmíněno v komiksu „Dark Horse Republic“ z roku 2003 a později se stalo součástí „Star Wars Legends“. Uvedením v Obi-Wanovi se toto místo stává oficiálně kanonické (přestože zmínky od roku 2003 proběhly i v jiných částech světa Star Wars) a poprvé se tato oblast Vnějšího okraje dostala do „live action“. (Veskoslav)